Ač se všeobecně předpokládalo, že dnes dojde, kvůli rostoucí inflaci, k navýšení úrokové sazby 2T repo, tak asi málokdo čekal, že by ji ČNB zvýšila o dalších 0,75 %. Všeobecně se očekávalo navýšení o 0,5 %. Úroková sazba 2T repo se tak dostala na nejvyšší úroveň od roku 1999. Ode dneška se tak 2T repo sazba ustálila na úrovni 5,75 %. Banky tak v dohledné době půjdou s úrokovými sazbami na hypotékách ještě výše. Ještě před dvěma lety by nikdo ani nevěřil, že se na podobné sazby úroky z hypoték vrátí, a už vůbec ne, že na sazbě 5,75 % bude začínat základní úroková sazba.
Důvodem zvyšování sazby je samozřejmě rostoucí inflace a snaha ČNB tlumit inflační očekávání. Krotit inflaci je jedna věc, co ale udělá nárůst v úrokových sazbách spolu se znovuzavedenými ukazateli DTI a DSTI s hypotečním trhem?
V současné době se průměrná úroková sazba na hypotečním trhu u komerčních bank pohybuje někde mez 5-6 %, v závislosti na délce fixace a procentu LTV. Po navýšení 2T repo sazby lze očekávat, že i tyto sazby v dohledné době o 0,5-1% poskočí směrem vzhůru. Na trhu tak můžeme očekávat průměrné úrokové sazby ve výši okolo 6,5-7. %. Good luck všem, kteří splácí hypoteční úvěry bez dlouhých fixací nebo jsou právě v procesu schvalování hypoték a nákupů nemovitostí…
A co to znamená pro ty, kteří už prchnout z osidel hypoteční zátěže nemůžou? Rozhodně nic pozitivního. Pokud by měl nějaký nešťastník teď refinancovat, tak se kouká na navýšení úrokové sazby v průměru o zhruba 4 %, a to i když zahrneme fakt, že uprosí banku, aby dostal slevu za to, že je již existujícím klientem banky. Navýšení v sazbě o 4 % znamená zvýšení měsíční splátky na úvěru i o několik tisíc navíc.
Pokud bychom vzali jako modelový příklad domácnost, která si vzala před pěti lety hypoteční úvěr na průměrně malý pražský byt za 6,5 milionu korun, při 80 %, tak při úrokové sazbě 2,5 % byla její měsíční splátka 20 500 Kč. Pokud měla tato rodina příjem 55 000 Kč měsíčně, tak už se tenkrát splátka hypotéky pohybovala na úrovni 40 % z čistých příjmů. Dnes, po pěti letech, má tato domácnost splacen na hypotéce zhruba 600 tisíc Kč, zbytek bude refinancovat za 6,2 %, když bude ráda, a dostane rozpis měsíčních splátek na krásných 29 500 Kč. Což je nejen v absolutní výši navýšení měsíčních výdajů o 9 500 Kč, v procentuální o 17 %, ale pokud jim mezitím nevzrostly příjmy, tak jen splátka hypotéky bude tvořit nově 53 % příjmů! A to tato domácnost ještě ani nenakoupila v Kauflandu nebo nezaplatila rostoucí účty na energiích!
Kdo ještě může, měl by prchat a zvolit vyčkávací strategii. Situace s takto vysokými úrokovými sazbami není dlouhodobě udržitelná. I dle vyjádření ČNB by mělo v druhé polovině roku dojít ke snížení sazeb, pokud dojde k poklesu inflace. Otázkou je, jak rychle k poklesu inflace dojde a na jaké hodnoty, jelikož úrokové sazby ovlivňují spoustu proměnných na trhu, ale na ceny elektřiny, plynu, pohonných hmot a stavebního materiálu má vliv zejména geopolitická situace, než zvýšená poptávka po těchto komoditách.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy