Počet prodaných bytů v pražských novostavbách od konce loňského roku nepřestává klesat. Alespoň to vyplývá ze statistiky počtu prodaných bytů v developerských projektech v Praze. Vše tak naznačuje tomu, že se zájemci o rezidenční bydlení v Praze přestávají stávat rukojmími developerů. I přesto, že ceny bytů v pražských novostavbách neklesají, developerům se prodeje smrskly z průměrných měsíčních 500 prodejů v loňském roce na zhruba 220 prodejů za prvních 5 měsíců letošního roku.
O pražském realitním trhu s byty v novostavbách by se v současné době dalo říct, že tak trochu přešlapuje na místě. Strana poptávky je v současné době silně zasažená rostoucími úrokovými sazbami, což vzbuzuje v nejedné domácnosti nejistotu ohledně budoucí výše sazeb a případných refixací hypoték. Kromě vysokých úrokových sazeb zasáhly nejednu domácnost i zvýšené náklady na energie.
Domácnosti, které o nákupu bydlení zatím pouze přemýšlely, ale nestihly nakoupit nebo alespoň sjednat hypotéky, nákupy bydlení odkládají a vyčkávají, co se stane s trhem hypoték, úrokovými sazbami a energiemi. Někdo možná i doufá, že by současná situace mohla přimět developery snižovat ceny bytů. A mnoho domácností by možná i nakupovat chtělo, ale kvůli vysokým úrokům a limitům DTI a DSTI na splátku hypotéky už ani nedosáhnou.
Developerské společnosti se v Praze zatím na snižování cen nechystají. Poptávka po bytech totiž sice ze strany domácností poklesla, ale ze strany institucionálních investorů, realitních fondů a dalších entit se zatím drží. Je rovněž nutné rozlišovat, komu poptávka po bytech poklesla nejvýrazněji. Ze statistiky o prodeji bytů vyplývá, že i přesto že poklesly prodeje bytů všem developerům, tak těm největším pražským developerům poklesly prodeje výrazně méně než menším developerským společnostem. Stejně tak poklesl výrazněji trh s luxusnějšími byty. V loňském roce se na celkovém prodaném počtu bytů podílelo 20 největších developerských společností ze 70 %. Na zbylých zhruba 100 developerů zbývalo pouze 30 % trhu. Za prvních 5 měsíců letošního roku se váhy zhouply ještě výrazněji a na prodejích bytů v novostavbách se 20 největších developerských společností podílí z více než 81 %.
Současná situace na trhu je rovněž příležitostí k nákupu nejrůznějších realitních fondů a jiných investorů, zejména těch, kteří nákupy financují z vlastní ekvity a neovlivňuje je růst úrokových sazeb. Tyto entity teď už nesoupeří s domácnostmi, které nákupy ve velkém pákovaly hypotékami. Developeři jsou si rovněž dobře vědomi toho, že úrokové sazby nezůstanou takto vysoké dlouho a dříve nebo později přijde doba, kdy ČNB začne úrokové sazby zase postupně snižovat.
Je to teď v podstatě taková hra nervů, kdo to vydrží déle.
Na současnou situaci lze nahlížet i v mnohém pozitivně. Současná situace, i když v mnohém extrémní, snad povede k větší stabilitě a postupnému vyrovnání jednotlivých stran na trhu. Není totiž normální, aby si v ekonomice každý půjčoval za 1 % úroku, stejně jako není normální, aby měli developeři vyprodané projekty, ještě předtím, než je vůbec představí široké veřejnosti. Trocha toho ochlazení tak trhu prospěje. Ale nic se nesmí přehánět…
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy