Dle údajů zveřejněných na Českém statistickém úřadě došlo meziročně k růstu cen bytů v České republice jen o 3%. Statistika z ČSÚ ovšem zahrnuje pouze vybraný vzorek bytů z Katastru nemovitostí a nerozlišuje mezi byty v panelákových domech, novostavbami a jinými typy nemovitostí. Dle této statistiky vzrostly tedy ceny bytů v rámci celé republiky o 3 %, v Praze potom o 3,9%, ve zbytku republiky, měřeno bez Prahy, byl růst 2,2 %. Měřeno od roku 2010 je už ovšem nárůst markantní. Mezi lety 2010 a 2021 vzrostly ceny bytů na celorepublikové úrovni o 79,7 %. Zde je zajímavé to, že v Praze rostly za toto období ceny bytů o 63,7 %, kdežto ve zbytku republiky o 95,6 %.
Data, která ovšem Finsider sbírá celoročně z realitních kanceláří a developerských společností ukazují na mnohem výraznější meziroční nárůsty v cenách, a to zejména u bytů na sekundárním trhu.
Vývoj na sekundárním trhu
Na sekundárním trhu v zásadě rozlišujeme dvě kategorie bydlení. První kategorií jsou byty v panelových domech a druhou kategorií jsou byty v novostavbách, s kterými se obchoduje na sekundárním trhu. Přitom oba dva trhy zažily meziroční prudký nárůst v cenách. Ve statistice se pracuje s nabídkovými cenami.
Sekundární trh s novostavbami
Během posledního měsíce v roce 2021 se průměrná nabídková cena bytů zvýšila o 4,13 %, z 77 tisíc Kč/m2 na průměrnou úroveň 80 700 Kč za metr čtvereční. Od počátku roku 2021 tak průměrná nabídková cena za metr čtvereční u bytů v novostavbách na sekundárním trhu vzrostla o 26,79 %, ještě v lednu 2021 se průměrná nabídková cena pohybovala na úrovni 63 626 Kč za metr čtvereční. V porovnání s nabídkovými cenami bytů v prosinci 2020 došlo ještě k výraznějšímu nárůstu v cenách bytů, a to v průměru o 33,72 %.
Za rok 2021 došlo k nejvýraznějšímu nárůstu v cenách bytů v Českých Budějovicích, Hradci Králové a Pardubicích. Z pohledu nabídkových cen nedošlo v roce 2021 k poklesu v cenách ani v jednom krajském městě.
Pro srovnání se ceny bytů na primárním trhu, tedy přímo od developerů, prodávají za průměrnou nabídkovou cenu 124 tisíc Kč. Toto číslo je ovšem silně ovlivněno Prahou, kde ceny překračují 140 tisíc Kč na metr čtvereční. Bez Prahy by se byty v novostavbách v ČR pohybovaly okolo 77,5 tis. Kč/m2.
Vývoj nabídkových cen bytů v novostavbách na sekundárním trhu:
Sekundární trh s byty v panelových domech
Ceny bytů v panelových domech meziměsíčně vzrostly o 2,55 %, současná průměrná hodnota se tak pohybuje na úrovni 81 tisíc Kč/m2, a to včetně bytů v panelácích v Praze. Průměrná nabídková cena bytů v panelových domech tak dosáhla stejné úrovně jako nabídkové ceny bytů v novostavbách na sekundárním trhu, což při porovnání kvality života a provozních nákladů značí o poměrně rozsáhlé bytové krizi v České republice. Růst nabídkových cen bytů v panelových domech byl během roku 2021 ještě výraznější než u bytů v novostavbách. Od ledna 2021 vzrostly nabídkové ceny o 29,08 %. Nejvýrazněji přitom rostly v Ústí nad Labem, Pardubicích nebo Liberci. Včetně Prahy vzrostly meziročně nabídkové ceny o 35,59 %, ještě v prosinci 2020 stály byty v průměru 60 tisíc Kč/m2. Měřeno bez Prahy by byl meziroční růst dokonce na úrovni 40 %.
Vývoj nabídkových cen bytů v panelových domech na sekundárním trhu:
Možná některé z vás, po bližším prozkoumání čísel ve výše uvedených tabulkách, zarazí to, že v některých lokalitách jsou byty v panelových domech dražší než byty, které se prodávají v novostavbách na sekundárním trhu. O příčinách tohoto jevu lze samozřejmě vést rozsáhlé diskuze, stejně jako důvodem není pouze jeden problém. Za tímto trendem stojí možná i to, že ceny bytů v panelových domech rostou rychleji v těch lokalitách, kde není dostatečná nabídka bytů v novostavbách. Poptávka po vlastním bydlení tak žene vzhůru i ceny bytů v 50 a více let starých domech. V některých městech se dokonce byty na sekundárním trhu prodávají dráže než byty přímo od developerů. Zde samozřejmě hraje roli to, že v průměru probíhá developerská výstavba bytového domu 2-3 roky, a to v závislosti na povoleních a rychlosti a rozsáhlosti výstavby. To, že tedy developer dnes byt nabízí, ještě neznamená, že jsou byty hotové a připravené k nastěhování. Právě naopak, většina developerů prodává byty v předprodejích, ještě před samotným zahájením výstavby. Pokud si tak dnes v nabídce developera vyberete bydlení, můžete počítat s tím, že dříve než za dva roky bydlet nebudete. Dalším důvodem může být i to, že se developerské projekty prodávají bez dalšího vybavení jako jsou kuchyně a osvětlení, což může cenu u developerského bytu nepatrně v porovnání se sekundárním trhem snižovat.
Jelikož Praha jako hlavní město je cenami specifická, vyplatí se sledovat zvlášť i vývoj cen bytů přímo v Praze. Byty v panelových domech se v Praze v průměru prodávají za 100-105 tisíc Kč na metr čtvereční. Jedná se o cenu, za kterou se ještě 4 roky zpátky prodávaly některé novostavby v Praze.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy