Bytová krize v České republice nebere konce a s pokračujícím růstem úrokových sazeb ani nevypadá, že by brzo skončila. Záchrana v podobě stavebního zákona je, i přes jeho schválení, zatím v nedohlednu, jelikož ten vstoupí v platnost až v polovině roku 2023. Mladé rodiny, které by v blízké budoucnosti se chtěli osamostatnit a pořídit si vlastní bydlení, tak čelí nelehké situaci, jelikož v prostředí rostoucích sazeb a rostoucích cen nemovitostí nebude lehké na hypoteční úvěr dosáhnout. Pokud už někdo bude mít “štěstí” a příjmově na hypotéku dosáhne, musí mít v kapse ještě dostatek vlastních zdrojů.
Jak je to ovšem s růstem cen nemovitostí v jiných zemích? Je opravdu jinde tráva zelenější?
Jak jsou na tom jinde?
Ceny nemovitostí rostou napříč kontinenty, o tom není pochyb. Na rozdíl od České národní banky nepřistoupily ještě centrální banky napříč státy ke zvyšování úrokových sazeb, naopak úrokové sazby zůstávají na světové úrovni poměrně nízko. Není tak proto výjimkou i dvouciferný nárůst v cenách nemovitostí, a to zejména v Evropě, Asii a Tichomoří a v USA a Kanadě. Své příčiny má tento trend i v covidových opatřeních, kdy většina světových vlád přistoupila k vládním stimulům a centrální banky snižovaly sazby a uvolňovaly měny.
Co se Evropy týče, tak nejrychleji rostly ceny nemovitostí v posledním roce v hlavním městě Turecka, v Istanbulu. Zde vzrostly meziročně ceny nemovitostí o 31,98 %. Rovněž zde za posledních deset let ceny vyletěly o 238 %!
Na druhém místě v rychlosti růstu cen nemovitostí je švédské hlavní město Stockholm, kde se ceny zvýšily o 17,21 %. Na třetí místo se “probojovalo” Slovensko, přičemž v Bratislavě za stejné časové období vzrostly ceny o 15,5 %. Praha se v žebříčku evropských hlavních měst dostala na 12 místo, s meziročním růstem 8,95 %.
Je jen velmi málo hlavních měst, kde by meziročně poklesly ceny nemovitostí. V Evropě se jedná zejména o hlavní město Lotyšska, kde ceny klesly o -0,37 %, Bukurešť (-0,86 %) a Budapešť (-10,44 %). Za posledních deset let pak ceny nemovitostí poklesly pouze v Aténách (-23,62 %), v Kyjevě (-39,4 5%), Římě (-15,99 %) a hlavním městě Kypru (-20,35 %).
Evropská hlavní města – srovnání růstu cen nemovitostí:
Tabulka níže ukazuje srovnání zemí světa, kde za poslední rok ceny nemovitostí vzrostly nejvíce. Žebříčku vévodí s růstem 31,98 % hlavní město Turecka, které nejen že zaznamenalo nejvyšší růst cen v Evropě, ale i ve světovém srovnání. Na druhém místě skončil Auckland, hlavní město Nového Zélandu a trojici nejrychleji rostoucích měst uzavírá Kolombo, hlavní město Srí Lanky.
Do dvanáctky měst s nejrychleji rostoucími cenami se dostala i Bratislava nebo hlavní město Pákistánu.
Hlavní města s meziročním nejrychlejším růstem cen nemovitostí:
Kde naopak ceny nemovitostí meziročně klesají? I taková místa na planetě existují. Většina z nich ovšem není v Evropě. Ceny nemovitostí například nejrychleji n celém světě klesají v Manile, hlavním městě Filipín. Nebo rovněž v Hanoji a Káhiře. Pokles zaznamenaly i města jako Doha nebo Marrákeš a Bogota.
Hlavní města s meziročním poklesem v cenách nemovitostí: