Úrokové sazby na hypotečních úvěrech v České republice vzrostly v říjnu nad úroveň 3 % u většiny fixací. Jedná se zejména o reakci na kroky České národní banky, která skokově zvýšila 2T repo sazbu, a to z hodnoty 0,75 % na 1,50 %. Jak si ovšem Česká republika stojí v mezinárodní konkurenci, co se úrokových sazeb týče?
Oproti České republice jsou úrokové sazby v eurozóně nižší. Průměrná úroková sazba na hypotečních úvěrech v eurozóně je na úrovni 1,47 %, a to pro hypoteční úvěry s fixací do 5 let. Úrokové sazby úvěrů s fixacemi nad pět let se v eurozóně pohybují okolo 1,24 %.
Srovnání evropských zemí z pohledu výše úrokových sazeb s fixací do 1 roku na hypotečních úvěrech:
Nejvyšší úrokové sazby se v eurozóně vyskytují v Litvě a v Estonsku, kde se pětileté fixace pohybují nad 4 %. V Řecku se zase pětiletá fixace přibližuje 3,5 %. Nejnižší sazby na pětiletých fixacích jsou naopak v Portugalsku nebo Slovensku.
Srovnání evropských zemí z pohledu výše úrokových sazeb s fixací do 5 let na hypotečních úvěrech:
Země eurozóny mají zpravidla nižší úrokové sazby než Česká republika a to z velmi prostého důvodu, Evropská centrální banka na rozdíl od České národní banky drží klíčové úrokové sazby stále velmi nízko, zatímco Česká národní banka se ve saze zkrotit rostoucí inflaci rozhodla pro krok zvyšování sazeb.
Vývoj úrokových sazeb s fixací do 5 let na hypotečních úvěrech:
Vývoj úrokových sazeb s fixací do 5 let na hypotečních úvěrech v ČR:
V dobách před Finanční krizí se v České republice pohybovaly úrokové sazby na pětiletých fixacích okolo 5 %. Jak by se změnila měsíční splátka někomu, kdo si bral hypoteční úvěr před pěti lety na částku 5 mil. Kč a dostal by se do situace, že bude muset refinancovat zbývající úvěr za úrokové sazby nad 4 %?
Při hypotečním úvěru ve výši 5 mil. Kč a sazbě 1,75 %, která byla několik let zpátky běžná, splácel dlužník na hypotečním úvěru 17 800 Kč měsíčně. Pokud by se po pěti letech fixace dostal do situace, že bude refinancovat zbývající úvěr ve výši 4,33 mil. Kč za sazbu 4 %, jeho měsíční splátka by se zvýšila na 22 700 Kč, tedy skok o zhruba 5 000 Kč. U refinancování za 5 % by takový dlužník musel měsíčně na splátce vykouzlit navíc 7 tisíc Kč. Od této situace jsme ale zatím zdá se ještě daleko, současné sazby se pohybují mezi 3 – 3,5 %. O dalším vývoji úrokových sazeb rozhodne Česká národní banka na svém zasedání dne 4. listopadu.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy