Za rok 2019 vzrostly ceny nemovitostí v České republice v průměru o 12,01 %. Za poslední dva roky byl přitom nárůst v cenách nemovitostí ještě markantnější, od roku 2017 do konce roku 2019 vzrostly ceny nemovitostí na území Česka o zhruba 21,33 %. A to i přesto, že rostou úrokové sazby, omezily se hypoteční úvěry a začalo se o něco málo víc stavět. Proč?
Odpověď je prostá. Propast, která se na trhu s realitami vytvořila v uplynulých deseti letech, a to převážně díky pomalým schvalovacím procesům, nepůjde tak rychle vyhladit. I přesto, že data z Českého statistického úřadu ukazují pozitivní obrat v roce 2019 jak v počtu vydaných stavebních povolení, tak v počtu zahájených bytů, nejde očekávat nějaký okamžitý a hlavně pozitivní zvrat v cenách nemovitostí.
Jak je na následujícím grafu Indexu nabídkových cen vidět, ceny nemovitostí v České republice již několik let nepřetržitě rostou. Nejvýraznější růst v cenách nemovitostí ovšem již několik let po sobě zaznamenává právě hlavní město Praha. Zde rostou ceny rychleji, než je republikový průměr. Intervence České národní banky přispěla ke stlačení úrokových sazeb a rekordně nízké úrokové sazby na hypotečních úvěrech poptávku po nemovitostech ještě umocnily. Jelikož tak poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku, ceny nemovitostí rostou.
Zdlouhavý proces povolování nových staveb má za následek vytváření propadu mezi nabídkou a poptávkou po nemovitostech a tento propad se následně projevuje v růstu cen nemovitostí.
Česká republika se dlouhodobě potýká s poklesem bytové výstavby. Tento trend je patrný ve všech krajích České republiky, tak jak potvrzují data z ČSÚ. Z grafu níže, je patrné, že i přesto, že loňský rok 2019 zaznamenal mírný růst, co se počtu vydaných stavebních povolení na bytovou výstavbu týče, stále ještě počet vydaných stavebních povolení nedosahuje ani předkrizových hodnot z let 2008 a 2009.
Pokud bychom porovnávali množství vydaných stavebních povolení v uplynulých deseti letech, dojdeme k velmi nelichotivým závěrům. V loňském roce se vydalo ve všech regionech České republiky méně stavebních povolení na bytovou výstavbu než v roce 2009. Zatímco v krizovém roce 2009 se v České republice vydalo celkem 41 954 stavebních povolení, v loňském roce to bylo stále pouze 31 606 stavebních povolení.
Nejméně stavebních povolení se vydalo v roce 2014, a to pouze 28 127 stavebních povolení. Nejvýraznější propad je stále patrný v Praze, kde změna v počtu vydaných stavebních povolení dosahuje -69,91 %. To znamená, že se v roce 2019 vydalo o zhruba 69 % méně stavebních povolení než v roce 2009.
Porovnání let 2019/2018 naznačuje pozitivní obrat v počtu vydaných stavebních povolení, nicméně stále se nejedná o všechny regiony v České republice. Praha je i po deseti letech stále v počtu vydaných stavebních povolení o zhruba 5% níže než v roce 2009.
K největším poklesům v počtu vydaných stavebních povolení na bytovou výstavbu došlo po krizovém roce 2009. Většina krajů České republiky zaznamenala v letech 2018 a 2019 nárůsty v počtu vydaných stavebních povolení na bytovou výstavbu oproti roku 2014, nicméně stále ani jeden kraj v České republice nedosahuje hodnot z předkrizových let.
S tím, jak klesal počet vydaných stavebních povolení, klesal i počet zahájených bytů v rámci nové výstavby.
V přímé korelaci s počtem vydaných stavebních povolení je i počet zahájených bytů ročně. Pokud klesá počet stavebních povolení, v závislosti na této skutečnosti klesá i počet ročně zahájených bytů. I přesto, že v posledních třech letech vidíme opětovný rostoucí trend v počtu vydaných stavebních povolení, propad, který mezitím na realitním trhu vznikl, se bude vyrovnávat ještě několik dalších let.
Data z realitních kanceláří o cenách bytů potvrzují, že ceny bytů zatím pozitivní obrat nezaznamenaly. Z meziročního srovnání je patrné, že nejvýrazněji vzrostly ceny bytů v Ostravě, a to o neuvěřitelných 24,99 %. V Plzni byl zaznamenaný nárůst až o 24,25 % a ve Zlíně 21,6 %. Nejmenší nárůst v cenách bytů hlásil Olomouc, kde se ceny meziročně zvýšily pouze o 4,91%.
Cenu bytů určuje mnoho faktorů, mezi některými například vztah poptávky a nabídky, schopnost úvěrovat nemovitost bankovním úvěrem, výše úrokových sazeb a podobně. Nicméně v prostředí nedostatku nabídky bytů, ceny bytů jen tak neklesnou. To, že data ze statistického úřadu ukazují na pozitivní obrat v počtu vydaných stavebních povolení a počtu zahájených bytů je jistě nezbytným předpokladem pro pokles cen bytů, nicméně pozitivní efekt se do cen bytů promítne spíše v řádu několika let, než měsíců.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy