Zeptali jsme se odborníků na trhu, zda covid změnil preference jejich klientů, co se týká úvěrů, nákupu nemovitostí nebo parametrů hypotečních úvěrů.
Změnil covid nějakým způsobem preference Vašich klientů? Ať už co se týká poptávky po určitých typech nemovitostí, poptávky po investičním bydlení nebo parametrů u hypotečních úvěrů?
Ondřej Marek, výkonný ředitel ve společnosti Stone & belter
Naši klienti nyní častěji poptávají rekreační objekty a pozemky hlavně ve Středočeském kraji, s tím, že u rekreačních objektů jsou schopni přimhouřit oko i nad horším stavem. Zájem o neveřejnou nabídku a inzerci naší realitní kanceláře je též větší než obvykle a pro majitele to znamená rychlejší vyřízení celého obchodu. Bezprostřední reakce na první vlnu covidu byla bezprecedentní, transakce se na pár týdnů pozastavily i kvůli nejasné komunikaci státu ohledně zrušení daně z nabytí nemovitosti. Na situaci jsme se však dokázali rychle adaptovat a brzy jsme začali realizovat více realitních transakcí.
Za naši sekci Firemní finance mohu uvést, že se zvýšila poptávka po investičních úvěrech do realitních projektů. Vedle obvyklých firemních úvěrů jsme řešili pro firmy a podnikatele nejen „covid programy“, ale přibylo nových investičních a developerských úvěrů. Získáváme nové partnerství hlavně s menšími developery jak na projektové financování, tak na hypoteční spolupráci. Klienti vnímají investici do nemovitosti nadále jako bezpečnou formu uložení svých prostředků.
U parametrů hypotečních úvěrů máme zvýšenou poptávku po delších fixacích úrokových sazeb. Klienti chtějí mít delší jistotu stejné úrokové sazby. Delším fixacím sazeb také nahrává stále diskutované rozhodnutí úředníků ČNB, díky kterému mohou klienti prakticky kdykoliv „utéct“ do jiné banky za nižší sazbou. Uvidíme zda-li se dočkáme „férovějšího“ a jednotného nastavení, pokud úředníci ČNB budou věnovat více času odborné diskusi s bankami a s Asociací finančních poradců ČR.
Navzdory uvolnění regulace parametru LTV se u našich klientů nezvýšil počet hypoték v segmentu 80-90% LTV.
U parametru DSTI, který podléhal před covidem regulaci, řada klientů uvítala, že jsou banky, které umí schválit hypotéku s DSTI nad 45%.
Kvůli růstu cen nemovitostí, se zvýšila u našich klientů průměrná výše hypotéky, v roce 2020 na 3,1 mil. Kč, v 1.Q 2021 další zvýšení na 3 383 120 Kč.
Více klientů si uvědomuje nutnost správného ošetření rizik např. formou životního pojištění. V každodenní praxi řešíme s klienty zda-li je výhodnější sjednávat pojištění k hypotéce přes banku nebo zvlášť v rámci široké nabídky pojišťoven. Tím se také zvýšila poptávka po finančních plánech.
Hana Vaňousová, jednatelka ve společnosti FINANCE V+V s.r.o.
Opět se na to podívám jak z pohledu finančního poradce, tak z pohledu realitního makléře. Přizvala jsem si na pomoc mého manžela Petra Vaňouse, který je stejně jako já spolumajitelem společnosti REALITY V+V s.r.o. Ptáte se, jestli změnil COVID-19 preference klientů, nejenže změnil, ale možná i „převrátil“. V předchozích letech to na realitním trhu fungovalo tak, že klient měl jasnou představu o lokalitě, velikosti a vybavenosti vyhledávané nemovitosti. Měl čas, vlastně si dával na čas, aby získal nemovitost svých snů a podle své finanční představy. Nabídky realitních kanceláří byly výrazně obsáhlejší, než v dnešní době, takže bylo z čeho vybírat.
V současné době to vypadá úplně jinak, pokud se objeví nová nemovitost, okamžitě se rozezní telefony a na prohlídku dvoupokojového bytu přichází i ti, co původně uvažovali o větším bydlení a v úplně jiné lokalitě. Další změnou v myšlení klientů je, že díky vyšším cenám nemovitostí, posouvají svůj investiční záměr do větších vzdáleností od původně smýšlené obce. Důvodem je, že zde seženou nemovitost o něco levnější a tím se pro ně stává i hypotéka dostupnější. Pořád je třeba brát ohled na schopnost splácet hypotéku. Někteří to berou, jako dočasné řešení a doufají, že se v budoucnu vrátí k původnímu záměru, třeba k tomu, žít v centru města. Hypotéky jsou pro většinu klientů dostupné, i když u nich občas zápasíme s výší vlastních prostředků, které jsou v ideálním případě 20% z odhadní ceny nemovitosti. Mnohdy to vyřeší dozajištění jinou nemovitostí, třeba od rodičů či prarodičů.
Pokud se týká investičního bydlení, tak se poměrně častěji objevují zájemci s hotovostí, kterých je stále více, což ukazuje na trend ukládání finančních prostředků do nemovitostí.
Miloš Kubelka, ředitel obchodní sítě eDO finance
Největším “přínosem” covidu na hypotečním trhu bylo prudké snížení úrokových sazeb na hypotečních úvěrech. Přitom velká část lidí neměla žádný a nebo velmi drobný pokles v příjmech. To mělo na trhu efekt na růst cen nemovitostí, protože si s nižší úrokovou sazbou můžu dovolit vyšší hypotéku a tedy i dražší nemovitost. Dalším efektem byla obrovská poptávka po refinancování. Na základě úspory na hypotečních splátkách se zase hodně lidem zvedl rozdíl mezi příjmy a výdaji a tak buď zlepšili svůj životní standard a nebo začali pokukovat po dalším investičním bytě. Překvapením pro mne také bylo kolik lidí za uplynulý rok ušetřilo spoustu peněz, protože neměli moc za co svoje příjmy utrácet a tak se mírně snížil problém s nedostatek vlastních zdrojů při výstavbě nebo při koupi nemovitosti.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy