Zeptali jsme se odborníků, jak vidí problematiku goodwillu na akciových trzích.
Reprezentuje dle vašeho názoru současná výše goodwillu na akciových trzích udržitelnou hodnotu?
Jan Maňák, ředitel obchodu pro ČR a Slovensko BNP Paribas Asset Management
Goodwill je rozdíl mezi účetní a tržní hodnotou, je to forma nehmotného aktiva a debata o výši goodwillu je bytostně spjatá s debatou o aktuálním ocenění akciových trhů.
Jestliže americké akciové trhy oceňované ukazatelem P/B (tržní kapitalizace ku účetní hodnotě firmy) jsou na hodnotě 4,1, znamená to, že pouze čtvrtinu hodnoty akciových trhů můžete vysvětlit skutečným majetkem v rozvaze (očištěným o dluh firem) a pro celý zbytek používáte berličku goodwillu. Exces goodwillu je doména USA, druhý nejvyšší ukazatel P/B vykazuje Čína (2,4), dále Latinská Amerika (2,2) a celý svět se díky velké váze USA pohybuje na úrovni 2,1. Evropa a Japonsko se pohybují na úrovni 1,4 a region CEE na úrovni 1,1; čili firmy obchodované na burzách stojí jen o malinko víc, než na konci roku odsouhlasí účetní s auditorem.
Takže zatímco většina trhů se pohybuje zhruba na nebo i pod svou dlouhodobou hodnotou ukazatele P/B, přemrštěný goodwill je specifický problém USA a v podstatě je to stejná debata, jestli mohou do budoucna USA dominovat akciovým trhům způsobem, jako dominovaly v poslední desetiletce od globální finanční krize.
S tím, jak centrální banky během minulého roku pustily do oběhu 15 bilionů amerických dolarů, tak vyhnaly nahoru valuace na kapitálových trzích a protože firmám odpovídajícím způsobem nerostla ziskovost, tak mechanicky růst goodwillu způsobovala hektická aktivita ze strany všech 4 hlavních centrálních bank. Na otázku udržitelnosti bychom se tedy měli ptát zejména centrálních bankéřů. A FED stejně jako ECB odpovídá jednohlasně, že goodwill padnout nenechají. Zatím.
Otázka je ovšem komplikovanější. Americký trh jako celek není předražený, drahé jsou zejména akcie velkých technologických společností. Americký trh očištěný o technologický sektor svou valuací i výkonností v posledních letech je vlastně překvapivě podobný evropskému akciovému trhu. To velké technologické firmy táhnou trhy do nebes. A nezapomínejme, že index SP500 má v sobě zhruba čtvrtinu technologických společností. Ale je také třeba říct, že průměrná technologická firma má na aktivní straně bilance větší podíl aktiv, které je obtížné kvantifikovat do položek “má dáti – dal”. Nadprůměrná míra goodwillu je tedy od určité míry ospravedlnitelná. Tyto firmy rostou mnohem rychleji, takže klasická valuace pomocí ukazatele P/E je závratně vysoko, ale pokud se podíváte na valuaci dynamickým ukazatelem PEG (P/E děleno tempem růstu ziskovosti), dostanete odpověď na otázku, proč jsou americké akcie tak drahé. Zisk jim roste rychleji a proto jsou investoři ochotni si za jednotku zisku připlatit.
Pokud si goodwill definujeme jako rozdíl tržní minus účetní hodnoty, může se excesivní goodwill amerických (technologických) titulů snížit dvěma cestami. Buď mohou trhy korigovat (pokles trhů směrem k účetní hodnotě znamená erozi goodwillu). Nebo mohou firmy dodat výkonnost, která je již nyní zaceněná ve valuaci firem a prorůst se vnitřní hodnotou na úrovně, kam je trh poslal jejich tržní kapitalizací. A zase si myslím, že trh je dostatečně rozptýlený a najdete na něm celou řadu sekulárních zajímavých příběhů, které mají unikátní technologii a postavení na trhu, které jim umožní dodat růst, který jim trh s podporou centrálních bank předvídá už teď. A vedle toho existuje celá řada firem, které přichází na trh, inkasují miliardy dolarů v IPO, které nikdy nevydělají ani cent zisku.
Jsem pevně přesvědčený, že tohle je doba aktivních správců. Indexy obsahují příliš mnoho toxických firem, jejichž hodnota je vysoko nad vnitřní hodnotou a aktivní správa má šanci oddělit zrno od plev. Zrno v tomto případě jsou firmy, jejichž goodwill je opřený o technologie, o bariéry vstupu nebo nějaké jiné unikátní know-how.
Jaká je pravděpodobnost, že by se exces goodwillu snížil korekcí akciových trhů? V krátkém horizontu je velmi obtížné trhy predikovat. Zcela určitě bych nevyloučil korekci akciových trhů v řádu do 10-15%. Trhy jednoznačně drahé jsou. Pamatujte na pravidlo: nic není tak drahé, aby nemohlo být ještě draží a naopak, nic není tak levné, aby to nemohlo dále spadnout. Nicméně dokud centrální banky budou dále navyšovat svou bilanci, větší korekce je poměrně nepravděpodobná. Na trhu je spousta nezainvestovaných peněz, která by se při 10% poklesu vrhla na trhy. Hlubší korekci přinese až “taper tantrum” – obrat v měnové politice centrálních bank a mezi nimi hlavně FEDu. Ta dnes říká, že do roku 2023 nic zásadního neudělá, ale o opaku (a tedy utažení měnových podmínek) ji může přesvědčit zejména rostoucí inflace a také plná zaměstnanost.
Další názory expertů na téma valuací amerických akcií naleznete v článku Valuace amerických akciových titulů.
Ondra Záruba, analytik Comsense analytics
Goodwill je bezpochyby existující veličinou. Minimálně účetním pohledem. Na druhou stranu velice rychle dokáže přestat existovat. Jeho velikost ovlivňuje sentiment, který dokáže velmi rychle změnit směr. A tak je sázka na tituly s obrovskou mírou goodwillu obecně ošemetná hra. Já jí fanda úplně nejsem. Necítím se být totiž expertem na davovou psychózu, která sentiment pohání. Naopak mám tradičně blízko k titulům, jejichž valuace přes price to book (P/B) konverguje k hodnotě 1 při správném ocenění majetku. Goodwill mi dává smysl, když je podložený aspoň rozumnou návratností přes ziskovost titulu. V současné době vnímám goodwill problém zejména u velkých amerických technologických titulů, kde se ho naakumulovalo už v řádu několika tisíců mld. USD. To je samozřejmě problém, protože několik málo titulů představuje významný podíl na celkové kapitalizaci trhů. Průměrný goodwill v USA je dnes někde okolo 60 % hodnoty akciového trhu. V případě technologií je to 90 %. U Apple je to dokonce 97 %.
Goodwill není nic jiného než “diskontovaný světlý zítřek”. Dokud koukáme na předpověď počasí s tím, že bude slunečno a 35 stupňů, tak asi dobrý. Jakmile bude rosnička hlásit, že 28 a sem tam někde sprchne, tak to může být docela jízda.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
1 Komentáře
Na používání P/B mimo bankovní sektor bych si dal pozor. Ukazatel je hodně deformovaný zpětnými odkupy akcií, což zrovna v USA představuje větší distribuci hotovosti akcionářům než dividendy. V případě těch US techů je podle mě P/B až zavádějící a o ničem nevypovídající ukazatel. A to nejen kvůli buybackům, ale i protože je stavěný do prostředí staré ekonomiky, kdy firma nakoupí stroje a dlouhé roky odepisuje. To není situace těchto firem, ty velkou část nákladů odepíšou rovnou a mají pak na straně aktiv prázdno. To však nemění nic na tom, že většina akcií dnes rozhodně levných není 🙂