Růst úrokových sazeb v ČR se rovněž velmi silně projevuje i růstem výnosů do splatnosti státních dluhopisů. Jasně patrné je to při pohledu na vývoj výnosů do splatnosti 5letých českých státních dluhopisů níže.
Aktuální stav výnosů do splatnosti českých státních bondů je následující:
1 rok 1,95 % 2 roky 2,03 % 3 roky 2,04 %
4 roky 2,27 % 5 let 2,28 % 10 let 2,31 %
15 let 2,33 % 20 let 2,39 %
Dá se očekávat, že růst výnosu do splatnosti českých státních bondů bude i nadále pokračovat. To by mohlo mít poměrně zásadní důsledky pro řadu aktiv. Pokud bude pokračovat růst výnosů do splatnosti, tak to bude mít krátkodobě negativní vliv na výkonnost dluhopisových fondů. A nepochybně to ovlivňuje investiční chování poptávky po nemovitostech. Racionální investoři by měli s nárůstem výnosů do splatnosti státních bondů požadovat vyšší zhodnocení od investování do nemovitostí. Tedy mělo by to vyvolat určitý tlak na pokles hodnoty nemovitostí. Právě tímto bodem často vysvětlujeme jednu ze dvou hlavních příčin prudkého nárůstu cen nemovitostí v ČR. Jedna příčina je pomalý stavební proces, který zásadně negativně ovlivňuje a ovlivňoval nabídku nemovitostí. Druhá příčina je právě expanzivní měnová politika, jež srazila před časem výnosy státních bondů dokonce do záporných hodnot. Nyní jsme na opačném trendu, což by rozhodně mělo minimálně zásadně přibrzdit růst cen nemovitostí. Investorům totiž roste benchmarkový požadovaný výnos do splatnosti v podobě státních bondů, které jsou obecně v korunovém prostředí považovány za tzv. bezrizikové aktivum. Druhá věc je, že tento jev provází i růst úrokových sazeb, což zhoršuje realitním investorům dostupnost cizích zdrojů a zhoršuje ekonomické výsledky investování o rostoucí finanční náklady. Ale situace je to složitá.
Obecně a zjednodušeně by se dalo říct, že růst úrokových sazeb a růst výnosů do splatnosti státních bondů v ekonomice je vždy nepříjemné. Je to takové probuzení do čistého rána po dni, kdy bylo tělo plné pochybných dopingových stimulantů. Tedy absťák jako hrom. Daň za to, že si hrajeme posledních 13 let na měnové bohy.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy