Dle údajů z Asociace pro kapitálový trh roste obliba investic do nemovitostních fondů. V současné době je v nemovitostních fondech zhruba 36 miliard korun. Jen od počátku roku přiteklo do fondů tohoto typu přes 5 miliard korun. Zájem o nemovitostní fondy roste mezi drobnými střadateli nejen z důvodu toho, že jim umožňuje investovat do nemovitostí, do kterých by sami nebyli schopní investovat, ale i proto, že investice do bytů se stává stále nedostupnější. Při současných cenách nemovitostí je pro mnohé střadatele již neúnosné investovat do nákupu jednoho, natož více bytů.
Jen v letošním roce se v České republice založily dva nové realitní fondy. Na počátku roku spustila realitní fond finanční skupina Partners. Jedná se o realitní fond Trigea. Před měsícem byl na trh uvedený zatím nejnovější nemovitostní fond pro retailové investory od společnosti Generali, a to Generali Fond realit.
Generali Fond realit
Generali Fond realit je nejnovějším realitním fondem, který svou investiční strategii plánuje zaměřit nejen na nákup komerčních a nebytových realit, ale i na investice do bytových jednotek. Jednalo by se tak o první realitní fond pro retailové klienty v Čechách, který by svou investiční strategii zakládal i na investici do nákupu bytových domů a jednotlivých bytů. Stejně jako většina fondů, se i tento fond chce primárně zaměřit na investice v České republice, nevylučuje ovšem i možnou expanzi za hranice.
Fond má ve statutu nastavené maximální výstupní a vstupní poplatky na 5%, nicméně dle současných informací je vstupní poplatek nastavený na hodnotě 1,5%. Výkonnostní poplatek si fond neúčtuje. Odhadovaný TER je na úrovni 1,17%. Stejně tak fond uvádí, že v období do 3 let od vzniku fondu nebude provádět odkupy podílových listů. To je běžná praxe u nově vzniklých fondů, nicméně investor musí počítat s tím, že pokud v současné době podílové listy nakoupí, nebude je moci prodat nejméně 3 roky.
Fond cíluje na výnos mezi 2,5-3% p.a.
Valuace podílového listu bude probíhat jednou měsíčně, stejně jako u většiny nemovitostních fondů. V tomto ohledu se vymyká realitní fond ČS nemovitostní, který na rozdíl od ostatních fondů, provádí denní valuace.
Fond v současné době, vzhledem, k jeho velmi krátké době existence, nemá v portfoliu zatím žádné nemovitosti.
Realitní fond Trigea
To na jaře vzniklý realitní fond Trigea od společnosti Partners již stihl nakoupit svou první nemovitost. Jedná se o administrativní budovu Louvre v Praze na Radlicích. Tato kancelářská budova nabízí 4 600 m2 pronajímatelné plochy a mezi současné největší nájemce patří společnosti Stadler, VZP nebo Lukoil. Fond Trigea má momentálně pod správou 270 milionů korun a dosáhl zatím zhodnocení od založení ve výši 2,85%.
Na stupnici SRRI má fond uvedenou hodnotu 3. Maximální vstupní poplatek je ohraničen 5%, maximální výstupní poplatek je na úrovni 3%. Kvalifikovaný odhad celkové nákladovosti TER za rok 2019 je na hodnotě 0,68%.
V současné době je největším realitním podílovým fondem u nás fond ČS nemovitostní, který měl na počátku listopadu pod správou fondový kapitál přesahující 25 miliard korun. Druhý největší nemovitostní fond, ZFP realitní má pod správou o několik miliard méně, zhruba 8 miliard korun.

Některé realitní fondy byly od počátku roku velmi aktivní, co se akvizic nových nemovitostí týče. Naposledy rozšířil své portfolio realitní fond Investika, a to hned o dvě lokality. Prvním přírůstkem byla akvizice developerského projektu MOLO Lipno Residence. Jedna se o luxusní rezidenční komplex se 79 bytovými jednotkami. Tento projekt bude postavený na břehu Lipenské přehrady. Bytové jednotky v tomto projektu budou určené primárně pro rekreaci, jako tzv. druhé bydlení, které je mezi Čechy všeobecně dlouhodobě oblíbené. Projekt byl do fondu pořízen již s pevně stanoveným rozpočtem a se všemi povoleními. V projektu byl již dokonce zahájen předprodej prvních bytových jednotek. Generálním dodavatelem stavby je společnost STRABAG a.s. Projekt na svých webových stránkách nezveřejňuje ceny bytových jednotek, nicméně 15 jednotek bylo již prodáno a další 4 bytové jednotky byly zarezervované. Výhradním prodejcem projektu je realitní kancelář Luxent.
Další akvizicí fondu Investika byl nákup obchodního centra Galerie Butovice v pražských Nových Butovicích. Jedná se o obchodní centrum s více než 80 obchody a osmdesáti různými nájemníky. Obchodní centrum bylo poprvé pro veřejnost otevřené v roce 2005 a v letech 2016-2017 prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Galerie Butovice je svou rozlohou šesté největší obchodní centrum v Praze, nabízí více než 50 000 metrů čtverečních pronajímatelné plochy. Mezi největší nájemníky patří společnosti Kika, Albert, Electro World nebo H&M.
Investika své nemovitostní portfolio letos rozšířila celkem o 5 realit, kromě výše zmíněných ještě o tři administrativní budovy, z toho dvě se nacházejí v Praze – budova Avenir E a kancelářská budova Karla Engliše, a jedna ve Strakonicích.
Kromě toho rozšířil od ledna významně své portfolio i realitní fond CREIF (Czech real estate investment fund), který do svého portfolia nakoupil 4 retailové parky, Retail Park Valašské Meziříčí, Retail Park Lanškroun, Retail Park Mělník a Retail Park Letovice. Hned na počátku roku provedl první letošní akvizici i realitní fond Conseq, který portfolio realit rozšířil o kancelářskou budovu A7 Office v Praze a Retailový Park v Hradci Královém. Posledním fondem, který letos provedl akvizici nemovitosti, je Raiffeisen realitní fond, který nakoupil logistické centrum Panattoni Pilsen Park Plzeň.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
1 Komentáře
Butovice jsou pro nájemce tragédie. Chcipnul tam pes…