V současné době je v českých retailových realitních fondech nainvestováno něco přes 57 miliard korun. Za uplynulý rok 2020 nateklo do realitních fondů zhruba 3,9 miliardy korun. To je výrazně méně než v roce 2019, kdy investoři naposílali do realitních fondů zhruba 9,5 miliardy korun. Rok 2020 byl, z hlediska realitních fondů rovněž, jako většina odvětví ekonomiky, poznamenaný pandemií COVID 19. Zatímco z pohledu přítoku kapitálu do fondů je dopad pandemie patrný, z pohledu zhodnocení realitních fondů by v podstatě nikdo ani nepoznal, že se v uplynulém roce na trhu něco jako pandemie dělo.
Zhodnocení
České retailové realitní fondy dokázaly v roce 2020 vygenerovat svým investorům docela slušné výnosy, otázkou ovšem zůstává, jak budou tyto výnosy udržitelné v roce 2021. Neustále nad realitními fondy totiž visí otázka toho, jak valuovaly nemovitosti, které nakupovaly do svého portfolia. Dopad bude zřetelný až v době, kdy skončí vládou podporované programy typu Covid Nájemné a Covid Ochrana. Mrtví nebo polomrtví nájemníci z řad firem a retailu se totiž budou sčítat až potom, co tyto ochranné programy skončí. Dnes si totiž nikdo nemůže být moc jistý tím, kdo má v obchodním domě zavřeno, jelikož musí nebo proto, že mu již došly peníze na provoz a výplaty.
Optikou výnosů vydělal svým investorům v roce 2020 nejvíce peněz realitní fond Conseq, a to 5,86 %. Druhého nejvyššího výnosu dosáhl realitní fond Trigea od společnosti Partners, který má ve svém portfoliu zatím jen dvě nemovitosti. Jsou jimi kancelářská budova Louvre v pražských Radlicích a obchodní centrum v Plzni. Trigea vydělala svým investorům v loňském roce 5,64 %. Přes pět procent na výnosu se dostal ještě jeden fond, a to ZDR public se zhodnocením 5,24 %.
Poznámka: ZDR Public jako jediný fond nezveřejnil v době uzávěrky data k 31.12.2020, jedná se tedy o poslední známé hodnoty k 30.11.2020.
Pro srovnání uvádíme i zhodnocení u jednotlivých realitních fondů za poslední tři roky. Jak je z grafu patrné, tak některé fondy dokázaly v loňském roce svým investorům vydělat více než v roce 2019.
Pokud bychom porovnali průměrné roční výnosy od založení jednotlivých realitních fondů, tak vidíme, že většina fondů si drží svou dlouhodobou výnosnost v pásmu od 4 – 5 %. Na dlouhodobá data podobného typu je ovšem potřeba se dívat v kontextu. ČS nemovitostní fond je například nejstarším fondem, který jako jediný realitní fond v ČR prošel finanční krizí 2009, při které poklesl o skoro 14 %. Generali fond realit zase existuje něco málo přes rok, takže porovnávat jeho dlouhodobou výnosnost bude vypovídající až po uplynutí delšího časového úseku.
Akvizice
Pandemie COVID se kromě přítoku kapitálu do realitních fondů projevila i na počtu provedených akvizic jednotlivých fondů. Zatímco v roce 2019 proběhlo na poli realitních fondů přes 15 akvizic, v roce 2020 to bylo o zhruba třetinu méně.
Své portfolio v loňském roce rozšířil hned z kraje roku fond ČS nemovitostní, a to nákupem logistických areálů na Slovensku. Investika během března dokončila akvizici kancelářsko-technologického komplexu v Písku a před koncem roku přidala ještě zrestaurovaný zámek Mitrowicz. Těsně před koncem roku se rozšířilo portfolio i fondu CREIF (Czech Real Estate Investment Fund), a to o tři nemovitostní společnosti, v rámci, kterých rozšířil svou část portfolia o retailový park v Plzni a několik marketů Penny a Billa. Zároveň tento realitní fond prodal ze svého portfolia retailový park v Litoměřicích.
Generali Fond Realit, který vznikl před koncem roku 2019 provedl v roce 2020 své první akvizice. První akvizicí byla budova v ulici Kořenského, v květnu se portfolio rozšířilo o budovu v ulici Milíčova a v závěru roku se přidala další budova v ulici Soukenická. Všechny tři budovy poskytují rezidenční bydlení a prostor pro komerční využití.
Velikost fondového kapitálu
Největším fondem zůstává realitní fond ČS nemovitostní, který se ke konci roku 2020 spravoval fondový kapitál ve výši 27,65 miliard korun.
COVID měl jistě dopad na všechny realitní fondy v ČR, nicméně z šesti největších realitních fondů odteklo nejvíce kapitálu realitnímu fondu Realita, který v roce 2020 přišel o zhruba 59 milionů korun. Určitě se nejedná o nejhorší výsledek, realitní fond ČS nemovitostí během první vlny lockdownu přišel o více než 890 milionů korun během dvou měsíců. Nutno podotknout, že u ČS nemovitostního fondu je to dáno i tím, že se jedná o jediný fond, který poskytuje denní valuace a odkup je tak možný v podstatě ze dne na den.
Nejvíce kapitálu v roce 2020 doteklo do Investiky, a to zhruba 1,59 miliardy korun. V průměru si tento fond i během pandemie udržel přítok kapitálu zhruba 130 milionů korun měsíčně. V závěru roku vylepšil tristní začátek i fond ČS nemovitostní, který i přes tak obrovský počáteční odtok kapitálu dokázal skončit s čistým přítokem kapitálu na konci roku ve výši 1,3 miliardy korun (zhruba 106 milionů korun měsíčně).
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
2 Komentáře
“ČS nemovitostní fond je například nejstarším fondem, který jako jediný realitní fond v ČR prošel finanční krizí 2009…”
Conseq realitní byl založen 31.01.2008 (v roce 2009 odepsal fond 2,68 %).
Je moc velký , těžkopádný , bude muset projít změnou.