Mou druhou nejoblíbenější zemí po Itálii je Švýcarsko. Mám ho strašně rád a vždy se tam s chutí vracím. Předevčírem jsem vedl diskusi o nemovitostním trhu s jedním kamarádem z Lichtenštejnska. Začal jsem mu vyprávět, jak se mi líbí okolí jezera Walensee a Curyšské jezero. A dodal jsem, jak to musí být super tam bydlet. On se rozohnil a začal mi vysvětlovat, že to tam stojí za starou bačkoru, protože tam není práce a lidi musí daleko do práce dojíždět. A že chudáci mají v zásadě jen dvě možnosti, pracovat v Curychu nebo Lichtenštejnsku. A že většina z nich musí jezdit do práce 30 minut autem a déle, a někteří dokonce hodinu. Poklausovsku jsem musel rozhořčeně zdvihnout nesouhlasně obočí. A potom jsem si také vzpomněl na svou polodobrovolnou návštěvu Lipna minulý víkend, kam mě zatáhly plavecké závody. Onen kamarád se rozhodl udělat roadtrip po Česku a Polsku. Přiznám se bez mučení, že trochu škodolibě jsem ho poslal i na to Lipno. Samozřejmě doufám, že mu to krásy Českého Krumlova vykompenzují. Ale jsem opravdu zvědavý, co bude říkat pak. Myslím, že se bude hodně divit, jak je možné, že někdo platí tolik peněz za apartmán na takové adrese.
Nechci se nijak Lipna dotknout, ale násobně lépe vypadá ve Švýcarsku prakticky cokoliv. Přenádherných jezer, ve který se dá koupat s průzračně čistou vodou, je v tomto regionu bezpočet. Navíc často v blízkosti krásných hor. A pak je zde Bodamské jezero, které leží hned ve třech státech, s řadou naprosto úchvatných historických měst na jeho břehu včetně Čechům dobře známé Kostnice. Přitom jste doslova na dostřel velkým německým a švýcarským aglomeracím po skvělých dálnicích. Srovnejte to s českými rekreačními destinacemi. Na Lipno se trmácíte z Prahy kolem 3 hodin. Špindl taky žádná sláva. A hlavně, když tam dojedete, tak „skutek utek“. Zato ceny už máme v těchto destinacích skoro švýcarské. To, co považuje v těchto destinacích za top kvalitu, je ve Švýcarsku a Baden Württemberg úplný základ. A to, co je tam top kvalita, u nás vůbec nenajdete. A hlavně to, co na tam nenajdete, je ta hrozná mizérie bordelu a šlendriánu, kterými jsme obklopeni my.
Při jízdě švýcarskou krajinou si odpočinete asi nejvíc z toho důvodu, že se nemusíte nikde koukat na žádný bordel, neopravené ruiny, vizuální smog a špatnou nevkusnou architekturu. Zkrátka koukáte jenom na hezké věci nebo na to, co vás neruší a negativně nerozptyluje. Přitom i v malém švýcarském městečku to tak je. Proč? Protože tito lidé mají úplně jiné rozhodovací mechanismy. Všiml jsem si, že mnohem více žijí budoucností než okamžitým výsledkem. Když něco staví, přemýšlí nad tím, jak se to bude chovat za 20 let. Často i za mnohem déle. Mají obrovskou úctu k vlastní historii, která nebyla přerušena. V Curychu jsem v jeden den viděl snad desetitisíce amatérských hudebníků, jak se převlékají do středověkých kostýmů jenom pro to, aby pobavili v den národního svátku zbytek obyvatel. Úcta k tradicím je nesmírná. Na některých místech České republiky na tento jev také občas v menší míře lze narazit, ale obecně toto v sobě nemáme. Naše kulturní identita a péče o ní je tristní. Když vidím, jak se staráme o místa, jako je Staroměstské náměstí, kde jsou tři pizzerie, prodejna belgických pralinek a thajské masáže, tak je mi smutno. Nebo Mariánské Lázně. Místo, které v minulosti hostilo nejvyšší světovou smetánku od členů císařské rodiny, anglického krále, nejbohatších a nejchytřejších lidí na světě. Dnes když se projdete po kolonádě v tomto městě, chce se vám brečet z toho, v jak zoufalém stavu toto místo je. Na předměstí všech měst u nás máme identické krabice retailových parků, jejichž architektura a vizuální smog cedulí je týrání lidských očí. Kaufland v Chomutově nebo Slaném je zcela identický symbol zmaru naší společnosti stejně jako ten na Bohdalci. Tyto a jím podobné krabice nikdy žádnou trvalou hodnotu pro naši společnost nevytvoří. Jsou to jen levné regály a nosiče křiklavých reklam, které mají lidi přimět k rychlému utrácení peněz. A odklánět je právě od toho dlouhodobého uvažování, které je tak důležité. Toto uvažování nemají v ČR ale jen ti nejchudší. Místo Kauflandu si dosaďte třeba autosalon. Je to prorostlé všemi sociálními vrstvami. Proto tu vzniká relativně velmi málo firem, budov a obecně řešení, které by měly výraznější inovaci a trvalejší hodnotu.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
2 Komentáře
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, čím si myslíte, že to je, že nemáme v sobě takovéto myšlení, jako mají ve Švýcarsku. Je to země, která se v poklidu vyvíjí od roku 1847 a je neutrální vůči válkám, které se přehnali Evropou ve 20.století. Takhle kdyby fungovalo Československo nebo ČR, tak bychom to tu měli taky krásné a lidé by smýšleli úplně jinak. Nevím. Nikdy jsem ve Švýcarsku nebyl. Ale 1+1 jsou dvě. Místo stěžování, jak je to u nás hrozné a ve Švýcarsku krásné, bych tu chtěl slyšet návod, jak to změnit, abychom se za pár desítek let alespoň přiblížili takové úrovni, jako je ve Švýcarsku. Samozřejmě, pokud tady opět nebude válečný konflikt.
S pozdravem Josef Koukal
Jeďte do Švýcarska. A mnohé pochopíte.