Ke konci dubna byla v Praze pokořena další nemilá hranice, a to, když nabídkové ceny bytů v pražských novostavbách překonaly hranici 126 tisíc Kč/m2. S tím, jak rostou ceny bytů a zároveň klesá nájem, se tak pomalu otáčí trend, který jsme na trhu pozorovali v posledních několika letech. Zatímco v uplynulých letech se díky extrémně nízkým úrokovým sazbám a zvyšujícímu se nájemnému vyplatilo lidem brát si hypotéky, raději než platit nájem, v současné situaci se tento trend otáčí. Úrokové sazby sice stále, i přes svůj současný růst, zůstávají relativně nízké, ale s tím, jak klesá vybrané nájemné se hypotéka přestává pomalu vyplácet.
Důvodů, proč rostou ceny bytů v Praze je hned několik, od pomalé výstavby po rostoucí náklady na výstavbu. Zatímco v dubnu 2020 bylo v Praze v nabídce developerských společností 3 226 bytových jednotek, letos v dubnu se zásoba volných bytů k prodeji snížila o 33 %.
Za rychlým vyprodáváním bytů nestojí nic jiného než bláznivě vysoká poptávka po novém bydlení. I přesto, že stále žijeme v covidové době, která je plná omezení a nejistot, žadatelé o hypotéku si s budoucností hlavu zdá se nelámou. Do bank se hrne stále více lidí a byty mizí z pražského trhu rychlostí blesku. Za první 4 měsíce se v Praze prodalo o 82 % více bytů než v loňském roce. To je zhruba 550 prodaných bytů měsíčně, dlouhodobý pražský průměr je přitom na úrovni 350 prodaných bytů za měsíc.
Ještě na počátku letošního roku byla průměrná nabídková cena na úrovni 121 tisíc korun/m2, od počátku roku se tak nabídkové ceny zvýšily o 3,87 %. Oproti loňskému roku jsou nabídkové ceny bytů v novostavbách dokonce o 12,32 % vyšší.
Nejvíce se meziročně zvýšily ceny bytů v novostavbách v centru na Praze 2, kde se skokově ceny zvýšily o 32 %. Naproti tomu střed města, Praha 1, je jedinou čtvrtí, kde ceny bytů v novostavbách meziročně poklesly, a to o 6,44 %. Nejpomaleji rostou ceny bytů v městských obvodech Praha 5 (+7,15 %), Praha 8 (7,71 %) a Praha 10 (7,19 %).
V průměru dnes žadatele o hypotéku stojí pořídit si 50 m2 velký byt zhruba 6,3 mil. Kč. Při 80 % LTV a sazbě 2,1 % se žadatel musel připravit na měsíční splátku ve výši zhruba 18,5 tisíc Kč. Covid nicméně zejména v Praze způsobil pokles v nájmech, a to hlavně v centru městu, kde se na trh s nájmy dostalo velké množství bytů ze sdíleného ubytování typu AirBnb.
V průměru si tak dnes lze v Praze pronajmout byt za zhruba 315 Kč/m2. Pokud odmyslíme pronájmy v centru města, kde se průměr stále ještě, i přes výrazný pokles, drží na 365 Kč/m2, tak se ve zbytku Prahy dostaneme dokonce na hodnotu 298 Kč/m2. To znamená, že si stejný byt, který si můžeme na hypotéku pořídit za 18,5 tisíc Kč, pronajmout za zhruba 15 tisíc Kč. Ještě před rokem byste si tento byt v průměru pronajali za 18-19 tisíc korun měsíčně.
Nicméně sazby začaly pomalu ale jistě růst, a to i přes to, že 2T repo sazba zůstává od loňského května na 0,25 %. V průměru se dnes úroková sazba na hypotečním úvěru pohybuje okolo 2,35 %. To znamená, že se kupujícímu prodražila měsíční splátka již o 1 000 Kč měsíčně. Pokud by si podobný byt pronajal, měsíčně by na bydlení ušetřil 4 500 Kč. Pokud by se úroková sazba například dostala až na 2,5 %, tak by na nájmu šlo uspořit až 4 800 Kč měsíčně.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy