I přesto, že dle dat z Eurostatu růst cen nemovitostí v České republice zpomaluje, na datech z realitních kanceláří a developerských společností toto zpomalení moc patrné není. Česká národní banka nepolevuje ve svém úsilí zbrzdit hypoteční trh a tím ovlivnit ceny nemovitostí, zatím ovšem ani to nefunguje. Naposledy na svém zasedání dne 2.5.2019 zvýšila ČNB základní úrokovou sazbu na rovná 2%, i přesto některé komerční banky na toto navýšení reagovaly snížením úrokových sazeb. Stále tak lze sjednat hypoteční úvěr do 80% LTV se sazbou okolo 3%.
V loňském hodnocení Eurostatu jsme kralovali žebříčku s nejvyšším ročním tempem růstu 12,5%. Letos jsme se posunuli na místo třetí s meziročním tempem růstu o 9,9%. Rychleji rostou ceny nemovitostí jen na Slovinsku +18,2% a v Lotyšsku +11,8%.
To, že růst cen nepolevuje je vidět i na následující tabulce. Ta srovnává data o cenách za metr čtvereční bytu poskytnutá realitními kancelářemi. Jak je z tabulky patrné, zvýšily se meziročně ceny za byt v podstatě ve všech regionech ČR s výjimkou Plzně, kde meziročně ceny nemovitostí poklesly o 1,19%. Nejvíce naopak rostly ceny nemovitostí v Pardubicích (+18,11%), v Ústí nad Labem (+15,52%) nebo v Ostravě (+13,91%).
Při porovnání růstu cen za poslední tři roky, jsou některá čísla přímo alarmující. Mezi roky 2016 a 2019 se ceny nemovitostí zvýšily o více než 50% v Olomouci nebo v Jihlavě. To je roční růst okolo 17%! Kde naopak během těchto tří let vrostly ceny nejméně je oblast okolo Karlových Varů, kde ročně rostou nemovitosti tempem okolo 2,9%.
Tak jak jsme se v žebříčku Eurostatu zlepšili, tak jsme se zhoršili v žebříčku Světové banky, která každoročně srovnává Index obtížnosti v procesu povolování staveb. Zatímco Česká republika v loňském roce obsadila index obtížnosti 136, letos jsme se propadly o dalších 20 pozic a skončili jsme na indexu 156. Tím jsme se oficiálně dostali do TOP 30 nejhorších zemí na světě, co se obtížnosti povolování novostaveb týče. Přeloženo to znamená, že u nás v České republice, v zemi Evropské unie, je stejně obtížné povolit novostavbu jako například v pásmu Gaza nebo ve Venezuele, kde již několik měsíců zuří občanské nepokoje.
Jednou z nejhorších situací, co se dostupnosti bydlení týče, zažívá hlavní město Praha. Dle statistiky společnosti Comsense analytics bylo v prosinci 2018 v Praze v novostavbách volných pouze 4 651 bytů k prodeji. V dubnu letošního roku to je už jen 3 354 bytů. V průměru se tedy prodá měsíčně v Praze něco přes 300 bytů. Jednoduchou matematikou tak lze potom dojít k závěru, že bude-li tempo prodeje bytů pokračovat a na trh se nedostane větší množství nových bytů, zbývá v Praze v novostavbách zásoba bytů na cca 10 až 12 měsíců. Jede z mnoha důvodů, proč ceny bytů v Praze prostě nemohou klesnout, i přesto, že úrokové sazby rostou a hypoteční trh se ochlazuje.
Nedostatek bytů a zdlouhavý povolovací proces staveb jdou v ruku v ruce. A jsou hlavním důvodem, proč ceny nemovitostí neklesají a v nejbližší době ani klesat nezačnou. Proč? Dle posledních informací z magistrátu bude do roku 2030 v Praze chybět až 100 000 bytů. V současné době by bylo potřeba stavět zhruba 5 000 bytů ročně, aby byla poptávka v Praze uspokojená. Jelikož se ovšem v posledních letech stavělo ani ne 3 000 bytů ročně, znamená to, že je již dnes v Praze deficit bytů na úrovni 20 000 bytů.
Následující graf zobrazuje počet přistěhovalých obyvatel do hlavního města a počet zahájených bytů. Markantní nedostatek bytů je patrný na první pohled. Zatímco se v posledních třech letech do Prahy přistěhovalo zhruba 30 000 nových obyvatel, zahájila se výstavba pouze něco málo přes 10 000 bytů.
Ze statistiky Comsense analytics dále vyplývají data o průměrných cenách bytů v jednotlivých částech Prahy a dle jednotlivých bytových dispozic. Jak je z následující tabulky patrné, nejdražší byty jsou již tradičně v centru Prahy, kde se mediánová hodnota pohybuje na úrovni 178 000 Kč. Naopak nejlevnější byty lze již tradičně pořídit v okrajových částech Prahy, kde lze stále pořídit byty s cenou okolo 60 – 65 tisíc za metr čtvereční. Mediánová hodnota pro Prahu se dostala v květnu na úroveň 108 000 Kč/m2.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy