Růst cen bytů zatím nezpomaluje. I přesto, že se zdálo, že se na počátku roku trend růstu cen bytů obrátí, data ze srpna a září vykazují zatím nejrychlejší skokové nárůsty v cenách bytů od počátku roku.
Cena bytů je stejně jako u každé jiné komodity ovlivněná vztahem nabídky a poptávky. Díky tomu, že v České republice dlouhodobě celková nabídka bytů klesá, ceny bytů rostou. Jedním z důvodů růstu cen bytů je i to, že již několik let klesá počet vydaných stavebních povolení, což má přímý důsledek v poklesu počtu zahájených bytů. Proto jsme se rozhodli podívat se na nová data z Českého statistického úřadu a zjistit, jestli se situace zlepšuje.
Vydaná stavební povolení
Není žádným tajemstvím, že počet vydaných stavebních povolení rok od roku klesá. Zatímco v roce 2006 bylo v České republice vydáno zhruba 134 tisíc stavebních povolení, v loňském roce to bylo pouhých 80 tisíc povolení. To je pokles na celorepublikovém úrovni o 40%! Od ledna letošního roku bylo prozatím dle dat z Českého statistického úřadu vydáno okolo 48,8 tisíc stavebních povolení.
Nejvíce stavebních povolení se tradičně vydává ve Středočeském kraji, zde bylo v předkrizovém roce 2008 vydáno zhruba 22 tisíc stavebních povolení. Oproti loňskému roku, kdy bylo v tomto kraji vydáno 16 tisíc stavebních povolení, se jedná o pokles o 25% během 10 let.
Při pohledu na graf níže je na první pohled patrné, že během uplynulých deseti let došlo k poklesu vydaných stavebních povolení ve všech krajích České republiky. V žádném kraji se tak nestaví více bytů, než se stavělo před krizovým rokem 2008. Graf níže zobrazuje počet vydaných stavebních povolení v roce 2008 a v roce 2018 v jednotlivých krajích v České republice. Jak je z grafu patrné největší poklesy v počtu vydaných stavebních povolení byly zaznamenány v Praze, Jihomoravském kraji, Zlínském nebo v Moravskoslezském kraji.
V Praze od roku 2008 poklesl počet vydaných stavebních povolení o 59%, zatímco v roce 2008 se vydávalo zhruba 9 tisíc povolení ročně, neboli 750 povolení měsíčně, v loňském roce se měsíčně vydalo průměrně 300 stavebních povolení.
Pokud se podíváme na nejnovější data a porovnáme je s loňským rokem, tak zjistíme, že až na Prahu se počet vydaných stavebních povolení meziročně zatím zvýšil. Největší nárůst v počtu vydaných stavebních povolení zaznamenal Pardubický kraj a kraj Vysočina. Naopak v Praze se i v meziročním porovnání zatím počet vydaných stavebních povolení nezvýšil, oproti loňskému roku je dle aktuálních dat stále vydáno o zhruba 3% méně povolení než loni.
Roční počet zahájených bytů samozřejmě velmi věrně kopíruje počet vydaných stavebních povolení. Ve chvíli, kdy trvale klesá počet vydaných stavebních povolení, počet zahájených bytů většinou s ročním zpožděním následuje. V současné době se dle aktuálních dat počet zahájených bytů zvýšil, což opět koresponduje s daty o vydaných stavebních povolení.
Cenu bytů určuje mnoho faktorů, mezi některými například vztah poptávky a nabídky, schopnost úvěrovat nemovitost bankovním úvěrem, výše úrokových sazeb a podobně. Nicméně v prostředí nedostatku nabídky bytů, ceny bytů jen tak neklesnou. I přesto, že data ze statistického úřadu ukazují pozitivní obrat v počtu vydaných stavebních povolení, srpnová a zářijová data o cenách bytů zatím ukázala nejvyšší růst od počátku roku. Na to, zda se kladná čísla ze statistického úřadu promítnout i do cen bytů, si tak budeme muset počkat.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy