Nejen kvůli nízkým úrokovým sazbám a zvyšující se inflaci se Češi stále více obracejí k nemovitostem jako k přístavu „bezpečné“ investice. Zvláště pak v covidové pandemii se ukázalo, jak moc si Češi cení investic do nemovitostí. V loňském roce, kdy ekonomika jela na půl plynu, padl rekord v objemu sjednaných hypotečních úvěrů. Lidé si ovšem nepořizují pouze byty a rodinné domy, ale investují i do stavebních pozemků, ať už z důvodu čisté investice a spekulace na růst ceny nebo z důvodu budoucí plánované výstavby rodinného domu.
Dle dat z Českého statistického úřadu se cena stavebních pozemků v České republice zvýšila od roku 2010 do konce roku 2019 o 39,6 %. Údaje za rok 2020 zatím nejsou na ČSÚ zveřejněné. Za stejné období se cena stavebních pozemků v Praze zvýšila o 36,8 %. Ceny stavebních pozemků v ČR, bez Prahy, vzrostly mezi lety 2010 a 2019 o 40,8 %.
Zatímco u bytových jednotek se na růstu cen v posledních 10 letech podílí zejména Praha, u cen stavebních pozemků už to tak není. Za posledních deset let vzrostly nejvýrazněji ceny stavebních pozemků v Jihočeském kraji, od roku 2010 o 49,2 %. V růstu cen následuje Praha východ a Praha západ, kde ceny stavebních pozemků během deseti let vzrostly o 48,6 %. Trojici uzavírá Jihomoravský kraj, kde se ceny stavebních pozemků zvýšily o 48 %. Naopak nejnižší růst zaznamenal kraj Vysočina, kde se ceny zvýšily „jen“ o 22,8 %.
Stavební pozemky v České republice nicméně v posledních letech rostou stabilně v každém kraji. V roce 2019 například meziročně vzrostly ceny pozemků v České republice o 10,4 %, v ČR bez Prahy byl růst 10,6 % a v Praze 10%.
Praha východ
V oblasti Praha východ se ke konci května nacházelo zhruba 85 stavebních parcel k prodeji do 10 000 m2. Průměrná velikost stavební parcely je v oblasti Praha východ 2 036 m2 a průměrná cena vychází na 4 132 Kč/m2. Nejdražší stavební parcely se nachází v obcích Klíčany, Čestlice, Nupaky a Sulice. Zde všude se stavební pozemky prodávají dráže než 10 000 Kč/m2.
V obcích Úvaly, Jirny, Čelákovice, Nehvizdy, Říčany, Senohraby a Dobřejovice se cena stavebních pozemků pohybuje od 6 do 9 tisíc Kč/m2. Naopak nejlevněji lze na metr čtvereční pořídit stavební pozemky v obcích Hovorčovice, Ondřejov a Kaliště, kde se cena stavebního pozemku za metr pohybuje pod 2 000 Kč/m2.
Nedostatek stavebních parcel žene ceny stavebních pozemků vzhůru. Nedostatek parcel je znát i na průzkumu množství parcel k prodeji. Ve většině obcí v Praze východ je k prodeji pouze jeden stavební pozemek, nejvíce stavebních parcel k prodeji se nacházelo ke konci května v obci Horoušany (11 stavebních pozemků), Kamenice (7 pozemků) a Říčany (6 pozemků).
Praha západ
V oblasti Praha západ se ke konci května podávalo zhruba 80 stavebních parcel, přičemž průměrná cena za metr čtvereční se zde pohybovala o 16,8 % výše než na Praze východ. Průměrná cena za stavební pozemek zde dosahovala ceny 4 824 Kč.
Nejdražší stavební parcely se nacházely v obcích Zdiměřice, Hostivice, Dolní Břežany, Zbuzany a Chýnice. Zde všude se stavební parcely prodávají dráže než 10 000 Kč/m2. Naopak nejlevněji lze stavební parcelu na Praze západ pořídit v obcích Řitka, kde se cena pohybuje okolo 1 950 Kč/m2.
Stejně jako na Praze východ, existuje i zde jen málo obcí, kde by se v současné době nacházelo více než jedna stavební parcela k prodeji. Výjimku tvoří obec Jesenice, kde je v současné době k prodeji zhruba 12 stavebních parcel s průměrnou cenou 6 200 Kč/m2. V obci Černošice se nachází 6 parcel k prodeji s průměrnou cenou 7 700 Kč/m2 a v obcí Jílové u Prahy se nachází 4 parcely s cenou 4 000 Kč/m2.
Vlastní bydlení v rodinném domě za Prahou se tak stává stále více luxusem. Při průměrné ceně za pozemek na Praze východ a západ na úrovni 4 500 Kč/m2 vyjde zájemce pozemek o rozloze 1 000 m2 na 4 500 000 Kč. To ale jen v případě, že bude mít tento zájemce štěstí a narazí na pozemek pod 1 000 metrů, jelikož se průměrná parcela na prodej pohybuje spíše okolo 2 000 metrů. To by znamenalo nákup pozemku za skoro 9 mil. Kč.
Pokud k nákupu pozemku za 5 mil. Kč připočteme ještě stavbu průměrně velikého 100 m2 rodinného domku, tak se dostáváme na celkové náklady 8,5 až 10 mil. Kč, v závislosti na typu stavby a vybavení. Takový zájemce by měl mít ideálně naspořeno ve vlastních zdrojích okolo 2 mil. Kč a příjmy by se takové rodině měly pohybovat okolo 60 000 Kč měsíčně. Pokud by i nadále platil ukazatel DTI, který udával, že by výše úvěru neměla překročit devítinásobek ročního platu žadatele, tak by se příjmy rodiny musely pohybovat okolo 70 000 Kč.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy