Uplynulý rok nebyl zrovna lehkým rokem pro realitní fondy. Většina z českých retailových realitních fondů má portfolio poskládané z kancelářských, administrativních nebo retailových prostor, což v době covidové budilo v mnohých investorech obavu. Rozhodli jsme se proto podívat se na to, jak si šest největších retailových realitních fondů v ČR vedlo pohledem přítoku nebo odtoku kapitálu.
Do šesti největších realitních retailových fondů v roce 2020 nainvestovali investoři přes 4 miliardy korun. I přesto, že se určitě nejedná o nezanedbatelnou částku, tak oproti roku 2019 se jedná o pokles v přítoku kapitálu o 57 %. Vůbec nejhorším měsícem byl pro tyto fondy duben 2020, kdy kumulativně z těchto fondů odteklo skoro 625 milionů korun.
ČS nemovitostní
Tento realitní fond si v loňském roce prošel obdobím vcelku výrazných odtoků kapitálu. Během první vlny pandemie z tohoto fondu odteklo přes 890 milionů korun. Nicméně tyto výrazné odkupy byly způsobené i tím, že fond ČS nemovitostní má jako jediný český retailový realitní fond denní valuace, a tudíž odkupy z tohoto fondu probíhají v řádu dní, nikoliv měsíců, jako se tomu děje u jiných konkurenčních realitních fondů.
Pro srovnání, do tohoto českého největšího realitního fondu v roce 2019 přiteklo přes 3,2 miliardy korun, což je ekvivalent zhruba 268 milionů korun přítoku kapitálu měsíčně. V loňském roce se přítok kapitálu snížil zhruba o 60 %, na 1,27 miliardy korun.
Do letošního roku vstoupil ČS nemovitostní rovněž výrazným odkupem, z fondu během ledna odteklo zhruba 430 milionů korun. Od února je ovšem přítokem kapitálu fond opět v plusu a během února až dubna do něj investoři naposílali 406 milionů korun.
Pandemie covidu a odtoky kapitálu rovněž tomuto fondu sebraly významné prvenství. Nejenže se jednalo o největší realitní fond v ČR, ale do března 2021 se jednalo i o největší podílový fond v ČR. Těžký loňský rok způsobil, že ho na prvním místě ve výši fondového kapitálu pod správou předběhl fond ČSOB Bohatství.
ZFP realitní
ZFP realitní fond patří mezi realitní fondy, které rovněž v covidové pandemii poklesly ve výběru kapitálu. Zatímco v roce 2019 do tohoto fondu od investorů nateklo přes 1,1 miliardy korun, v loňském roce poklesl přítok kapitálu o zhruba 55 %. Na rozdíl od ČS nemovitostní ovšem tento fond nezažil tak výrazné odkupy. Nejhorším měsícem v tomto ohledu byl pro fond duben, kdy vrcholila první vlna pandemie, kdy z fondu odteklo 25 milionů korun.
Přítok kapitálu se tak z průměrných 99 milionů korun měsíčně snížil v loňském roce na 45 milionů korun za měsíc. Od počátku letošního roku je tento realitní fond zatím přítokem kapitálu na hodnotě 65 milionů korun, tedy zhruba 16 milionů korun za měsíc.
Investika
Realitní fond Investika byl jediným z šesti analyzovaných realitních fondů, který v roce 2020 nezaznamenal ani jeden měsíc, kdy by odtoky kapitálu převážily nad přítoky. Zatímco v roce 2020 byl průměrný přítok kapitálu do fondu 195 milionů korun měsíčně, v loňském roce to bylo o zhruba 30 % méně. Nejhorším měsícem byl pro tento fond opět duben, kdy se výběr kapitálu snížil na 27 milionů korun, nicméně i tak si tento realitní fond došel v loňském roce u svých investorů pro 1,58 miliardy korun.
Za první 3 měsíce tohoto roku vybrala Investika dalších 515 milionů korun a vrací se tak měsíčním přítokem kapitálu přes 170 milionů korun.
Czech Real Estate Investment Fund
Realitní fond CREIF (Czech Real Estate Investment Fund) poklesl v loňském roce v přítoku kapitálu o 71 % oproti roku 2019. Zatímco v roce 2019 nateklo do tohoto realitního fondu přes 1,8 miliardy korun, v loňském roce to bylo něco přes 513 milionů korun. Měsíční přítok kapitálu se tak u tohoto fondu snížil z průměrných 151 milionů korun za měsíc na 42 milionů korun/měsíc.
Od počátku letošního roku do CREIFu investoři nainvestovali zhruba 173 milionů korun, což vychází na průměrný měsíční přírůstek kapitálu o hodnotě 58 milionů korun.
Conseq realitní
Do loňského roku šestý největší realitní fond v ČR se díky odtokům kapitálu z fondu Realita stal pátým největším realitním fondem. A to i přesto, že loňský rok pro tento fond nebyl příliš pozitivním. Zatímco v roce 2019 do Conseq realitního fondu přiteklo přes 752 milionů korun, v loňském roce se přítok kapitálu rovnal za celý rok hodnotě 70 milionů korun. To je poměrně výrazný pokles, z průměrných 62 milionů korun měsíčně na 6 milionů korun/měsíc.
Na druhou stranu letošní rok začal pro tento fond pozitivně. Od počátku roku nasbíral od investorů přes 390 milionů korun, což znamená, že průměrným měsíčním přítokem překonává i rok 2019.
Realita fond
Uplynulý rok byl optikou přítoku kapitálu do realitních fondů nejtěžším, z těchto šesti největších realitních fondů, pro Realitu. Tento fond jako jediný z výše analyzovaných nedokázal vyvážit odtoky kapitálu a za rok 2020 vykázal čistý odliv ve výši zhruba 60 milionů korun. Nejhorším měsícem byl i pro Realitu měsíc duben, kdy z fondu naráz odteklo 55 milionů korun. I přes tento těžký rok si ovšem Realita dokázala zachovat fondový kapitál ve výši 2,01 miliardy korun. Za letošní rok je zatím Realita na přítoku kapitálu rovněž v mínusu, zatímco v lednu do fondu investoři naposílali 66 milionů korun, od února se Realita potýká s opětovným odtokem kapitálu.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
1 Komentáře
přítoky, odtoky, hezké.
Mě ale spíše fascinuje, pokud si udělám ocenění fondu na základě budoucích výnosu, tak je asi jasné, že musí jít dolů.
Ale ceny podílových listů a akcií tuzemských fondů, tak ty vytrvale stoupají, jak kdyby žádný problém v pronájmu realit nebyl. A to tam má většina nasypané kancelářské budovy a obchodní prostory.
(Snad jediný kdo má jakýsi náznak oceňování je Reico.) Když vidím čísla URW nebo Simon Property, tak si říkám amatéři, do Čech by se měli jezdit učit, jak se řídí realitní portfolio. 🙂
Nebo že by v českých speciálních fondech bylo něco špatně? 😉