Uplynulý měsíc byl jistě překvapením pro všechny, kteří očekávali, že koronavirová krize nějak výrazně zpomalí růst cen nemovitostí a příliv nových developerských projektů na trh. K překvapení mnohých ani k jednomu nedošlo. Ceny nemovitostí stále rostou a už i těm nejskalnějším zastáncům teorie poklesu cen nemovitostí dochází, že příčina růstu cen bytů je někde úplně jinde. A že ani pandemie nebude stačit na otočení tohoto trendu. Minimálně ne v Praze.
Tak jako každý měsíc i v červnu jsme sledovali vývoj cen bytů na sekundárním trhu. Z dat vyplývá, že během uplynulého měsíce vzrostly v průměru ceny nemovitostí na českém sekundárním trhu o 0,8%, v meziročním srovnání potom na úrovni České republiky vzrostly ceny o 12,69%.
Během uplynulých 30 dní byl zaznamenaný nejvyšší růst v cenách bytů v Hradci Královém, a to o +4,13%. I nadále ceny bytů rostly v Pardubicích (+3,5%), Plzni (+3,22%) nebo v Olomouci (+2,02%). Kde naopak ceny v meziměsíčním srovnání poprvé po dlouhé době mírně poklesly je Ústí nad Labem. Zde ceny mezi květnem a červnem poklesly o necelé 1%. Ústí nad Labem se v posledních 16 měsících řadilo ke krajským městům, kde byly zaznamenané nejvyšší nárůsty v cenách bytů. Ceny zde rostly i o 20% ročně.
Tak jak jsme zvyklí již několik měsíců v řadě, v meziročním srovnání nepoklesly ceny bytů v žádném krajském městě. Naopak tempo růstu cen se nepatrně zvyšuje. V Plzni se například během uplynulých 12 měsíců zvýšily ceny bytů na sekundárním trhu o neuvěřitelných 31%. Zatímco v červnu loňského roku zde bylo možné metr čtvereční pořídit za 43 tisíc korun na metr čtvereční, v současné době neklesají ceny pod 56 tisíc na metr čtvereční. Ceny se během roku téměř nezměnily v Karlových Varech, kde byl zaznamenaný nejnižší růst v cenách, a to o 3,22%.
V Praze na sekundárním trhu s nemovitostmi vzrostly v meziměsíčním srovnání ceny o 1,13%, v meziročním srovnání potom o 7,61%.
Pražský trh s novostavbami
Tak jako každý měsíc i nadále sledujeme velmi podrobně vývoj cen bytů v pražských novostavbách. Statistika se skládá z více než 200 developerských projektů od více než 100 developerských společností. Zatímco v březnu a v dubnu reagovaly prodeje bytů na probíhající koronavirovou krizi poklesem, květen a červen je na tom již o poznání lépe. Z dlouhodobého průměru se v Praze v novostavbách prodá zhruba 350-400 bytů měsíčně. Zatímco v březnu se v Praze prodalo 191 bytů, v dubnu 199, v květnu to bylo již 329 bytů, v červnu 277 bytových jednotek.
V porovnání s loňským rokem, kdy se v pražských novostavbách za první půlrok prodalo celkem 2 129 bytů, se letos za prvních 6 měsíců prodalo zatím o 10,7% bytů méně.

Pražští developeři se krize rozhodně nezalekli a chrlí na trh jeden projekt za druhým. Za první kvartál letošního roku se na trh v Praze uvedlo neuvěřitelných 28 projektů. V dubnu následovaly 3 projekty, v květnu 10 nových projektů a v červnu dalších 17 nových projektů, případně etap již existujících projektů. Od počátku roku se tak pražský trh s novostavbami rozrostl o 58 nových projektů/etap a více než 3 600 nových bytů. Že je v Praze hlad po nových bytech, i přes neustále rostoucí ceny, ukazuje i to, že z těchto 3 600 bytů uvedených za posledních 6 měsíců na trh je v současné době ke koupi jež jen 2 200.
A ještě že se developeři korony nezalekli! Pokud by developeři s uvedením nových projektů na trh otáleli, vystřelily by ceny současných bytů ještě výše. Ještě před nedávnem byla totiž zásoba bytů v pražských novostavbách na rekordně nízké úrovni, což samozřejmě tlačilo ceny vzhůru.
Ze statistiky vyplývá, že se rovněž nepotvrzuje to, že by developeři počítali se snižováním nebo poklesem cen bytů. Průměrná cena za metr čtvereční v nově uvedených projektech na trh se totiž pohybuje dokonce lehce nad pražským průměrem. Zatímco v projektech, které byly na trh uvedené do prosince 2019 se průměrná cena za metr čtvereční pohybuje na úrovni 110 315 Kč za metr čtvereční, v nových projektech je cena 111 500 Kč.
Od počátku roku 2019 do června 2020 se zvýšily ceny pražských novostaveb o 6,86%, současný celopražský průměr ceny za metr čtvereční se tak pohybuje na úrovni 111 tisíc korun za metr. Nutno ovšem podotknout, že tento průměr je samozřejmě ovlivněný vysokými cenami bytů v pražských částech jako je Praha 1 a Praha 2. Medián se pohybuje na úrovni 107 tisíc korun za metr čtvereční.

Mnohem více vypovídající informaci o průměrných cenách v jednotlivých pražských obvodech zobrazuje tabulka níže. Z tabulky je patrné, že i nadále existují v Praze místa, kde lze pořídit bytovou jednotku pod 100 tisíc korun za metr, samozřejmě se ovšem jedná spíše o okrajové části Prahy jako je Praha východ nebo Praha západ.

Co se děje se na úřadech?
Velmi zajímavá data rovněž zveřejnil Český statistický úřad. Ač se to zdá neuvěřitelná, tak z jeho dat to v podstatě vypadá, že pandemie pozitivně ovlivnila množství vydaných stavebních povolení v České republice.
Takže zatímco byl duben ve znamení homeofficů, karantén a neschopenek u velké části obyvatelstva, stavební úřady nejspíš jely naplno. Jen v dubnu se vydalo o 12% více povolení než v březnu, v podstatě se jedná o nejvyšší počet vydaných povolení od října loňského roku.
Co je ještě zajímavější je to, že se za první 4 měsíce letošního roku vydalo o 3,21% více stavebních povolení na bytovou výstavbu než loni a dokonce o 23% více povolení než v roce 2015.
Alespoň na něco měla ta pandemie pozitivní dopad…

Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
3 Komentáře
No, tak počkejte ještě rok. Jako fakt usuzovat na pokles cen pri rozházovani současné vlády iracionální. Ještě iracionalnejsi je si vzít tento rok při vysokých cenách hypotéku. Ten kdo doufá, že tahle krize bude příští rok pryč a vláda bude mít 3-4 roky na rozhazování, ať čeká dál. Je to diletant…. hyperinflace, ktera by měla za nasledek růst hypotečních sazeb, dluhy, které bude potřeba saturovat zdaněním majetku, to vše není v budoucnu nevyhnutelné, ale velmi pravděpodobné
Jaký je prosím zdroj těchto dat ? Díky
Dobrý den, jedná se o interně zpracovávané statistiky. V Praze sledujeme každý měsíc 120 developerů ve více než 200 developerských projektech – z této statistiky vychází údaje o cenách bytů v novostavbách v Praze. Na celorepublikové úrovni sledujeme ceny bytů v krajských městech, jak v novostavbách, tak bytů na sekundárním trhu. Data pocházejí z ručně sbíraných dat z realitních kanceláří.