Zeptali jsme se odborníků na trhu, jak se podle nich v poslední době vyvíjejí trendy v oblasti bydlení a úvěrů.
Kdy jste Vy osobně nebo Vaše společnost začali působit na trhu s nemovitostmi/úvěry? Vnímáte nějaké zásadní rozdíly na trhu od té doby? Změnu v trendech?
Ondřej Marek, výkonný ředitel ve společnosti Stone & belter
Osobně jsem začal působit ve financích a na trhu s úvěry v roce 2002. Sepsat všechny rozdíly a změny trendů od té doby by vydalo na celou knihu. Dotknu se tedy alespoň vybraných podstatných aspektů. Na prvním místě je třeba zmínit regulaci, která změnila jak distribuci, tak možnosti pro klienty. Pro spotřebitele se zásadně zlepšila flexibilita v průběhu hypotéky, kdy mohou provádět celou řadu změn a mimořádných splátek s minimálními poplatky, ale zhoršila se dostupnost hypoték. Nemá smysl tady uvádět výčet všech parametrů LTV, DTI, DSTI, jejich vznik a proměnu v čase.
Dalším trendem od roku 2002 je dlouhodobé snižování úrokových sazeb hypoték a preference delších fixací úrokových sazeb. Procesy se více zrychlují (výjimkou jsou poslední měsíce 😊 ) a více digitalizují, ale stále zde zůstává nezastupitelná role poradců, kteří klienty správně provedou celým procesem úvěru v kontextu celé jejich životní situace.
Distribuční sítě se hodně edukovaly, profesionalizovaly, vstup do odvětví je těžší a setrvávat v něm má více podnikatelských rizik (např. riziko storen). Od roku 2017, kdy jsou povinné zkoušky v úvěrové oblasti, se snížil počet VZ z cca 24 000 na 17 000 licencovaných poradců na úvěry. Je potřeba pochválit ČNB, že povinné zkoušky částečně pročistily řady úvěrových poradců. Z dlouhodobějšího pohledu potkávám stále více špičkových poradců. Profilují se také specialisté zaměření čistě na úvěry. Na druhou stranu je bohužel na trhu ještě stále malá část těch, kteří by z pohledu kvality práce nebo etiky na trhu být vůbec neměli.
Jako trend vnímám větší propojení světa realit a financí. Před 15 lety byla samozřejmě spolupráce hypotečních makléřů a developerů/realitních kanceláří běžná. Nebylo však tolik firem, které dělají obojí pod jednou značkou a zároveň na vysoké úrovni. V rámci nemovitostí máme ve firmě realitní sekci od roku 2008 a máme zkušenost s oběma obchodními modely (jak outsourcovanou službou, tak vše uvnitř firmy). V oblasti nemovitostí je patrná tendence zhoršující se dostupnosti bydlení, vyjádřená zdražením nemovitostí z pohledu minimálního násobku ročních platů, který je potřeba na pořízení bydlení.
Hana Vaňousová, jednatelka ve společnosti FINANCE V+V s.r.o.
Na hypotečním trhu jsem začala působit někdy v roce 2004, kdy jsme řešili vlastní hypotéku a já si uvědomila, že by to byla další bezvadná služba pro moje klienty, tehdy jsem byla OSVČ a pracovala v oboru pojišťovnictví. V té době bylo získání hypotéky velmi náročné, banky si své klienty vybírali a počet zájemců byl výrazně nižší než nyní. Zažila jsem případ, kdy byla zamítnuta bonitní klientka jen z důvodu, že byla moc mladá, tehdy jí bylo 23 let.
Celý schvalovací proces trval oproti dnešku podstatně déle, doba přes měsíc nebylo nic zvláštního a to nemluvím o výši úrokových sazeb. Dnes již klient vnímá hypotéku, jako důležitou součást svého žití, jelikož je to pro něj rychlejší cesta pro získání vlastního bydlení. Tomuto pohledu rozhodně pomohlo výrazné snížení úrokových sazeb, kdy se zhruba před 5-ti lety dostaly úroky na historické minimum a navíc mají klienti vyšší příjmy než v minulosti. V roce 2010 jsme pak založili naši rodinnou společnost FINANCE V+V s.r.o., jejíž součástí se samozřejmě stala nabídka hypoték.
Na realitním trhu začal fungovat můj manžel Petr Vaňous, jako OSVČ v roce 2008. Byla to nádherná doba, nabídka byla opravdu široká a nám se podařilo bez předchozích znalostí vybudovat skvělou realitní kancelář. V té době se hodně používala reklama v tištěné podobě, kde se prezentovaly i nemovitosti. Samozřejmě dobře fungovala i internetová reklama, ale nebylo k dispozici tolik serverů, kam byste mohli nemovitosti umístit. V roce 2009 jsme založili naší druhou rodinnou společnost REALITY V+V s.r.o., přizvali ke spolupráci další makléře a po roce jsme začali s propojováním služeb obou společností, abychom zajistili pro klienty komplexnost služeb. Vždyť k nemovitosti přeci patří pojištění i hypotéka a díky našemu propojení může klient získat vše, co potřebuje. Realitní trh zaznamenal velké množství změn, tištěná reklama už se téměř nepoužívá, vše se posunulo do online prostředí, bez kterého byste na tomto území neuspěli. My v tuto chvíli obsluhujeme pro nabídku nemovitostí 30 serverů, webové stránky firmy, specializované webové stránky pro jednotlivou nemovitost a samozřejmě sociální sítě. K tomu všemu využíváme profi fotografie, videa nemovitostí, pokročilý homestaging, 3D půdorysy i vizualizace. Tento trh dle mého názoru zaznamenal opravdu velké změny.
Miloš Kubelka, ředitel obchodní sítě eDO finance
Svou první hypotéku jsem uzavřel v roce 2012, přičemž finančnímu zprostředkování se věnuji od roku 2010. V roce 2012 to byly 3 hypotéky a loni jsem realizoval 100 mio v objemu hypoték. A to je právě ten trend. Lidé čím dál více využívají služeb nezávislých zprostředkovatelů, kteří nejen vyjednají mnohdy lepší podmínky než v bankách, ale hlavně s celým procesem velmi odborně pomůžou a poradí. Je i velký trend přesunu úvěrového obchodu do online světa. V dnešní době se občas stane, že uzavřeme hypotéku aniž bychom se s klientem fyzicky viděli, což i zrychluje celý proces. Ještě mne napadá zmínit provázanost s realitním světem, která se také za těch 10 let významně rozvinula. Dnes spolupracujeme s několika realitními partnery nebo stavebními firmami a pro jejich klienty vyřizujeme financování.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
1 Komentáře
Co AML zákon a tzv. první povinný? Poradce by se měl alespoň jednou fyzicky s klientem potkat a podle průkazu identifikovat.