Muskovo rošáda s Twitterem přináší chaos s jeho cenou
Tržní kapitalizace Twitteru spadla na 29,2 mld. USD, ačkoliv bylo avizováno, že Elon Musk by ho měl celý ovládnout za částku 44 mld. USD. Minulý týden totiž trh začal brát vážně zprávy o tom, že z obchodu možná sejde. Před tím, že by akcionáři Twitteru nemuseli dostat cenu odpovídající 44 mld. USD kapitalizace už varovali analytičtí soudruzi z Hindeburg research, které rozhodně stojí za to brát vážně.
Muskovo ambice ovládnout Twitter je jedním z mnoha výstřelků tohoto excentrického podnikatele. Sociální síť, která je všeobecně velmi kladně hodnocená jako demokratická, podle něj vyžaduje zásadní reformu, ovšem jeho slova zní velmi nedůvěryhodně, když vezmeme v potaz, že on sám vlastní jeden z nejvlivnějších účtů na Twitteru, pomocí kterého manipuloval s cenami akcií společnosti Tesla. Nyní je největším individuálním akcionářem s podílem 9,85 % a do party, která mu má pomoct financovat úplné ovládnutí Twitteru si vzal jako největšího investora saúdského prince Alwaleeda bin Talala (psali jsme minulý týden) nebo Larryho Ellisona (Oracle). Jestli Musk deal s Twitterem neudělá, tak se dá očekávat další propad hodnoty akcií Twitteru.
Diskuse o UFO se vrací do amerického Kongresu
V Kongresu se chystá slyšení na téma UFO po téměř padesáti letech. Dva nejvyšší představitelé amerického obranného zpravodajství měli v úterý svědčit na Capitol Hill o tom, co vláda ví o neidentifikovaných létajících objektech. Slyšení před podvýborem Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby USA přichází 11 měsíců po zprávě, která dokumentuje více než 140 případů toho, co vláda oficiálně nazývá „neidentifikovanými vzdušnými jevy“, (v angličtině „Unidentified aerial phenomena“ – UAP), které američtí vojenští piloti hlásili od roku 2004. Bez zajímavosti není, že o známější zkratce UFO, která je primárně spojovaná s návštěvami mimozemšťanů, není v loňské zprávě ani slovo. Vše je hodnoceno výhradně z pohledu národní bezpečnosti a bezpečnosti leteckého provozu. Místo toho se zpráva zaměřuje (včetně několika incidentů odhalených veřejnosti Pentagonem) na záhadné vzdušné objektů vykazujících rychlost a manévrovatelnost přesahující známou leteckou technologii a postrádající jakékoli viditelné prostředky pro pohon nebo prostředky pro řízení letu. “Americký lid si zaslouží plnou transparentnost,” řekl minulý týden předseda zpravodajského výboru Adam Schiff v prohlášení v rámci oznámení slyšení. Obranní a zpravodajští analytici, kteří vypracovali zprávu, nenabízeli žádná vysvětlení o původu 144 pozorování, s výjimkou jednoho připisovaného velkému balónu. Ronald Moultrie, který dohlíží na novou skupinu jako náměstek ministra obrany USA pro zpravodajství a bezpečnost, je jedním ze dvou úředníků, kteří byli povolaní svědčit během úterního slyšení. Druhým je Scott Bray, zástupce ředitele námořní rozvědky. Oba měli po veřejném slyšení vypovídat za zavřenými dveřmi. Přestože nedospěla k žádným závěrům, loňská zpráva uvedla, že pozorování UAP pravděpodobně postrádá jediné vysvětlení.
Podle zprávy budou zapotřebí další údaje a analýzy, aby se zjistilo, zda představují nějaký exotický vzdušný systém vyvinutý tajně vládou USA nebo komerčním subjektem nebo cizí mocností, jako je Čína nebo Rusko. Byť o schopnosti Ruska vyvinout něco sofistikovanějšího než starý tank s novým lakem, lze vzhledem k technologickému debaklu v jejich válce na Ukrajině, úspěšně pochybovat. Obranní a zpravodajští analytici rovněž dosud nevyloučili mimozemský původ jakéhokoli případu UAP, řekli vysoko postavení američtí představitelé novinářům před zveřejněním zprávy v loňském roce, ačkoli samotná zpráva se vyhýbala jakémukoli výslovnému odkazu na takové možnosti. Přesto to znamená pro americkou vládu bod obratu po desetiletích strávených odkláněním, odhalováním a diskreditací pozorování neidentifikovaných létajících objektů a „létajících talířů“ pocházejících ze 40. let minulého století. Nejspíš ani toto slyšení nepřinese zásadní odhalení, že USA už dávno s „emzáky“ komunikují, nebo že k nám UFOni létají na dovolenou. Jedno by však mohlo být jisté – Rusové to nejsou, protože všechny jejich high-tech technologie se místo v obranném průmyslu používají na jachtách.
Otočka v gamingu?
Vydavatel “Grand Theft Auto” Take-Two Interactive Software se v pondělí stal další americkou herní společností, která předpokládá roční tržby nižší, než se původně odhadovalo. Důvod je jednoduchý: poptávka v postpandemickém světě začíná stagnovat. Návrat společenského života ve znovu se otevírající ekonomice a hubená nabídka velkých herních titulů předznamenávají těžší časy pro video-herní.
Konkurenční Electronic Arts a Activision Blizzard také zaznamenali slabé čtvrtletí, zatímco on-line platforma Roblox Corp předpovídá v dohledné budoucnosti pouze ztráty „Jak pokračuje návrat k normálu, dopad na naše podnikání, provoz a finanční výsledky bude záviset na mnoha vyvíjejících se faktorech, které nejsme schopni předvídat“ uvedl „výmluvně“ Take-Two. Za celý rok Take-Two očekává tržby ve výši 3,75 až 3,85 miliardy USD, zatímco analytici podle údajů Refinitiv očekávali 3,96 miliardy USD. Prognóza společnosti týkající se tržeb za první čtvrtletí ve výši 700 až 750 milionů USD byla rovněž nižší než odhady, které očekávaly 777,9 milionů USD.
Předpovědi však nezohlednily jeho očekávanou akvizici výrobce “Farmville” Zynga ani úrokové náklady související s obchodem, který by měl být uzavřen v květnu. Produkty a služby prodávané digitálně nebo v obchodech – vzrostly o 8 % díky vlajkovým titulům jako „NBA 2K22“ a „GTA V“ a novému „WWE 2K22“, ale toto číslo stále zaostávalo za odhady.
Čistý příjem Take-Two klesl za čtvrté čtvrtletí končící 31. března na 110,97 milionů dolarů z 218,81 milionů dolarů o rok dříve. Toto pondělí Saúdský veřejný investiční fond (Saudi’s Public Investment Fund) v podání odhalil, že během čtvrtletí více než zdvojnásobil svůj podíl v Take-Two na 9,89 %.
Hedgeové fondy prodávaly technologické tituly
Tiger Global Management, Winslow Capital Management a Scopus Asset Management byly mezi fondy, které prodaly všechny své akcie streamovací společnosti Netflix Inc, než společnost oznámila první ztrátu předplatitelů. Odchod od Netflixu, jehož cena akcií klesla za letošní rok o 69 %. Informace přichází v době, kdy manažeři fondů přehodnocují velké technologické společnosti, které se shromáždily po začátku pandemie koronaviru v roce 2020 a pomohly benchmarku S&P 500 k rekordním hodnotám.
Hedgeový fond Light Street prodal všech svých 149 025 akcií v mateřské společnosti Meta Platforms Inc a 7 960 akcií v Netflixu. Téměř na polovinu snížila svůj podíl v mateřské společnosti Google Alphabet a snížila svou expozici v Amazon o 10%.Hitchwood Capital Management LP mezitím prodal všech svých 390 000 akcií společnosti Meta, zatímco společnost D1 Capital Dana Sundheima rovněž snížila svůj podíl v Amazonu o 22 % na 198 433 akcií a Melvin Capital prodal všech svých 850 000 akcií společnosti Meta.
Podání cenných papírů známé jako 13-F jsou jedním z mála veřejných způsobů, jak zjistit, jaké akcie hedgeové fondy a další institucionální investoři drží ve svých portfoliích, přestože se vlastně jedná o pohled do minulosti a fondy své momentální pozice neukazují.Navzdory širokému odklonu od technologií některé hedgeové fondy naopak přidávaly ke svým pozicím ve vybraných společnostech. Společnost Farallon Capital Management přidala 698 195 akcií společnosti Meta, jejíž akcie zatím za celý rok klesly o 40,5 %.Coatue Management mezitím zvýšil počet svých akcií ve společnosti Meta Platforms Inc v prvním čtvrtletí o 18,2 % na 2 797 896. Fond také nakoupil další akcie v Netflixu, přičemž navyšoval svou pozici tedy o 54,5 % více než v prosinci.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy