Muskovo výroky je třeba chápat v kontextu aktuálního dění v Tesle
Mistr disciplíny „vrtěti psem“ umí vždy bravurně odvést pozornost od čísel a důležitých negativních fundamentálních výsledků automobilky Tesla, které je největším akcionářem. Tento týden promluvil na téma válka na Ukrajině, kde v podstatě vyzval k mírovému jednání s Rusy, za což dostal dost tvrdou sodu od Ukrajinců, ale rozhodně pozornost odvedl daleko od Tesly. A aby toho nebylo málo, tak oznámil, že má v úmyslu koupit Twitter za původní nabízenou valuaci 44 mld. USD, ze které v květnu sešlo. A mezitím se začal Musk s Twitterem soudit. Mimochodem právě na Twitteru se odehrávala přestřelka Muska s ukrajinskými čelními politiky vč. prezidenta Zelenského.
Proč by Musk opět podstupoval svou oblíbenou hru s odváděním pozornosti? Zejména proto, že Tesla oznámila 343 tisíc aut k třetímu kvartálu namísto očekávaným 359 tisícům (průměr analytiků Refinitiv). Musk je autorem bezpočtu zcela skandálních výroků za poslední roky. Nebál se ani osobních útoků na jednoho ze záchranářů uvězněných fotbalistů v thajské jeskyně Verna Unswortha označit pedofilem, když tento záchranář zpochybnil jím navrhované řešení. Soud nad ním sice vyhrál, ale jenom proto, že se mu omluvil a že soud přesvědčil, že své výroky nemyslel vážně. Svou roli ale tyto a mnohé další výroky a mediální kousky splnily. Odvedly pozornost od skutečných témat souvisejících s hospodařením Tesly. Stále běží žaloba investorů na Muska a Teslu v souvislosti s jeho výrokem o zajištěném financování stažení Tesly z burzy.
Tesla má tržní kapitalizaci 781 mld. USD. Relativní valuace se navzdory nárůstu zisků této firmy pořád drží okolo hodnoty 90 na úrovni P/E a více než 21 násobku P/B. Firma se obchoduje za 11,6 násobek svých tržeb. Všechny světové významné automobilky, které jsou násobně větší, se obchodují za méně než 1 násobek svých ročních tržeb. Většina dokonce pod 0,5 násobek. Na úrovni enterprise value k EBITDA je Tesla na více než 53násobku, zatímco v tomto ukazateli velmi drahé Toyota a Mercedes mají hodnotu 11,95 respektive 12,84. Volkswagen má roční EBITDA kolem 52 mld. USD, zatímco Tesla generuje méně než 10 mld. USD. Přesto má Tesla více než 10x vyšší tržní hodnotu. Za tímto fenoménem však ale není kvalita automobilové technologie ani skvělá perspektiva. Je za tím osobnost neskutečného marketéra Muska, který je jednou z největších světových celebrit a který je pánem veřejného mínění skupiny lidí, kterou Andre Kostolany nazval shaking hands.
České makro novinky
Meziroční nárůst měnové zásoby vyjádřené peněžním agregátem M3 je v srpnu 6,0 %. Klesá proti předchozímu měsíci z 6,3 %. Čím dál více se projevuje nárůst úrokových sazeb do poklesu nových úvěrů, které mají zásadní vliv na vývoj tohoto ukazatele.
Meziroční změna HDP za Q2 zůstává na 3,7 % meziročně.
Bilance státního rozpočtu k září je deficit 270 mld. korun. Meziměsíčně se v září zhoršila o skoro 40 mld. Tímto tempem pravděpodobně překonáme deficit 400 mld. korun v roce 2022.
Credit Suisse znervózňuje trhy
Švýcarská banka Credit Suisse zažila extrémně výrazný růst ceny derivátů CDS, které jsou defacto pojištěním proti krachu této společnosti. Cena těchto derivátů stoupla prakticky pětinásobně z 0,5 % p.a. na 2,5 % p.a. Trh se začíná obávat o zdraví této banky v souvislosti s její cashovou pozicí. Banka není žádný drobeček, ačkoliv nepatří mezi největší bankovní skupiny světa. Bilanční sumu má ke konci června 761 mld. USD a vlastní kapitál jen 48 mld. USD. Tedy bavíme se o bance s finanční pákou 15,6. Což není zas tak hrozné, když si uvědomíme, že řada větších bank má finanční páku horší. Každopádně případný krach této banky by byl hodně velký problém minimálně ve Švýcarsku a Evropě. Akcie banky vyklesaly hodně hluboko, což svědčí o tom, jak trh věří jejím výkazům. Aktuální kapitalizace je pouhých 11 mld. USD, což je z pohledu P/B 0,24. Tedy záporný goodwill nějakých 37 mld. USD. V tomhle si však švýcarská banka nijak nezadá s Deutche Bank, Commerzbank, SocieteGenerale nebo UniCredit, kde je situace valuačně velice podobná. Ani těmto bankám akciový trh nevěří hodnotu jejich aktiv a obává se o jejich finanční zdraví. Některé tyto banky jsou navíc významně větší.
Takže kauza Credit Suisse nám spíše ukazuje, že je zde stále přítomný a nevyřešený problém velmi nezdravého evropského bankovnictví.
Anglická centrální banka nakoupila bondy na prosbu penzijních fondů
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy