Odklad pro Nord Stream 2
Pro druhý plynovod vedoucí na dně Baltského more přišly minulý týden špatné zprávy, když německý regulátor zastavil certifikační proces nutný k jeho spuštění. Důvodem je to, že firma, která má Nord Stream 2 provozovat je pouze švýcarská a Němci chtějí vidět novou entitu pod německým zákonem, aby si moli ověřit její financovaní a dostatečnou nezávislost na ruské matce Gazprom. 4měsíční certifikační proces je tak zastaven a čeká, až vznikne nová firma a všechny její dokumenty budou připraveny v souladu s německým právem, a navíc musí být většina aktiv přesunuta právě na novou německou firmu.
Ukrajinci, kteří vnímají plynovod jako ruskou geopolitickou zbraň a nástroj ruského vydírání, vítají odklad, ale nemají žádnou záruku, že kvůli němu nepřijdou o část příjmů z plynového transitu přes jejich území, protože žádné nové kontrakty s ruskou stranou zatím podepsány nebyly, ty aktuální vyprší na konci roku 2024. Do té doby budou moci Ukrajinci s Gazpromem jednat i za pomoci Německa, které se zavázalo Ukrajině pomoci k vyjednání nových dlouhodobých kontraktů. Zprávy o zpoždění v dlouhodobém hledisku nikoho příliš nevzrušují, protože se plynovod otevře tak jako tak, ale krátkodobě se jeho neotevření podepíše na cenách plynu v Evropě, které po zprávě vyskočili o 11 % a Evropu tak pravděpodobně čeká tuhá a drahá zima.
Obrovský vládní balíček pro Japonsko
Nový japonský premiér Fumio Kishida, který křeslo předsedy vlády obsadil teprve na začátku října, si nechal pouze necelá dva měsíce na to, aby oznámil první fiskální bombu v podobě podpůrného balíčku o velikost 490 miliard dolarů. Kishida, který byl do minulého týdne známý spíš jako konzervativní hospodář, překvapil veřejnost velikostí balíčku, s jehož představením se počítalo, ale odhadovalo se, že bude zhruba o 60 % menší. Nový premiér tak pokračuje v trendu štědrého veřejného financování, který pod přezdívkou „Abenomics“ nastolil bývalý premiér Shinzo Abe.
Součástí balíčku budou dotace pro mladé rodiny, náhrady pro firmy zasažené pandemií, ale také zhruba 7 miliard dolarů na obranu hlavně proti agresivním čínským sousedům, kteří si dělají nároky na území v Jihočínském moři. Japonci se chtějí soustředit na modernizaci vojenské infrastruktury a spolupracovat s Austrálií na zajištění bezpečnosti. „Mobilizujeme všechny dostupné prostředky pro financování tohoto balíčku včetně emise nových státních dluhopisů.“ Okomentoval premiér financování, kolik dluhopisů Japonsko vydá však neupřesnil. Japonská vláda už během pandemie vydala několik podpůrných balíčků, které zanechaly třetí největší ekonomiku světa v obrovském státním dluhu, který je téměř dvojnásobkem jejich ekonomiky v hodnotě 5 bilionů dolarů.
VISA bez Amazonu ve Velké Británie, bude USA další?
„Litujeme, že kvůli přetrvávajícím vysokým transakčním cenám, nebudeme od 19. ledna 2022 dále přijímat britské kreditní karty značky Visa.“ uvedl minulý týden tiskový mluvčí Amazonu a překvapil tak mnoho držitelů Visa karet v celé Británii. Po Brexitu totiž na ostrovech neplatí EU vyžádaný strop na poplatky pro platební karty a podniky a asociace už volají po legislativní akci: „Pokud to ani Amazon se svými zdroji a možnostmi, jak se vyhnout nákladům, nezvládá, tak malé podniky nemají žádnou šanci. Vláda musí zapracovat na nové legislativě, aby britské podniky zůstaly konkurenceschopné.“ Okomentovala situaci zástupkyně britské obchodní komory.
Z pohledu Visa se jedná nejen o reputační problém, ale i o mimořádné zhoršení vztahů s největším e-commerce hráčem na světě, který den po oznámení přerušení spolupráce v Británii doplnil, že uvažuje o přerušení spolupráce i v USA. Historicky se firmy musely smířit s vysokými poplatky poskytovatelů kreditních karet, ale to se může změnit, protože Amazon si může dovolit nalákat zákazníky na jejich vlastní platební systém, pokud Visa a jim podobní jejich poplatky nesníží. Akcie Visa na zprávu reagovaly poklesem o 4,7 % a jelikož investoři cítí, že se tato zpráva týká změny v celém segmentu, tak i akcie Mastercard poklesly o 2,8 %.
Biden protlačil sociální balíček
Infrastrukturní balíček ve výši 1 bilionu dolarů se Bidenovi podařilo prosadit přes senát i sněmovnu a už jej dokonce i ratifikoval. Druhá část úkolu připadla na demokraty v pátek, kdy sněmovna reprezentantů hlasovala o přijetí sociálního balíčku o velikosti 1,75 bilionu dolarů, který má za úkol podpořit americký sociální sektor a také investovat do zelené infrastruktury. Návrh zákona, kterému se přezdívá „Build Back Better“ prošel sněmovnou v poměru 220 pro a 213 proti a pokračuje tak do senátu, kde Biden musí zapracovat na spojení liberální a konzervativnější frakce demokratické strany.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy