Snapchat propustí 20 % zaměstnanců
Rusko zastavilo tok plynu přes Nord Stream 1
Oficiálně se tak děje kvůli údržbě na limitovanou dobu od 31.8. do 3.9. Hledejme za tím však „plynovou diplomacii“, jak pocuchat nervy evropským politikům kvůli radikálnímu nárůstu cen energií, které táhnou nahoru inflaci. Německé zásobníky plynu jsou aktuálně naplněné z 83,65 %, ovšem potřebuje naplnit na cca 95 % k prvnímu listopadu, aby nemuselo dojít k významné úspoře na straně spotřeby domácností i firem.
Rusové si samozřejmě tento podzim a zimu mohou s Evropou trochu hrát. Dodávají méně plynu za mnohem více peněz. Cash z prodeje plynu jim tedy ani náhodou nechybí. Ekonomické sankce je začnou výrazněji dohánět, až jim začne chybět více a více americká a evropská technologie.
Množství plynu, které z Ruska celkem proudí do Evropy klesá systematicky už dva roky. Z hodnot okolo 3800 GWh/den v posledních dvou letech vyklesalo až na hodnoty kolem 800 GWh/den. Válka vedla k poklesu z hodnot okolo 2600 GWh.
Růst úrokových sazeb v USA asi bude horší
Inflace v Německu skoro 8 %, v Eurozóně jde do tuhého
I naši západní sousedé se začínají dostávat do situace, kdy jejich CPI inflace dosahuje nepříjemných hodnot. Už od března mají stabilní hodnoty přes 7,3 %, červencová inflace meziročně dosáhla 7,9 %, stejně jako v květnu. Harmonizovaná inflace HCPI pak dosáhla dokonce 8,8 %. Dá se očekávat, že vysoká inflace v Německu už je dost pádný důvod k tomu, aby došlo k navýšení úrokových sazeb v Eurozóně. Průměrná inflace v Eurozóně je 8,9 % na úrovni HCPI. Očekává se, že v reakci na rostoucí inflaci dojde ke zvýšení základní sazby ze strany Evropské centrální banky o 0,5 až 0,75 %. Ta je nyní po nedávném zvýšení na 0,5 %, když byla dlouhé roky rovna nule. Velmi špatná je to situace pro zejména dva typy aktiv:
• Státní bondy v Eurozóně, kterých rozhodně není málo. Celá Eurozóna dluží na úrovni států kolem 11 168 mld. USD. 2 674 mld. USD z toho Francouzi, 2 781 mld. USD pak Italové, Němci 1 996 mld. USD a Španělové 1 478 mld. USD. Valuace bondů je v ohrožení a s tím každý, kdo tyto bondy drží. Známe velmi dobře z Česka.
• Nemovitosti oceňované výnosovou metodou na eurovém trhu s nemovitostmi (vč. Prahy), kterých už vůbec není málo jen v Eurozóně. Však taky máme v ČR firmy, které si na tato aktiva napůjčovaly hodně a hodně other people´s money, aniž by s podobným typem nemovitostí měly nějaké závratné zkušenosti. Pan Radovan a jemu podobní už musí vyhlížet příležitosti.
Další zasedání ECB je 8. září. Už tam můžeme čekat zajímavé věci od Madame Christine a spol. Ale zase revoluci úplně nečekejme. Lagardeová si nepochybně velmi dobře uvědomuje, co by radikální růst sazeb udělal s francouzskými bankami, fondy a celou velmi zadluženou francouzskou ekonomikou.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy