0
(0)
Počet předplatitelů Netflixu klesl a s nimi i hodnota akcií Netflixu
Poprvé za celou dekádu klesl počet předplatitelů Netflixu. Konkrétně během prvního kvartálu ztratil Netflix 200 tisíc předplatitelů. Zásadně se na tom ale podepsalo odstřihnutí ruského trhu, kde mělo 700 tisíc předplatitelů. Plán a očekávání však bylo postavené na 2,5 milionovém růstu. A tak akcie reagovaly po zveřejnění informace pádem asi o 23 %, což znamenalo propad hodnoty o 30 mld. USD. Celkem má Netflix 221,6 milionů předplatitelů, přičemž naposledy kvartálně klesal v jejich počtu v říjnu 2011. Navzdory relativně malému poklesu předplatitelů rostly mezikvartálně tržby o 158 milionů dolarů na 7,87 mld. USD. Meziroční nárůst tržeb je to o 9,9 %, což rozhodně není žádná tragédie. Na netflixové poměry ovšem zklamání. Netflix v posledních letech rostl opravdu dramatickým tempem. Zatímco v roce 2011 generoval tržby 3 mld. USD, tak v roce 2021 to bylo 29,7 mld. USD. Ještě v roce 2017 generoval jen 11,7 mld. USD tržeb. Netflix měl v roce 2021 absolutně fantastickou ziskovost, když vygeneroval čistý zisk v úrovni 5,11 mld. USD. To je fantastická hodnota přes 20 % obratu. Není tak jako řada dynamicky rostoucích firem, které neumí vliv přetavit v zisk. Netflix má dluhy asi 28,7 mld. USD, což není úplně málo, ale na druhou stranu s touto ziskovostí má rozhodně sílu na ně dost rychle vydělat. Je to tedy rozhodně kreditně kvalitní dlužník. Valuace i po poklesu akcií zůstává na 151 mld. USD. To je setsakramentsky dost. Tedy asi 30 násobek zisku posledních 12 měsíců a 23 násobek enterprise value k EBITDA. P/B je na 9,5, což je taky extrém. Ale ta dynamika a ziskovost tam na druhou stranu je. Není to na první pohled úplný nesmysl uvažovat o akciích Netflixu, ale zase příliš velký potenciál pro růst tam aktuálně také není. Proto není divu, že mezi analytiky převládá doporučení spíše HOLD. Netflix má přeci jen dost nebezpečnou konkurenci v Disney+ a HBO.
Největší americké bance JP Morgan výrazně poklesl zisk
První kvartál roku 2022 byl odreportován v bance JP Morgan Chase. Vyplynulo z něj, že banka dosáhla zisku 8,2 mld. USD. V loňském roce touto dobou to ale bylo 14,3 mld. USD. Banka za celý loňský rok dosáhla čistého zisku 48,3 mld. USD, což z ní dělá jednu z nejziskovějších firem na planetě. Rok 2021 pro ni byl v tomto smyslu rekordním, když dosavadní maximum bylo 36,4 mld. USD z roku 2019. Banka na konci března disponovala bilanční sumou 3954 mld. USD, což jí řadí na 5. místo na světě. Vlastní kapitál banky je 286 mld. USD, což znamená, že banka operuje s finanční pákou 13,8. Tedy napákovaná je celkem dost. Ale trh bance stále celkem věří. Ačkoliv je velikostí vlastního kapitálu až šestou největší bankou na světě, tak její tržní kapitalizace je jednoznačně největší. Trh si jí cení na 377 mld. USD, což je valuace 1,32 P/BV a 9,5 násobek zisku posledních 12 měsíců. A to je stále celkem dost, navzdory tomu, že od počátku roku banka ztratila už více než 17 % hodnoty. Z americký ale i světových největších bank je tak stále jednoznačně nejdražší z pohledu valuace.
V neděli se ve Francii rozhoduje o osudu Evropy
Zcela zásadní volby posledních let má před sebou Evropská unie v podobě druhého kola prezidentských voleb ve Francii, které proběhne v neděli tento týden. Jak jsme psali minulý týden, tak se v nich utká současný prezident Emanuel Macron s Marine Le Penovou. Právě její vstup do Elysejského paláce by v Evropě vyvolal politické zemětřesení nebývalých rozměrů. Le Penová je z pohledu mezinárodních vztahů extremistickou političkou, která požaduje opuštění Evropské unie, Eurozóny i NATO. Zároveň je prokazatelné, že byla financována prostřednictvím První česko-ruské banky, za kterou stál Kremlu blízký Roman Popov. Le Penová je jasnou pátou kolonou Kremlu a představovala by největší vítězství Ruské federace od vypuknutí války na Ukrajině. V prvním kole získal Macron 27,9 % hlasů, zatímco Le Penová 23,1 %. Favoritem voleb zůstává Macron, ale vítězství Le Penové nelze vyloučit.
Muskovo nabídka na převzetí celého Twitteru
Krátce poté, co vyšlo najevo, že si Musk pořídil 9,58 % podíl v Twitteru, učinil tento kontroverzní americký podnikatel další krok. Nabídl společnosti, že jí celou převezme za valuaci 43 mld. USD. Současná valuace je 37 mld. USD, přičemž na počátku roku byla 34,6 mld. USD. Musk, jak je jeho dobrým zvykem, argumentuje zcela z cesty. Říká, aby se sociální síť mohla stát platformou svobodného projevu, tak se musí stáhnout z burzy. Tedy namísto toho, aby byla transparentně řízena s obrovským množstvím reportovacích závazků, by se měla stát nástrojem v rukou jednoho muže, který si může dělat co chce. Jestli tomuto někdo věří, tak už se jedná o čirý elonfanatismus. Musk je dle různých žebříčků nejbohatším mužem na planetě, ale ani tak není úplně zcela jasné, jak by hodlal takovou akvizici zaplatit. Aktuální valuace Tesly je 1037 mld. USD. Musk v ní má 16,7 % podíl. To je největší část jeho bohatství. Médii sice proběhla informace, že jeho majetek je 300 mld. USD, ale není úplně zcela jasné, jak k tomuto číslu novináři došli. Musk vlastní podíly v dalších firmách, zejména pak SpaceX, ale že by součet jejich hodnot vystačil na hodnotu přes 100 mld. USD, je diskutabilní. Pokud by transakci financoval prodejem podílu v Tesle, tak by to pro něj i Teslu bylo mimořádně kontraproduktivní. Daleko pravděpodobnější je, že by si peníze někde půjčil a stávající majetek použil jako kolaterál. Každopádně Muskovu nabídku společnost Twitter zvažuje. Pokud by jí vedení doporučilo, tak ještě musí projít valnou hromadou akcionářů, což jsou převážně významné fondové instituce.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy