NFT už není takový hit
Obrovský hit posledního roku jsou krypto aktiva NFT, která zažila v posledním roce velmi výrazný nárůst hodnoty a objemu obchodování. Objemy obchodování byly dost zajímavé i ve srovnání s konvenčními aktivy. Největším tržištěm s NFT je platforma OpenSea. V lednu letošního roku bylo dosaženo maximálního objemu obchodování na této platformě, když se na ní učinily transakce s NFT za 5 mld. USD. V březnu ovšem objem spadl již na 2,5 mld. USD. Výrazně padl počet investorů z bezmála milionu na cca 600 tisíc, a klesla i průměrná cena aktiva z 659 USD na 427 USD. Objem obchodování velmi výrazně klesl v druhém týdnu v únoru a prakticky se drží méně než čtvrtině maximálních hodnot z letošního roku. NFT, neboli token, se kterým není spojeno finanční právo, ale jehož hodnota spočívá v unikátnosti, je takovým digitálním uměním. Unikátnost tohoto digitálního aktiva z něj dělá opak kryptoměn, které se chovají jako homogenní komodity. Připodobnit bychom to mohli k obrazům. Ostatně NFT jsou především jakýmisi digitálními obrazy, videa nebo zvuk zjednodušeně řečeno. Člověk nemusí být expert na kryptoaktiva, ale stačí mu pohled do historie na to, jak se chová nedigitální umění, které často slouží jako pračka na peníze pochybného původu. Stačí zavzpomínat třeba na malířskou dráhu poslance Faltýnka. V této souvislosti se hovořilo i o NFT. Nicméně je jasné, že unikátní digitální aktiva uměleckého charakteru mají své uplatnění ve virtuálním, a zejména gamingovém světě.
Putin zavřel další dveře
Válečná zvěrstva na Ukrajině ze strany ruských útočníků dosáhla úrovně, kdy civilizovaný svět o Vladimiru Putinovi hovoří už jen jako o válečném zločinci. Linie návratu do normálu byla překročena. Co to znamená pro nás? Kapitálové trhy a komoditní trhy? Další vlnu ekonomických sankcí vůči Rusku, které jsou účinným nástrojem, leč trochu pomalým při pohledu na dějící se hrůzy. Ale moc jiných možností reálně civilizovaný svět nemá. Vojenský vpád na Ukrajinu a do Ruska nepřipadá v úvahu. Maximálně je možné podporovat Ukrajinu materiálně. Rusko dříve či později ekonomicky padne na kolena. Dá se očekávat, že ruské dodávky plynu do Evropy skončí, ačkoliv zatím plynou. Rusko jednak chce zaplatit v rublech, aby posílilo vlastní měnu, a za druhé Evropa přestává mít o ruský plyn zájem v kontextu posledních masakrů. Stejně tak obchod s ropou a dalšími nerostnými surovinami. Ještě více se stáhnou západní firmy z Ruska. Zřejmě dojde k úplné izolaci od globálního bankovního systému. Pochopitelně čekejme dražší energetické komodity dlouhodoběji. Diplomatické řešení konfliktu na Ukrajině bude velmi obtížně dosažitelné. Západ musí vytvořit takovou ekonomickou izolaci Ruska, aby řešení konfliktu přišlo z Ruska samotného. Což ovšem nebude jednoduché a rozhodně ne rychlé. A samozřejmě to také znamená silně pokračující vlnu imigrantů z Ukrajiny do Evropské unie.
Rada bezpečnosti OSN se nyní musí k celé situaci postavit. Čína označila snímky masakru, včetně těch satelitních, které mají dokládat válečné zločiny Ruska, za znepokojující. Na druhou stranu nabádala prostřednictvím svého velvyslance při OSN země NATO a EU, aby místo sankcí s Ruskem vedly dialog. Rusko trvá na půdě Rady bezpečnosti OSN, že se jedná o monstrózní podvod a že si hrůzy Ukrajinci udělali sami. Americký ministr zahraničí Blinken označil události v Buče za jasný záměr ruské armády. Kromě toho americký prezident Biden přímo nazval Putina válečným zločincem a vyzval k jeho stíhání. Harvardský profesor práva Alex Whiting je toho názoru, že poslední důkazy dávají mezinárodnímu soudnímu procesu o válečných zločinech v Buče velmi vysokou šanci. Ukrajinci zajali část ruských vojáků a sbírají další důkazy. Velkou roli hrají právě i satelitní snímky. Whiting prohlásil, že je spíše otázkou, jak vysoko v ruské hierarchii tato obvinění půjdou. Není úplně jisté, zda by se v soudním procesu podařilo prokázat, že příkazy šly přímo od Putina z Kremlu k takovým zločinům. Jisté však je to, že je za ně minimálně nepřímo odpovědný. Rusko ani Ukrajina nejsou členy Mezinárodního trestního soudu (ICC), který sídlí v Haagu. To ale nejsou ani Spojené státy. Na území zemí, které ratifikovaly ICC má ICC možnost vydávat zatykač na odsouzené osoby. To se týká prakticky celé Evropy, a dokonce i Běloruska, celé Jižní Ameriky, Kanady, Japonska, značné části Afriky, Střední Ameriky a Austrálie. Z významných zemí neratifikovaly ICC USA, Indie, Čína, Indonésie, Malajsie, Saúdská Arábie, Turecko a Rusko.
Ruské státní bondy po splatnosti díky americké vládě
Saúdská ropa se prodává do Asie s větší přirážkou ke spotovým cenám
Zlatu příliš nenahrávají jestřábí nálady v centrálních bankách
Očekávání navyšování úrokových sazeb příliš nesvědčí ceně zlata. To z něj pravděpodobně nedělá úplně nejperspektivnější aktivum pro následující měsíce. Geopolitické riziko sice tlačí cenu zlata spíše nahoru, ale měnová politika u hlavní světové ekonomiky v USA spíše opačným směrem. Sázka na zlato je tak celkem nejistou v tuto chvíli. Zlato se aktuálně obchoduje přibližně 1920 USD. Letošní maximum bylo již 2066 USD. Cena zlata je v tuto chvíli stále velmi vysoká. Vysoké ceně pomohla významná expanzivní měnová politika v hlavních světových ekonomikách v souvislosti s covidem.
Vývoj ceny zlata na 20letém horizontu:
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
2 Komentáře
Je zjevné, že redakce Finsideru by se v žádném případě neměla pouštět do jakýchkoliv komentářů a postřehů ohledně kryptoměn.
Respektive měla by se omezit na suchý výčet statistických údajů, pokud po něm existuje poptávka. Ale v okamžiku zabřednutí do definic dochází k distorzi sdělované hodnoty. Označit NFT za digitální umění je stejně povrchní a zavádějící jako označit NASA za cestovní kancelář. A v kontextu tohoto tématu zmiňovat Faltýnka je už úplné diletantství.
NFTs mají jako technologie extrémní přesah, kdy jejich podstatou je nezaměnitelný zápis dat, která reprezentují vlastnictví digitálních i reálných aktiv. Formou NFTs se budou dříve nebo později obchodovat nemovitosti, zapisovat DNA a zdravotní data nebo poslouží jako průkazka do posilovny nebo skipas na horách.
Podobný dojem vyvolávají i články s názory “expertů”, ať jsou to zástupci investičních firem nebo ředitelé poradenských skupin.
Jako zajímavý a dostupný zdroj relevantních informací o kryptu pro začínající odborníky si dovolím nabídnout kryptomagazin.cz, ze zahraničních například youtube kanál Coinmarketcapu.
Hezký den a blockchainu zdar!
Dobrý den,
myslím si, že článek vůči NFT je objektivní. My proti NFT vůbec nic nemáme. Naopak vyzdvihujeme, že na rozdíl od jiných typů kryptoaktiv komoditního charakteru nepodloženého jinou hodnotou, je princip fungování NFT jakožto unikátních aktiv, daleko smysluplnější. Rozumím obrovskému potenciálu praktického využití tohoto typu aktiv, třeba i v rovině, kterou zmiňujete. Ale my rozumíme financím. A podvody ve smyslu manipulace ceny se dějí i fyzickým uměním a dějí se i v jeho digitální podobě. To je všeobecně popsaný princip, který platí všude a který se jenom tím, že je něco digitální namísto fyzické neeliminuje. Vychází totiž z principu falešné poptávky po tomto aktivu, za kterou se schovává ve skutečnosti snaha dostat majetek z bodu A do bodu B, aniž by byl znám skutečný důvod této transakce. Nákup uměleckého předmětu zcela unikátního charakteru je pro to daleko vhodnější než prodej homogenního aktiva komoditního charakteru, kde se dá lépe určit cenový benchmark pro takovou transakci. Lidé, kteří slepě obdivují kryptosvět, vidí často nepřítele i tam, kde není. Znovu opakujeme. Proti NFT nic nemáme. Tento článek je primárně o statistice, že klesá počet transakcí a jejich průměrná cena na největší NFT marketu. Jestli za tom vidíte další spiknutí proti tomu, aby se NFT rozšířilo, tak je to váš problém. My nic takového nepíšeme. Myslím si, že jsme vůči NFT i jiným kryptoaktivům objektivní. Publikovali jsme v minulosti náš názor na BTC, který vyzněl negativně. Ok, ale je to transparentně sdělené i s našimi argumenty. Je mi jasné, že bude spousta těch, kteří na základě jiných argumentů mají odlišný názor. Obojí je legitimní. Kdo měl pravdu, ukáže čas. Já osobně vidím v NFT daleko větší smysl než v kryptoměnách, ale to neznamená, že nevidím smysl i jinde v rámci konvenčních finančních instrumentů. Celý váš komentář je o tom, že se vám nelíbí nějaké přirovnání k umění. Okej. Tak mi řekněte nějaké lepší jiné přirovnání, kde chcete zdůraznit jedinečnost. Vás se dotkl Faltýnek, protože je to flagrantní zneužití principu, o kterém jsem psal výše. Rád bych dal příklad třeba Leonarda nebo Carravagia či Dürera, ale nevím neznám, kdo je takovým mistrem, abychom ho mohli v NFT světě takto přirovnat. Rád se nechám poučit.