Rekordní inflace na obou stranách Atlantiku
Inflace v Eurozóně se dostala na rekordní úroveň od jejího měření. Podle dat Eurostatu se dostává pravděpodobně na svůj vrchol před pomalým poklesem, i když by se během roku 2022 měla držet stále na vysokých čísel. Index spotřebitelských cen v 19 zemích, kde se eurem platí, se od říjnové hodnoty 4,1 % vyšplhal o 0,8 procentního bodu na 4,9 %, což je mnohem více než předpokládaných 4,5 % a dostala se tak na více než dvojnásobek 2 %, což je pro Evropskou centrální banku cílová hodnota. Nejvíce se do indexu propsal růst energií, které meziročně zdražily o 27 %. Evropská centrální banka stále slibuje zachovat rekordně nízké úrokové sazby a argumentuje tím, že důvody zvýšené inflace jsou jen izolované dočasné události, jako například plynová krize spojená s ruskými dodávkami, ale data Eurostatu ukazují, že by se inflace měla klesat pomaleji až do druhé poloviny 2022.
I na druhé straně Atlantiku řeší podobný problém. Inflace je na 31letém rekordu a znovu zvolený guvernér FED Jerome Powell je pod tlakem, aby systém zaujal včas správné stanovisko. Američané se potýkají s růstem cen o 6,2 % a někteří analytici si myslí, že na zvyšování úrokových sazeb je už příliš pozdě. Powell před svým úterním vystoupením v bankovní komisi v kongresu vydal prohlášení, kde očekává snížení inflace, díky stabilizaci logistických problémů po světě a vyrovnání nabídky s poptávkou, ale zároveň varoval, že nová varianta Covid-19 může snížení prodloužit: „Je těžké předpovídat přetrvání efektů spojených s logistickými problémy, ale vypadá to, že faktory, které posilují inflaci nás budou negativně ovlivňovat v delším období i v roce 2022.“ Tento měsíc se FED odhodlal přestat podporovat ekonomiku pomocí nákupů aktiv, které by tak měly přestat do konce června 2022. Zvýšení úrokových sazeb se pro FED zdá jako poslední měřítko, ke kterému by podle Powella sáhnul za předpokladu, že dojde k nasycení pracovního trhu.
Zakladatel Twitteru odstupuje z role CEO
Jack Dorsey, který se od mikroblogování dostal až k založení jedené z nejvlivnějších sociálních sítí, se po 15 letech vzdává role výkonného ředitele a křeslo po něm obsadí dosavadní technický ředitel Paraq Agrawal. Dorsey uvedl, že má možnost odstoupit díky schopnostem svých nástupců, ale pravdou je, že v poslední době byl Dorsey pod tlakem investorů, kteří ho vinili z toho, že Twitteru nevěnuje všechnu svoji pozornost. Dorsey je totiž zároveň CEO v druhé veřejně obchodované společnosti, kterou založil a tou je platební firma Stripe, kde Dorsey i nadále zůstává jako výkonný ředitel. Investoři tuto zprávu přivítali a akcie Twitteru reagovaly růstem o 2,7 %. Zajímavostí je, že manažeři indického původu slaví velký úspěch ve vedení amerických technologický firem. Agrawal se zařadí vedle Sundara Pichaie z Google, Satyu Nadellu z Microsoftu, Shantanu Narayena z Adobe nebo Arvinda Krishnu z IBM.
Peking tlačí Didi k odstoupení z NASDAQ
Uber by mohl mít o jednoho konkurenta na burze méně, protože poslední zprávy naznačují, že čínská centrální vláda tlačí své problémové dítě Didi Global k odstoupení z New Yorské burzy kvůli obavám z narušení bezpečnosti dat společnosti. Didi podle zdrojů Reuters zvažuje privatizaci nebo druhé zapsání na burzu v Hong Kongu. Firma zatím informace nepotvrdila, ale jednalo by se o šok pro investory. SoftBank vlastní 21,5 %, Uber 12,8 % a Tencent 6,8 %. Akcie Didi, které od jejich listingu v červnu zaznamenaly ztrátu 42 %, se dále propadly o 6,3 % na 7,6 dolarů za kus.
Čínští obři dále trpí
Dvě z největších čínských technologický firem minulý týden zaznamenaly velký pokles v hodnotě na základě publikace kvartálních výsledků. Meituan, společnost s hodnotou téměř 190 miliard dolarů za posledních 5 dnů zaznamenala pokles v hodnotě 10 %, když reportoval vyšší než očekávanou ztrátu a to 866 milionů euro. Za velkou ztrátou stojí i velké pokuty ze strany vlády, která ji uložila zaplatit přes 500 milionů dolarů. Investoři ale firmě nadále věří, protože tržby rostly rychlým tempem a dlouhodobý výhled zůstává pozitivní.
Druhá společnost, která zaznamenala velký propad je Pinduoduo. E-commerce platforma, která má hodnotu 90 miliard dolarů se za posledních 5 dní propadla v hodnotě o 12 %, kvůli tomu, že její příjmy nerostly tak rychle, jak se očekávalo. Tržby za kvartál dosáhly hodnoty 3,37 miliard dolarů oproti očekávaným 4,4 miliardám. Pinduoduo nemá jako většina ostatních internetových firem v Číně jednoduchý rok, její akcie už klesly o 54 % a mnoho analytiků poukazuje na to, že její růst zpomaluje kvůli saturaci trhu. Doby rychlého růstu jsou tak pro Pinduoduo pravděpodobně u konce, teď nastává období stabilizace zisků a dividend.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy