První pololetí roku je skoro za námi. Pololetí plné ekonomických zvratů spojených především se stále probíhající pandemií covidu 19. Pojďme se podívat, jak ho zvládly největší společnosti světa. Kdo nejvíc vyrostl a kdo nejvíc ztratil z kategorie tržní kapitalizace nad 10 miliard dolarů? Na společnosti se podíváme optikou růstu nebo propady ceny za jejich akcii.
Vítězové:

Vítězem posledních 26 týdnů je společnost AMC Entertainment, která provozuje největší síť multikin na světě. Na prvním místě žebříčku je AMC hlavně proto, že cena jejích akcií se na začátku roku topila hluboko u 2 dolarů za kus, kvůli proti pandemickým opatřením. Dnes se prodávají za 54 dolarů. Znovuotevření kin, která byla po dobu pandemie renovována, je pro investory dostatečným důvodem, aby AMC svěřili svoje peníze. Otázkou je, co s tržbami udělá rozmach online streaming služeb jako Netflix, jejichž růst pandemie naopak urychlila.
Na druhém místě žebříčku se umístil GameStop, který symbolizuje odboj malých retailových investorů vybavených investičními platformami na svých telefonech proti zavedeným investičním institucím. Před známou výzvou na Redditu byla GameStop společnost se zastaralým distribučním modelem, která prodávala počítačové hry v kamenných obchodech. Společnost před bankrotem, zdálo by se. Retailový investoři ale poskytli firmě potřebný kapitál, ta vyměnila CEO a restrukturalizuje s jasným směřováním do online prodejů.
Bronzové místo patří Yang Ming Marine Transport, což je tchajwanská lodní společnost, jejíž akcie rostou raketovým stylem už do začátku pandemie. V březnu 2020 se prodávaly za 5 dolarů, dnes je nakoupíte za 166 dolarů. Společnost provozuje 20 kontejnerových lodích na celosvětových linkách a v roce 2020 reportovala zisk 418 milionů dolarů. Společnost aktuálně těží z vysoké ceny lodní dopravy, kterou způsobuje nedostatek volných kontejnerů a přetížené přístavy, kde lodě čekají až 2 týdny na odbavení.
Poražení:

Společnost s největším propadem ceny akcie za posledních 6 měsíců je americká Quantumscape, která se zabývá vývojem elektrických baterií do aut. Quantumscape je dalo by se říct technologický startup. V roce 2020 neměla žádné příjmy a generovala ztrátu přes 1 miliardu dolarů, ale investují do ní například Volkswagen, Bill Gates nebo Katarský národní fond. Jejich technologie založená na pevných lithiových bateriích by prodloužila dojezd elektrických aut, zrychlila jejich dobíjení a snížila náklady na výrobu baterií. Společnost je na veřejně obchodovaná jen kvůli dohodě s investory, od kterých dostala na podzim 1 miliardu dolarů, ale zdá se, že v aktuálním prostředí nemají investoři náladu na technologické sázky.
Druhé a třetí místo obsadily společnosti TAL Education Group a New Oriental Education & Technology, které k těmto nešťastným pořadím přišly skrze stejný důvod. Obě firmy poskytují technologické platformy pro mimoškolní vzdělání a vzdělávací kurzy, ale v Číně se už přes půl roku koná hon na technologické společnosti a TAL s New Oriental také neunikly. „Studenti by neměli spoléhat na poškolní doučování“ prohlásil prezident Xi Jinping, vláda ustanovila úřad pro dohled nad mimoškolním doučováním a cena akcií společností ve vzdělávacích technologiích letí k zemi.
V dalším díle se podíváme na výsledky v kategorii firem, které mají tržní kapitalizaci vyšší jak 100 miliard dolarů.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy