Tesla a humanoidní roboti
Generální ředitel Tesly Elon Musk se chystá 30. září odhalit svůj prototyp humanoidních robotů. Zřejmě ho ještě neopustila naděje, že nezůstane jen samořídících aut, která se navzdory jeho opakovaným slibům ještě nestala realitou. Zatímco roboti jsou široce používáni pro speciální úkoly v továrnách, jiné společnosti se snaží vytvořit komerčně životaschopné roboty podobné lidem, a to i přes desetiletí trvající úsilí. “Tento trh je velmi, velmi náročný, protože si koupíte velkého drahého robota, ale ve skutečnosti toho moc nezmůže,” řekl Heni Ben Amor, profesor robotiky na Arizonské státní univerzitě.
TESLA
Teslovi humanoidní roboti Optimus budou zpočátku využíváni ve výrobě a logistice pro nudnou a opakující se práci, čímž se vyřeší nedostatek pracovních sil. Z dlouhodobého hlediska Musk nastínil, že robot by mohl být používán v domácnostech, dokonce by se mohl stát „kamarádem“ nebo sexuálním partnerem.
HONDA
Bipedální robot Asimo japonské automobilky Honda Motor Co sloužil jako tvář společnosti, ale po více než dvou desetiletích vývoje nebyl komerčně využit. Honda se nyní zaměřuje na roboty pro pomoc při katastrofách a roboty „Avatar“ pro úkoly, jako je třeba chirurgický zákrok. Honda si klade za cíl předvést robota Avatara do začátku roku 2024 a nasadit stroje už během 30 let tohoto století.
GM-NASA
V letech 2007 až 2012 se General Motors a NASA spojily, aby vyvinuly humanoidní roboty R2 pro práce a průzkum ve vesmíru. NASA však uvedla, že pozměnila své vývojové plány. Agentura uvedla, že jejím současným zaměřením je vývoj humanoidních robotů nové generace, které lze použít na měsíčním povrchu a nakonec i na Marsu.
HYUNDAI MOTOR-BOSTON DYNAMICS
Společnost Boston Dynamics vyvolala na internetu rozruch s videi svých humanoidních robotů, jak běhají, skákají, převracejí se a tančí. Ztrátová americká společnost však několikrát změnila majitele, přičemž vlastníkem společnosti se staly společnosti Alphabet Inc Google, SoftBank a poté Hyundai Motor Co. Hyundai a Boston Dynamics v srpnu uvedly, že zpočátku investují více než 400 milionů dolarů do „organizace zaměřené na výzkum“ v oblasti umělé inteligence a robotiky.
FORD-AGILITY ROBOTICS
V roce 2020 Ford koupil dva humanoidní roboty Digit, od Agility Robotics, aby otestoval doručení balíku až ke dveřím z doručovacího vozidla. Startup Agility Robotics se sídlem v Oregonu také pracuje na nasazení robotů podobných lidem, kteří dokážou vyzvednout a přesunout položky ve skladech.
SOFTBANK a OSTATNÍ
Robot Pepper s vykulenýma očima od SoftBank, který pomohl vylepšit image generálního ředitele Masayoshi Son jako perspektivního technologického podnikatele,byl „zastaven“. Několik začínajících robotů, jako je Rethink Robotics, také skončilo, protože nedokázali komercializovat své produkty.
Elon Musk čelí skeptikům ve chvíli, kdy se Tesla připravuje na odhalení robota „Optimus“
Generální ředitel společnosti Tesla (TSLA.O) Elon Musk svého času kritizoval přílišné spoléhání se na tovární roboty za to, že před čtyřmi lety poslali výrobce elektromobilů do „výrobního pekla“ a řekl, že lidé jsou v určitých zaměstnáních lepší. Páni, jak se časy změnily. Muskova texaská společnost nyní připravuje ambiciózní plány na nasazení tisíců humanoidních robotů, známých jako Tesla Bot nebo Optimus, ve svých továrnách, které se nakonec podle pracovních nabídek rozšíří na miliony po celém světě.
Šeptanda se ve společnosti pomalu šíří, protože Tesla má jednoduše více interních schůzek o robotech, řekl člověk obeznámený s touto záležitostí. Z dlouhodobého hlediska Musk na TED Talk řekl, že roboti by mohli být používáni v domácnostech, při přípravě večeře, sekání trávníku a péči o starší lidi, a dokonce by se mohli stát „kamarádem“ nebo sexuální partnerkou. Podle Muska, který nyní pro společnost nabízí vizi, která jde daleko za rámec výroby samořídících elektrických vozidel, může mít byznys s roboty nakonec větší hodnotu než příjmy z aut Tesly. Na svém “AI Day” 30. září Musk řekl, že Tesla odhalí prototyp svého projektu Optimus. Jedná se o narážku na mocného vůdce Autobotů ze série Transformers. Výroba by podle něj mohla začít příští rok. Tesla čelí skepsi, že by mohla zaznamenat technologický pokrok, který by ospravedlnil náklady na „univerzální“ roboty v továrnách, domácnostech a kdekoliv jinde. Alespoň podle odborníků na robotiku, investorů a analytiků dotazovaných agenturou Reuters. Tesla již při výrobě svých vozů zaměstnává stovky robotů určených pro konkrétní zakázky. Humanoidní roboti jsou po desetiletí vyvíjeni společnostmi Boston Dynamics, Honda Motor Co a Hyundai Motor Co. Stejně jako samořídící auta mají i roboti potíže s nepředvídatelnými situacemi. “Samořídící auta se ve skutečnosti neukázala tak snadným úkolem, jak jsme si mohli myslet. A stejné je to do jisté míry i s humanoidními roboty,” řekl agentuře Reuters vedoucí týmu Obratné robotiky NASA Shaun Azimi. Na akci „Autonomy“ v roce 2019 Musk slíbil 1 milion robotů.
Muskovi roboti mohou být schopni na akci předvést základní schopnosti, ale bylo by pro ně těžké zapůsobit na očekávání veřejnosti od robotů, kteří jsou stejně schopní jako lidé, říkají odborníci. Aby Tesla uspěla, bude muset ukázat robotům, jak dělají několik akcí, řekla Nancy Cookeová, profesorka inženýrství lidských systémů na Arizonské státní univerzitě. Takový důkaz by mohl poskytnout podporu akciím Tesly, které jsou o 25 % nižší než v roce 2021. “Jestli přiměje robota, aby se procházel, nebo nechal roboty tančit, už se to stalo. To není tak působivé,” řekla. Tesla nereagovala na žádost agentury Reuters o komentáře, ale Musk v minulosti dokázal, že se skeptikové mýlí, nastartoval trh s elektromobily a vybudoval raketovou společnost SpaceX, i když uvedení některých produktů se zpozdilo.
VNITŘNÍ ODBORNOST
Zpočátku bude Optimus podle Muska vykonávat nudné nebo nebezpečné práce, včetně přesouvání dílů po jeho továrnách. Musk uznal, že humanoidní roboti nemají dostatek inteligence, aby se mohli pohybovat v reálném světě, aniž by dostali výslovné pokyny. Řekl však, že Tesla může využít své odborné znalosti v oblasti umělé inteligence a klíčových komponent k vývoji a výrobě chytrých, ale méně nákladných humanoidních robotů ve velkém měřítku. Tesla nabírá lidi, aby pracovali na humanoidních bipedálních robotech, s přibližně 20 nabídkami práce na „Tesla Bot“ včetně pracovních míst pro navrhování klíčových částí robotů. “Kód, který napíšete, bude v určité době fungovat v milionech humanoidních robotů po celém světě, a proto bude dodržován standardy vysoké kvality,” uvedl jeden z nabídek práce.
Tesla má na silnicích přes 2 miliony vozidel. Jonathan Hurst, technologický ředitel společnosti Agility Robotics, firmy na humanoidní roboty založené v roce 2015, uvedl, že technologie „právě teď začíná zatáčet za roh“. “Určitě je důležitým měřítkem úspěchu to, zda se na tom vydělají peníze,” řekl agentuře Reuters s odkazem na snahy Teslovy humanoidní roboty.
LIDSKÁ POMOC?
Analytici vidí více okázalosti než produktu. “Všechno je součástí rozptýlení lidí a poskytnutí jim dalšího lesklého předmětu, za kterým se mohou honit,” řekl analytik Guidehouse Insights Sam Abuelsamid. “Investoři nejsou z Optima nadšeni,” řekl Gene Munster, řídící partner společnosti rizikového kapitálu Loup Ventures, která drží akcie Tesly. “Je malá pravděpodobnost, že to funguje v měřítku,” řekl s tím, že je to “nekonečně těžší než samořídící auta.” A pak je tu Muskova vlastní zkušenost s roboty v továrně. Během výrobního pekla v roce 2018 Musk konkrétně zaznamenal problémy montážního „robota“, který nedokázal provádět jednoduché úkoly, které lidské ruce zvládnou – sbírat kousky “chmýří” a okládat je na baterie. Řekl, že náklady techniků na údržbu komplikovaného robota daleko převyšují náklady na najmutí někoho, kdo by provedl „ručně“. “Lidské ruce jsou v mnoha ohledech lepší,” řekl Musk.
USA vybraly tým, který bude dohlížet na 52,7 miliardy dolarů určených pro podporu polovodičového průmyslu
Bidenova administrativa v úterý jmenovala tým poradců, kteří budou dohlížet na vládní financování ve výši 52,7 miliardy dolarů určených pro podporu výroby a výzkumu polovodičů. Hlavní ekonom ministerstva obchodu Aaron „Ronnie“ Chatterji bude pracovat jako koordinátor pro implementaci CHIPS v Bílém domě v Národní ekonomické radě (NEC). Povede práci Řídící rady pro implementaci CHIPS vytvořené rozhodnutím prezidenta Bidena, které bylo vydáno minulý měsíc. V srpnu Kongres schválil 52,7 miliardy dolarů na výrobu a výzkum polovodičů a 25% investiční daňovou slevu pro firmy z thoto odvětví, a která se odhaduje na 24 miliard dolarů.
Ředitel NEC Brian Deese řekl, že Chatterji „pomůže koordinovat jednotný přístup k našim klíčovým implementačním prioritám a zároveň zajistí, že exxistuje dohled nad odpovědným utrácením peněz daňových poplatníků. Legislativa prosazovaná Bidenem si klade za cíl zvýšit úsilí o zvýšení konkurenceschopnosti Spojených států vůči Číně a zmírnit přetrvávající nedostatek čipů, který postihuje vše od aut přes pračky až po videohry a zbraně. V Radě bude úředník ministerstva financí Michael Schmidt sloužit jako ředitel kanceláře programu CHIPS. Schmidt dříve působil jako komisař ministerstva daní a financí státu New York.
Eric Lin, ředitel vládní Laboratoře pro měření materiálů, bude prozatímním ředitelem úřadu pro výzkum a vývoj CHIPS. Zákon o subvenci zahrnuje 11 miliard dolarů na výdaje na výzkum. Ministryně obchodu Gina Raimondová uvedla, že tým bude tvořit asi 50 lidí. “Tito lídři přinášejí desetiletí zkušeností ve vládě, průmyslu a výzkumu a vývoji, se zvláštním důrazem na vytvoření a realizaci rozsáhlých programů,” řekla Raimondová. V úterý byl také jmenován Todd Fisher, ekonomický úředník ministerstva obchodu, který bude sloužit jako prozatímní hlavní poradce kanceláře programu CHIPS v kanceláři programu CHIPS. Bývalá generální ředitelka Palm Computing Donna Dubinsky je hlavní poradkyní společnosti Raimondo pro implementaci CHIPS a J.D. Grom bude sloužit jako hlavní poradce pro implementaci CHIPS.
Rada doufá, že do února začne hledat žádosti o dotace na polovodičové čipy ve výši 39 miliard dolarů na vybudování nových zařízení a rozšíření stávající výroby v USA. Srovnáme-li rychlost subvencí v EU, zdá se to až neuvěřitelné tempo.
Apple v srpnu pomohl tchajwanskému exportu obnovit růst, výhled je nejistý
Tchajwanské exportní objednávky se v srpnu nečekaně rozšířily kvůli silné poptávce po technologiích a uvádění nových produktů spotřební elektroniky, jako jsou iPhony. To vše navzdory tomu, že největší čínský trh rozhodně pluje proti větru. Vláda však uvedla, že výhled je nejistý kvůli řadě faktorů, včetně vysoké globální inflace, rostoucích geopolitických rizik a nových mutací COVID-19.
Vývozní zakázky, které jsou indikátorem globální poptávky po technologiích, vzrostly v srpnu oproti předchozímu roku o 2 % na 54,59 miliardy dolarů, což je rekordní maximum za měsíc, uvedlo v úterý ministerstvo hospodářství. Analytici očekávali pokles o 2 %. Srpnový růst následoval po 1,9% meziročním poklesu v červenci. Objednávky na telekomunikační produkty vzrostly v srpnu oproti loňskému roku o 3,1 % především kvůli objednávkám výrobců mobilních telefonů, uvedlo ministerstvo. Společnost Apple Inc, pro kterou vyrábí komponenty mnoho tchajwanských firem, uvedla tento měsíc do prodeje své nejnovější iPhony. Objednávky elektronických produktů vyskočily o 15,4 %, což je způsobeno poptávkou po polovodičích do špičkových počítačů, automobilů a zásobách nové spotřební elektroniky, uvedlo ministerstvo.
Kevin Wang, ekonom ze společnosti Taishin Securities Investment Advisory Co, řekl, že zatímco „přitahování“ objednávek Applu bylo přínosem, zbytek roku 2022 nemusí být tak dobrý, protože vychází z vysoké základny z minulého roku a se zvýšenými riziky poklesu v Číně a Evropě zvláště. Trend práce a studia z domova, který začal během pandemie COVID-19, podporuje růst objednávek na tchajwanskou elektroniku již více než dva roky. V poslední době zaplnil knihy objednávek tchajwanských výrobců čipů také globální nedostatek polovodičů. Ministerstvo uvedlo, že očekává, že tento měsíc budou exportní objednávky o 7 % až 9,4 % nižší než ty ze září 2021. Úřad dále uvedl, že i přes veškerou nejistotu by nové produkty spotřební elektroniky od „různých mezinárodních značek“, jakož i poptávka po špičkových počítačích, 5G a automobilové elektronice, pomohly vývozním objednávkám zůstat v budoucnu stabilní.
Tchajwanské společnosti jako Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd jsou hlavními dodavateli pro Apple, Qualcomm Inc a další globální technologické firmy. Srpnové objednávky Tchaj-wanu z Číny klesly o 25,5 % oproti předchozímu roku ve srovnání s meziročním poklesem o 22,6 % v červenci. Meziměsíčně objednávky z Číny mírně klesly o 0,1 %. Čínská ekonomika v minulém čtvrtletí jen o vlásek unikla pádu kvůli rozsáhlým blokádám COVID-19 a ekonomové říkají, že její rodící se oživení je v nebezpečí. Možná se přiblíží k propasti nebo padne uprostřed nových virových vzplanutí a hluboké krize v sektoru nemovitostí. Objednávky Tchaj-wanu ze Spojených států meziročně vzrostly o 7,5 %, což je zdravější tempo ve srovnání s nárůstem o 6,9 % v předchozím měsíci. Exportní objednávky z Evropy vzrostly o 14,6 % oproti meziročnímu poklesu o 5,1 % v červenci, zatímco objednávky z Japonska vzrostly o 2,2 %.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy