Příběh Saudi Aramco je příběhem Saúdské Arábie. Na světě neexistuje společnost, která by byla do takové míry provázaná s historií a vývojem jediného státu jako je právě tento saúdský ropný gigant. Saudi Aramco je, pokud zrovna není svět v lockdown režimu, nejvýnosnější společností na světě a její doména je 18 % světových zásob ropy. V prosinci 2019 byla společnost uvedena na saúdskou burzu a dala tak možnost nahlédnout do dění, které bylo před IPO pouze spekulativní.
Historie Saudi Aramco sahá do třicátých let 20. století, kdy americká společnost Standard Oil of California (později Chevron) dostala koncesi na hledání a těžbu na saúdském území. Po několika letech neúspěšného bádání odkoupila 50 % koncese Texaco a po dalších třech letech narazil podnik na první bohatou studnu. V roce 1944 se společnost přejmenovala na Arabian American Oil Co. (Aramco) a v roce 1948 tehdejší Exxon odkoupil 30 % a Mobil 10 %. Aramco byl čistě americký večírek na saúdském území, když ale Arabové pohrozili znárodněním všech majetků, Američané odsouhlasili dělení zisku 50 na 50. V roce 1973 saúdská vláda poprvé nakoupila 25 % ve společnosti a do roku 1980 jí už společnost patřila celá. V roce 1988 byla založena nová společnost Saudi Aramco.
Obchodní model společnosti se dělí na dvě poloviny, těžbu a zpracování. Saudi Aramco těží ropu, ropný kondenzát, zemní plyn a kapaliny ze zemního plynu. V těžbě ropy, která představuje 53 % příjmu společnosti, je Saudi Aramco bezkonkurečně světově největší. V roce 2020 měla průměrnou těžbu 9,2 milionu barelů za den. Druhý Rosneft neměl ani polovinu s 4,1 miliony denně. Třetí je čínská PetroChina s 2,5 miliony barely. Saudi Aramco má ve svém portfoliu největší pozemní ropné pole Ghawar, které je 11 000 kilometrů čtvereční velké a které stále drží odhadovaných 58 miliard barelů ropy. A také největší mořské ropné pole Safaniya je v saúdské dikci, to je schopné produkovat 1,2 milionu barelů ropy denně a v rezervě stále čeká 37 miliard barelů. Aramco dokáže vyprodukovat jeden barel za zhruba 7 dolarů, což je také světový prim. Většina ropy ze saúdského království je vyvážena do Asie (Indie, Číny a Japonska).
Největším klientem těžařské větve Saudi Aramco je její zpracovatelská větev. 39 % všeho nezpracovaného materiálu skončí v rafineriích, které buď vlastní nebo spoluvlastní Saúdové a to v 50 zemích světa. Zpracovatelská větev má 4 divize. První je výroba paliv, která zahrnuje rafinerie, obchod, retail a lubrikanty. Druhá je chemikálie, třetí energie a čtvrtá zahrnuje ropovody, distribuci a terminály. Aramco má kapacitu zpracovat zhruba 3,6 milionu barelů ropy denně. Největší událostí v tomto segmentu byl nákup 70 % podílu ve čtvrté petrochemické společnosti světa SABIC, která vyrábí chemikálie, polymery a hnojiva. Tato transakce, která upevnila pozici společnosti na petrochemickém poli, se vyšplhala na 70 miliard dolarů a je největší v historii Saudi Aramco.
Svět se ale ropným gigantům mění před očima a ostatní velké společnosti investují do zelené energie. Tady je potřeba vnímat Saudi Aramco jako součást Saúdské Arábie v širším kontextu. Před svým uvedením na burzu platila společnost 85 % daň ze zisku, před IPO vláda snížila tuto sazbu na 50 %, nicméně velkou část příjmů arabského státu tvoří daně z jedné společnosti a tyto daně živí i ambiciózní projekt korunního prince Mohameda bin Salmána, který má za cíl diverzifikovat státní ekonomiku a odklonit ji od závislosti na ropě. V projektu Saudi Vision 2030 je zahrnuto zlepšení kvality života, bydlení, finančních služeb, digitalizace, zdravotnictví, a dokonce by země v roce 2030 měla brát 50 % své energie z obnovitelných zdrojů (aktuálně je to méně než 1 %). Takže investuje Saudi Aramco do zelené energie? Saudi Aramco je takřka vzato Saúdská Arábie a ta se o to rozhodně snaží. Problém se Saudi Vision 2030 je jeho nekonkrétnost a problém s korunním princem je jeho netransparentnost, takže přesná data nejsou dostupná. Plány jsou ale obrovské.
Saudi Aramco je gigant, který je, jak se říká, „too big to fail“ neboli příliš velký na to, aby zkrachoval. Nicméně jeho rok a půl staré akcie, které byly uvedeny na trh v rekordním IPO, jsou stále závislé na poptávce po ropě a ropných produktech ve světě. A jelikož společnost nemá jiné aktivity, tak právě tato poptávka určuje hospodářský výkon společnosti. Saúdům se daří předpověditelné faktory kontrolovat pomocí OPEC, kde hrají dominantní roli, ale nepředvídatelné situace jako je světová pandemie zásadně ohrožují výnosnost. V březnu 2020 cena za barel ropy klesla pod 23 dolarů a za rok se celkové příjmy propadly o 30 %. Dalším velkým rizikem je politická situace v regionu. Saudi Aramco má za posledních několik let za sebou několik teroristických útoků na svoji infrastrukturu, které vždy vyřadily části její produkce mimo provoz. Hlavním ohniskem je proxy válka v Jemenu, která je živena Íránským režimem, hlavním konkurentem Saúdů v regionu.
Hospodaření společnosti
V letech před pandemií byla Saudi Aramco nejvýnosnější společností světa. V roce 2017 vydělala 75 miliard dolarů čistého zisku, v roce 2018 110 miliard a v roce 2019 88 miliard. V roce 2020 čistý zisk klesl na 49 miliard dolarů. Dnes nejhodnotnější společnost světa Apple ročně vydělá kolem 57 miliard a druhá největší ropná společnost podle produkce Rosneft se pohybuje kolem 5–10 miliard dolarů zisku ročně.
Zadlužení společnosti se v roce 2020 zásadně zvedlo kvůli výše zmíněné transakci SABIC. Aktuální poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu je 93 %, ale pro společnost, která vlastní tolik hmotných aktiv není takové číslo velkým problémem. Celkový dluh je 246 miliard dolarů a v roce před pandemií mělo Saudi Aramco čistý zisk 88 miliard dolarů, navíc jen její hmotný majetek má hodnotu 322 miliard dolarů.
Akcie
Akcie Saudi Aramco se začaly obchodovat na saúdské burze Tadawul v prosince 2019. Bylo to rekordní IPO, protože společnost vybrala 29 miliard dolarů při prodeji pouze 1,5 % firmy. Zbytek stále vlastní Saúdská Arábie. IPO se chystalo už od roku 2016, kdy korunní princ Mohamed bin Salmán oznámil svůj ekonomicko-transformační plán, ale obavy z nízké valuace zahraničních investorů a zároveň požadavky na transparentnost řízení držely proces v neurčitosti. Nakonec se Saúdové rozhodli uvést titul na vlastní burze a nabídnout ho primárně velkým investičním manažerům a lokálním investorům. Od svého uvedení se cena pohybuje od 9 do 9,60 dolarů. Aktuálně je P/B 9,6 a P/E 34,4.
Titul Saudi Aramco je velmi specifický. Firma se často nechová jako typická korporace, která usiluje o zisk, protože to taková firma prostě není. Která jiná společnost vystaví výrobní kapacity jen proto, aby měla páku na ostatní producenty typu „když teď zaplavím trh ropou, tak cena rapidně poklesne a váš stát přijde o miliardy dolarů“. Cena Saudi Aramco dramaticky neporoste jako technologické tituly západu, ale firma pravidelně platí hezké dividendy, a to je asi nejrozumnější investiční strategie, co se tohoto titulu týče
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy