Pondělí 5.8.2024 bylo zdrojem investičního stresu pro řadu investorů či investičních komentátorů a analytiků, protože akciový trh v USA zaznamenal pokles při otevření trhů. Na sociální síti X či LinkedIn se to hemžilo výzvami k dlouhodobému pohledu na investování, které měly investory uklidnit. Případně popisovali někteří, jaký stres jim způsobila 10 % ztráta jejich portfolia.
Pojďme se nad tím zamyslet střízlivým pohledem. Nic se v zásadě nestalo. A to ani v případě, že by pokles, který nastal po otevření trhů, nebyl jen krátkodobou záležitostí. Akciový trh, zejména pak ten v USA trpí několika zásadními neduhy, které mírná korekce v řádu jednotek procent rozhodně snadno nespraví.
Relativně dramaticky se jevila po otevření akciového trhu situace u několika titulů. Apple otevřel o bezmála 10 % dole proti poslednímu obchodnímu dni. NVIDIA skoro o 15 % dole. Microsoft 5 % dole. Amazon o 8 % dole. Alphabet o 7 % dole. 8 % dole byla i Meta platforms. 11 % dole byla i Tesla. Poklesy zaznamenaly i další velké tituly. Většina do 10 %. Akcie však velkou část ztrát umazaly a zůstávají sice v poklesu, ne však nějak dramatickém.
Je potřeba tento pokles vnímat v kontextu situace na trhu. A to je fakt, že drtivá většina akcií největších globálních firem, zejména z USA, je v obrovském nárůstu hodnoty za poslední měsíce. Od počátku roku drtivá většina těchto firem významně posílila na tržní kapitalizaci. A mnoho z nich opravdu velice významně. Samozřejmě nejvýraznější je příběh NVIDIA, o kterém jsme již psali. Tam byl nárůst hodnoty od počátku roku výrazně přes 100 % za posledních 7 měsíců. Ale i ostatní z nejhodnotnějších firem rostly velmi významně. Růst Microsoftu do pátku od počátku roku o 8,6 % lze označit za jeden z nejslabší, ačkoliv to byl růst firmy, která dominovala tržní kapitalizaci. A za normálních okolností bychom řekli, že je to skvělá hodnota za 7 měsíců.
Největší ETF SPDR S&P 500 do pátku rostlo o 16,2 % od počátku roku. Extrémně dobrá hodnota. Nářky investorů z akciových trhů vážně nejsou na místě.
Podstatné je zamyslet se nad tím, jestli je prostor, aby trhy padaly dál. A ten rozhodně mají. Z tohoto pohledu jsou americké největší marketcap tituly vlastně velice rizikové. Goodwill u všech nejhodnotnějších firem v čele s Apple, Microsoft, Alphabet, NVIDIA, Amazon a Meta je nejnižší u Alphabet, kde tvoří “jen” 85 % tržní kapitalizace. Do 90 % tvoří ještě u Amazon a Meta. Microsoft se pohybuje kolem 90-91 % hodnoty, Apple se pohybuje někde mezi 97-98 % hodnoty a NVIDIA pak 98-99 %. Jestliže tyto firmy mají absolutně drtivou většinu hodnoty tvořenou goodwillem, tak jejich tržní hodnota může zmizet rychleji než pára nad hrncem. Já neříkám, že se to stane, ale v podstatě žádná brzda v podobě opory v hodnotu majetku těchto firem tady není.
Vše se odvíjí čistě od očekávání jejich budoucích výsledků. Samozřejmě, že postavení těchto firem je v rámci tržní soutěže více či méně stabilní a opírá se o řadu fundamentů. Asi nikdo rozumný nebude zpochybňovat postavení firmy, jako je NVIDIA na trhu designu GPU based produktů. Stejně tak postavení Microsoftu jakožto dominantního světového softwarového hráče. Ovšem jakékoliv zhoršené očekávání budoucích zisků má devastující vliv na čistou současnou hodnotu budoucích peněžních toků těchto firem, která je základem jejich vysoké tržní kapitalizace. Proto je potřeba být opravdu extrémně obezřetný při investování do těchto firem. Jejich úspěch je sice nesporný a jedná se o skvělé firmy, ovšem s úspěchem těchto firem se již v extrémně vysoké ceně těchto akcií počítá. Další věc je, že se významně na ceně těchto akcií propisují realizované zpětné odkupy akcií ze strany těchto společností. To a fakt, že růst jejich hodnoty byl příčinou jejich dalšího růstu díky nucené poptávce navyšovat jejich váhu v rámci indexového pasivního investování, je nebezpečnou kombinací z hlediska kulminace tržního rizika. Součet hodnoty 6 nejhodnotnějších technologických firem z USA (i na planetě) dá dohromady částku cca 14 tisíc mld. USD. To je více než 10 % hodnoty všech cca 34 tisíc burzovně obchodovaných titulů na planetě. A téměř 1/4 hodnoty amerického akciového trhu. Jsou to skvělé firmy, ale opravdu se od nich čekají extrémní finanční výsledky a další růst. A ten se už v některých případech dosti zadrhl. Zejména pokud jde o společnost Apple, která je ale tou nejhodnotnější ze všech.
Investování do ETF skrze index S&P je díky tomu stále velice rizikovou investicí, která rozhodně není nějakým lifehackem, který je tou nejlepší volbou za všech okolností. Pokud dojde k masivnějšímu poklesu u nejhodnotnějších titulů s největší vahou na indexu S&P, potáhne to index dolů poměrně masivně. V době Finanční krize v letech 2008-2009 index zaznamenal cca 50 % pokles hodnoty. Ovšem to v něm v té době zdaleka nebyla tak významnou měrou naakumulován goodwill jako dnes. Na druhou stranu pro akciový trh hraje očekávané snížení úrokových sazeb. Fed je nadále na sazbě 5,50 %, což je velmi vysoká sazba po éře nulových sazeb. Roční úrokový swap se pohybuje lehce pod 5 %, 2letý swap okolo 4 % a 3letý pak okolo 3,75 %. Takže zas až tak masivní pokles sazeb trhy neočekávají. Ovšem přece jen je pravděpodobné, že pokles sazeb by měl pomoct akciovému trhu. Otázkou však zůstává, zda bude i nadále platit, že bude růst koncentrace kapitalizace na akciovém trhu ve velmi omezené množství firem, které mu budou naprosto dominovat. To podporují zejména ETF fondy, které tomuto jevu napomáhají. Tento jev zrychluje růst i pokles hodnoty firem s největší tržní kapitalizací. Ten samý jev, který stál z velké části za prudkým růstem, může snadno vést k prudkým poklesům. A ty jsme dosud neviděli v míře, aby se dalo hovořit o skutečné korekci na akciovém trhu.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
2 Komentáře
Souhlasím Odrou,
už delší dobu čekám, ať ta bublina splaskne, podobně jako v roce 2008, abych mohl nakoupit pro své klienty. Výnosová křivky je nadále inverzní a už dlouho. Kdy pojedeš do Brna?
Díky, Brno teď moc nevidím.