Česká republika je krajinou, kde se před cca 5 lety výrazně rozmohl úpis korporátních dluhopisů. Velká část dluhopisových věřitelů si možná bude brzy drbat hlavu. Agresivní finanční řízení nejen dluhopisových emitentů, ale i firem, které si masivně půjčovaly prostřednictvím směnečných programů, bude nyní konfrontováno s novou výzvou.
Situace okolo koronaviru totiž značně komplikuje obchodní činnost finančních zprostředkovatelů, jež nosí těmto firmám nový kapitál. Je tak velmi pravděpodobné, že v současné situaci dojde k výraznému poklesu objemu zprostředkovaných investic v průběhu března a dubna. Firmy, které nutně potřebují otáčet své dluhy, tak budou mít obtížnější situaci. Obavu bych měl zejména o ty, které mají velmi krátkou dobu splatnosti dluhů.
Skoro by se chtělo říct, že nastal konec párty. Nechtěl bych teď být v pozici firem, které si žily výrazně nad poměry posledních několik let. Extrémně dobře placený management, lehkovážná investiční rozhodnutí, vysoké provize pro obchodníky, obrovské režijní náklady a velkorysý marketing. To vše bude muset velmi brzo skončit, pokud tyto firmy chtějí přežít. Raise kapitálu nyní půjde spíše dolů.
Finanční zprostředkovatele to zatím tolik netrápí. Alespoň většinu z nich do doby, než začnou krachovat jejich partneři. Skupiny, které měly před současnou situací nějaké problémy, teď rozhodně nebudou mít snadnou pozici tyto obtíže řešit. Kdo postupoval nesystematicky, tomu se to nyní vrátí dvojnásobně. A těm, kdo postupovali naopak rozumně, se naskýtá obrovská příležitost urvat tržní podíl.
Je na místě, aby se klienti měli na pozoru a zprostředkovatelé při prodeji investičních produktů dbali následujících zásad:
1) Dejte důraz podílovým fondům
Preferujte nyní spíše fondové investice, kde je více rozložené riziko. Jednoznačně tedy fondy regulované centrálními bankami v EU. Rovněž upřednostňujte fondy s kvalitní investiční společností a depozitářem. Vyhněte se obloukem neregulovaným institucím hrajícím si na fondy fungujícím dle §15 odst. 1 ZISIF. Stejně tak není vhodná doba na to experimentovat s různými alternativními záležitostmi, jako jsou svěřenské fondy k investování (pokud si ho nezakládáte sami nebo např. s bankou typu J&T a dalšími privátními bankami).
2) Dluhopisy jen s kvalitně ošetřenými riziky a transparentními emitenty
Ani u dluhopisů, které by měly tvořit spíše doplňkovou část portfolií vašich klientů, není dobrá doba na experimenty. Chtějte jen ty dluhopisy, které mají v emisních podmínkách limit zadlužení, účelové využití prostředků a informační povinnosti. Zaměřte se na dluhopisy, které vydávají emitenti, jež splňují elementární požadavky na transparentnost. Finanční výkazy (u skupin konsolidované) a jasná vlastnická struktura musí být normou.
Rovněž není vhodná doba na prodej dluhopisů firem, které v podstatě pouze spekulují či nakupují jiné firmy. Tyto investiční skupiny jsou terno v době, kdy všechno roste, ovšem nemají prostor pro zisk v dobách špatných. A ty dnes reálně hrozí. Proto má smysl se zabývat pouze dluhopisy, které financují opravdovou podnikatelskou činnost. Takovou činností je development v oblasti stavebnictví (zejména bytů), energetiky, zdravotnictví či průmyslu.
Naopak odstrašujícím případem budou firmy, které reálně žádnou podnikatelskou aktivitu kromě nakupování toho, co vytvořil někdo jiný, nevyvíjejí. Tyto firmy nemají odborné personální zázemí pro vytváření přidané hodnoty. Jedná se defacto o spekulanty a pro ně tato příhodná doba na spekulace skončila. Platí totiž, že firma, která nemovitosti staví, má daleko větší šanci současnou situaci ustát, než ta, která je nakupuje od těch, kdo je postavil, a která doufá, že se jí podaří takovou nemovitost nadělit se ziskem někomu dalšímu před splatností svých dluhopisů.
3) Spekulativní obchody obecně
Spekulace s nemovitostmi a firmami je jedna věc. Dost riziková. Ovšem jsou tu i firmy spekulující na kapitálovém trhu. Ten je obecně teď velmi nervózní a reaguje dost nepředvídatelně na obrovské množství zpráv. Míchají se na něm krátkodobí spekulanti s dlouhodobými investory. Obě skupiny reagují na odlišný typ informací. A navíc zejména dlouhodobí investoři jsou výrazně nejednotní ve svých očekávaní od firem, ekonomiky a valuačních ukazatelů obecně. Proto není teď dobrá doba svěřovat své úspory tradingovým mágům, kteří říkají, že umí porážet zbytek trhu a s vašimi penězi vydělají. Každá krize je příležitost. A o tradingových šmejdech to platí také. Nyní přichází období, kdy vám budou ukazovat kdejací šíbři grafy, jak na krizi vydělávají a jak se můžete přidat.
Roztrhne se pytel se všemi alternativními správci, kteří budou na sociálních sítích psát o tom, jak jejich klienti zrovna na této koronakrizi vydělali. Rozumní lidé zůstanou vůči těmto marketingovým trikům imunní.
4) Raději konzervativněji
Strach je nepřítelem investování. A panika ještě větším. Proto raději volte produkty, které nebudou vás nebo vaše investory budit v noci ze spaní. Samozřejmě, že současná mimořádná situace generuje i příležitosti. Ovšem je potřeba do těch agresívních pozic vstupovat opatrně a jen s malou částí portfolia. Zaměřte se spíše na obory, které jsou vůči mezinárodní situaci rezistentní.
1 Komentáře
Dobrý den, stávající situaci mohu potvrdit přímo z první linie, objem zprostředkovaných investic za prodané dluhopisy klesl o cca 90%. Těch 10% byly obchody, které se táhly delší dobu a realizovaly se v uplynulém týdnu. Od pondělí 16.března do dnešního dne je pokles 100%, to znamená, že se nepodařilo prodat jeden jediný kus emitovaných dluhopisů. Co má naopak vzrůstající trend, jsou žádosti a poptávka stávajících vlastníků dluhopisů stran jejich přeprodeje někomu dalšímu (dluhopis na řad). Lidé mají strach, nechtějí jakkoliv investovat a chtějí cash. Nikdo neví, co bude a jak dlouho to bude trvat, celé to přišlo jako blesk z čistého nebe. Někteří emitenti začínají lehce panikařit, neboť představa, že by současná situace trvala do konce května nebo června, je pro ně likvidační. Finanční rezervu si pochopitelně dělal málokdo, protože si všichni mysleli, že tat párty či mejdan budou trvat donekonečna.