Mezinárodní měnový fond vyzval ČNB k tomu, aby dále ještě zvedla úrokové sazby. Stávající členové bankovní rady ČNB to ale nepovažují za optimální řešení. Dokonce k tomu ČNB vydala článek, pod kterým jsou podepsáni člen Bankovní rady Jan Frait a poradce bankovní rady Jan Matějů. Článek je možné si přečíst zde. Výzvám zvýšit úrokové sazby čelí Bankovní rada z více míst. Mezi ekonomickými novináři je asi nejsilnější apel ze strany Mirka Motejlka. K výzvám zvýšit úrokové sazby se přiklání i bývalý guvernér Tůma. Ovšem my v Comsense se spíše přikláníme k tomu úrokové sazby nezvyšovat. Jejich hladina je nyní už velmi vysoká. A je evidentní, že hlavní efekt, který vysoké úrokové sazby měly přinést, již přišel. A to je radikální ochlazení poskytování nových úvěrů. Úvěry padají meziročně o vyšší desítky procent. V některých měsících a segmentech je to řádově 80 %+. Psychologický efekt ohledně inflačních očekávání je velmi nejistá věc. Inflační očekávání u chudých lidí jsou postavená na nákladech a nikoliv na tom, že jim zvednete úrokovou sazbu na spořících účtech. Oni totiž často žádné úspory nemají a tak je to v zásadě ani tolik nezajímá. Naopak spíše je potrápí, že se jim ještě prodraží spotřebitelské úvěry. A pak tito lidé nejvíce chtějí zvýšit mzdy, což vytváří ještě větší tlak na inflační spirálu. Základem všeho je stabilita. Úrokové sazby se musí nechat působit spíše delší dobu a ne s nimi cvičit nahoru a dolů. To by nadělalo nejvíce neplechy. A růst úrokových sazeb ve snaze dalšího posilování koruny? Koruna je extrémně silná vůči EUR. Obchoduje se pod 24 Kč za EUR. To je hodně nepřirozené a hlavní příčina je mimo předchozí intenzivní měnové intervence především vysoká úroková sazba. A je více než pravděpodobné, že jak bude růst úrokových sazeb na EUR přetrvávat, zatímco ČNB bude od restriktivní měnové politiky upouštět, tak koruna začne silně oslabovat vůči EUR. A to se bude dít s velmi vysokou pravděpodobností i vůči USD a dalším hlavním měnám.
Nenechme se zmýlit mediální zkratkou, že každý, kdo nechce další zvyšování úrokových sazeb, je hlupák, který má hodně dluhů. A už vůbec není příčinou náklonnost guvernéra Michla vůči Andreji Babišovi. Mimochodem úvěry Agrofertu byly relativně malé vzhledem k jeho zisku i bilanční sumě. Navíc skutečně podstatná část z nich byla v EUR a maďarských forintech. Opravdu příčinu v neochotě zvyšovat úrokové sazby nehledejme zde, jak se nám snažila ve volební kampani sdělit Danuše Nerudová. Z její strany to byl jednoznačný úlet nehodný profesorky ekonomie. Vysvětlení hledejme spíše v tom, že ČR má jedny z nejvyšších úrokových sazeb na světě mezi relativně vyspělými ekonomikami. A v argumentech, které shrnují Frait a Matějů.
Další zasedání Bankovní rady je 2. února a čekejme, že ČNB sazby spíše nezvýší, ale pravděpodobně je ponechá na stávající úrovni. Jejich snížení je v tomto datu také vysoce nepravděpodobné.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy