Sociálně odpovědné investice v posledních letech nabraly na síle a z nich se dále vyčleňují takové investice, které mají pozitivní dopad, převážně právě na oblast životního prostředí. Na to reagovala regulace v EU, která od března 2021 rozdělila fondy do tří kategorií pod zkratkou SFDR: Zatímco fondy podle článku 6 nevyužívají žádný postup pro zahrnutí udržitelnosti, v kategorii 8 jsou potom investiční nástroje, které napříč širokými trhy eliminují společnosti s nejméně udržitelnými praktikami. Pomyslným vrcholem je kategorie 9, kterou se mohou chlubit nástroje, které mají prokazatelný pozitivní dopad v některém pilíři ESG. Většina fondů v kategorii 9 dostupných v České republice se zaměřuje na pozitivní dopad v oblasti životního prostředí, ale vznikají první fondy, které se snaží o pozitivní dopad v oblasti sociální koheze.
Jeden takový fond tento rok uvedla BNP Paribas AM pod názvem Ecosystem Restoration a jeho cílem je investovat do společností, které obnovují ekosystémy poškozené necitlivou těžbou nebo zatížené uhlíkovou stopou. Hlavní segmenty, kterým se fond věnuje, jsou (1) Udržitelná města a budovy, (2) Oceánské a vodní systémy, (3) Půda, potraviny a lesnictví. Investiční svět představuje asi globálně dohromady nachází zhruba 1 tisíc veřejně obchodovaných společností. Diverzifikací do třech segmentů dále BNPP AM sleduje několik cílů udržitelného vývoje (SDG) od OSN, s hlavním cílem podpořit zodpovědnou spotřebu a výrobu.
Prvním kritériem je tedy aktivita v jednom výše zmíněných segmentů. Druhým kritériem pro specializovaný tým BNP Paribas AM pro společnosti v tomto fondu je podíl jejich aktivit v oblasti životních prostředí k celkovým aktivitám. Do rozhodování vstupují tři poměry, z nichž aspoň jeden musí být větší než 20 %, což kvalifikuje fond do kategorie 9:
- Výnosy z aktivit v oblasti životního prostředí / Celkové výnosy
- Kapitálové náklady v oblasti životního prostředí / Celkové kapitálové náklady
- EBITDA z aktivit v oblasti životního prostředí / Celková EBITBA
Pokud alespoň jeden z těchto poměrů je vyšší než 20 %, tak má společnost šanci zařadit se do fondu. Průměr portfolia ve fondu činí 70–80 % v alespoň v jednom z výše zmíněných poměrů. Pojďme se tedy podívat, jaké firmy se do fondu dostaly:
Atlantic Sapphire – váha 6,3 %
Norská společnost obchodovaná na burze v Oslu, která se zabývá chovem lososů. Jejich farmy se nacházejí v Dánsku a v USA. Společnost je ceněná na téměř 800 milionů dolarů, nicméně za rok 2020 vykázala ztrátu 55 milionů dolarů. Společnost má farmy blízko spotřebitelům v severní Americe i Evropě. Zároveň její aktivita přispívá k ochraně podmořského života (divoce žijících lososů) v situaci, kdy celosvětově roste poptávka po bílkovinách o 6 % ročně. Z pohledu na finanční výkazy připomíná Atlantic Sapphire technologický startup a investoři mu věří díky patentovanému obchodnímu modelu, který umožňuje 95 % recyklaci vody. Společnost rozšířila svoje kapacity a analytici předpovídají, že by měla dosáhnout breakeven v roce 2022. Zdroje jejího financování jsou také zodpovědné s 20 % poměrem dluhu k vlastnímu kapitálu. Dalším hlasem důvěry je zkušený management tým.
Trimble – váha 4,1 %
Americká společnost obchodovaná na NASDAQ zabývající se vývojem softwarových platforem převážně pro zemědělství, stavebnictví, dopravu a utility. Trimble byl založen už v 70. letech, je to tedy společnost s dlouhou tradicí a aktuálně je hodnocena na 20 miliard dolarů. V roce 2020 vykázala čistý zisk 390 milionů dolarů. Poměr zadlužení k vlastnímu kapitálu je 91 %, což je na softwarovou společnost možná trochu hodně, ale její stabilní finanční situace a dlouhodobý ekonomický výkon ukazují na silného hráče v portfoliu.
Symrise – váha 4,1 %
Německý výrobce vůní, aromat a ochucovadel obchodovaný na burze ve Frankfurtu. Společnost byla založena v roce 2003 a v roce 2006 vstoupila na burzu. Dnes má přes 10 tisíc zaměstnanců a čistý příjem za rok 2020 dělal 350 milionů dolarů, ten od roku 2010 každý rok stabilně roste, stejně jako celkový obrat společnosti, který byl v roce 2020 4 miliardy dolarů. Symrise deklarovala, že do roku 2030 bude klimaticky pozitivní a přidala se mezi prvními deseti německými firmami k iniciativě Science Based Targets, která se orientuje na udržitelný rozvoj.
Danone – váha 4,1 %
Danone je francouzská stálice na poli potravinářství obchodovaná na pařížské burze. Společnost s valuací 20 miliard dolarů nemá takovou sílu a dosah jako jeho největší konkurenti Nestlé nebo Unilver, ale pravidelně vykazuje čistý zisk kolem 2 miliard dolarů. Danone je mezi potravinářskými obry firmou s jednou z nejlepších pověstí, rozhodně nemá kolem sebe skandály jako Nestlé. V porovnání s ostatními udělala mnoho práce ohledně balení svých výrobků. Už nyní je většina balena v recyklovatelných materiálech, do roku 2025 by to mělo být 100 %. Společnost deklarovala, že do roku 2050 bude klimaticky neutrální.
Novozymes – váha 4,0 %
Dánská biotechnologická společnost, která má kořeny ve třicátých letech 20. století a obchoduje se na kodaňské burze. Firma se zabývá výrobou průmyslových enzymů, mikroorganismů a bio farmaceutických ingrediencí. Jejími klienty jsou společnosti ze zemědělství, bioenergie, potravinářství, chemického průmyslu, oděvnictví nebo farmaceutik. Enzymy šetří životní prostředí tím, že v mnoha průmyslových či chemických procesech nahrazují chemikálie. Společnost je dlouhodobě v zisku, minulý rok vydělala 432 milionů dolarů, ale z pohledu na celkový obrat se zdá jako společnost trochu stagnující, protože příjmy dlouhodobě oscilují kolem 2,1 miliardy dolarů. Poměr zadlužení k vlastnímu kapitálu poslední roky roste, v roce 2020 bylo na úrovni 82 %, což je u společnosti, která vlastní rozsáhlé výzkumné areály očekávané.
BYD – váha 4,0 %
Čínská společnost vyrábějící automobily, vlaky, autobusy, baterie nebo i solární panely. S tržní kapitalizací 116 miliard dolarů je to největší firma v portfoliu fondu. Je to největší výrobce elektroaut na světě, a i v bateriích je to těžká váha, která dodává například pro Ford. V roce 2020 měla firma příjmy ve výši 156 miliard dolarů a čistý zisk 4 miliardy. Firma je dlouhodobě zisková, i když v roce 2019 vykázala snížení zisků, tak rok 2020 byl opět růstový. BYD financuje svoje aktiva především dluhem, poměr dluhu k vlastnímu kapitálu je 252 %, ale to na automobilovém trhu není tak výjimečné, například skupina Volkswagen má poměr dluhu k vlastnímu kapitálu 290 %. BYD bude další roky živit asijský trh elektroauty a ostatní dodavatele bateriemi. Celkově je společnost ve skvělé pozici před elektrovlnou, která čeká celý automobilový svět.
Další firmy s větší váhou v portfoliu jsou:
- Hain Celestial Group – americká potravinářská firma (4 %)
- Tetra Tech – americká projektantská a inženýrská firma (4 %)
- Covestro – německá chemická firma vyrábějící materiály (4 %)
- Christian Hansen – dánská biotechnologická firma (3,5 %)
Celkově fond na konci června investoval do 34 titulů, napříč tržní velikostí (40 % small capy, 30 % mid capy i large capy). Dominantní pilíř je půda potravinářství a lesnictví (45 %), městské ekosystémy podporuje necelých 35 % portfolia a přes 20 % firem v portfoliu pomáhá chránit oceány a vodní ekosystémy obecně.
V porovnání s běžnými akciovými indexy či nejběžnějšími globálními akciovými fondy má fond pozoruhodné sektorové složení, když téměř třetina portfolia je zařazená v sektoru materiálů (v porovnání s 5 % v indexu MSCI ACWI), průmysl reprezentuje čtvrtinu portfolia (proti MSCI ACWI 10 %) a necyklické spotřební zboží dalších 22,5 % (MSCI ACWI 7 %).
Fond vznikl 1. června 2021 a nabízí měnově zajištěnou korunovou třídu.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy