Amundi a Komerční banka prezentovaly výsledky svého společného výzkumu na téma vnímaní odpovědných, tedy ESG investic v očích širší české investiční populace. Většina dotázaných je považuje za důležité a má z nich dobrý dojem, ale mnohem menší část dotázaných uvádí, že nějakou ESG investici ve svém portfoliu má. ESG, tedy zkratka pro Environmental, Social a Governance je pro širší společnost relativně nový pojem, ale pod tlakem největších správců aktiv se z něj pomalu, ale jistě stává trend, který přitahuje pozornost nejen velkých investičních hráčů, ale také investorů z řad širší veřejnosti.
Ze 30 % si lidé podle průzkumu nejvíce asociují ESG s udržitelným rozvojem spojeným s ekologickou akcí a zachováním životního prostředí, v závěsu se jim v mysli vybaví sociální aspekty. Pro polovinu dotázaných respondentů jsou ESG kritéria důležitá při rozhodování o tom, kam své peníze vložit, ale pouze pětina z nich věří, že je to dlouhodobý trend, který bude důležitý v následujících letech. Většina dotázaných si pak není jistá, jestli ESG investice budou hrát v dlouhodobém horizontu důležitou roli a 10 % si dokonce myslí, že jde pouze o trend, který časem nahradí něco jiného. ESG koncept investování tedy česká investorská populace považuje jako důležitý, ale zatím se do investic tohoto typu nehrne. Zde se nabízí otázka, proč tomu tak je, protože již nyní je jasné, že častější tlak vlád a společnosti na udržitelnost všeho druhu se do světa investic nemálo promítne.
Dále z výzkumu vzešlo, že 70 % lidí vnímá rizikovost investice jako hlavní faktor při jejich rozhodování. K tomu šéf investic Amundi Petr Šimčák doplnil: „Zde je z pohledu dlouhodobé rizikovosti potřeba vnímat důležitou věc, a to že sledování ESG principů dělá z firem méně rizikové investice. Tyto odpovědné firmy už dnes přitahují talentovanější zaměstnance a mají menší problémy s náborem mladých lidí, což v budoucnu znamená inovativnější postupy a efektivnější provoz. Tyto firmy budou dále v budoucnu pod menším tlakem regulátora a vyhnou se pokutám, které nebudou ohrožovat jejich profitabilitu. Budou mít i pozitivnější veřejné ohlasy a loajálnější zákaznickou základnu, takže z pohledu dlouhodobé rizikovosti je závazek k ESG odpovědnosti velmi důležitý a tyto dva pojmy by měly být v hlavách investorů spojené.“
A v rozhodování pro ESG investice mluví hlavně jejich výsledky. Není překvapením, že právě výkon by byl pro 51 % dotázaných hlavní motivací k výběru ESG investice, což podpořil i Petr Šimčák: „Dnes už můžeme mluvit na základě historických dat a potvrdit lepší výkonnost ESG investic. Mezi lety 2010 a 2017 jsme v Amundi provedli analýzu více než 1700 veřejně obchodovaných společností. Zahrnutí ESG kritérií se na výkonnosti projevuje pozitivně, a to již od roku 2014, do té doby výkonnost stagnovala, nebo nevykazovala zásadní rozdíl oproti ostatním titulům.” Příkladem mohou být například i fondy v portfoliu Amundi pod názvy KBI Global Sustainable Infrastructure nebo Climate Action, které mají od jejich založení zajímavou výnosnost.
Naopak největší překážkou pro ESG investice jsou pro 49 % dotázaných nejasné metody a pravidla pro ověřování odpovědného závazku. „Faktem je, že každé odvětví má svá vlastní specifika a nemůžeme k nim přistupovat uniformě. U ropných a těžařských společností nás bude pravděpodobně zajímat jejich dopad na životní prostředí, tedy to E ve zkratce ESG. U velkých zaměstnavatelů, které mají velký vliv na místní komunity nás bude zajímat jejich sociální dopad, tedy S. A u bank to zase bude etika jejich řízení a transparentní rozhodování, tedy G. U každého odvětví se sleduje něco jiného, což z celé metodiky vytváří velmi komplexní cvičení, které si investiční společnosti sami stanovují, neexistuje jeden model, kterého by se všichni drželi.“ okomentoval Petr Šimčák metodiku finančních trhů pro zhodnocování odpovědnosti investic. Dále dodal, že se firmy ohodnocují ne na základě absolutní hodnoty, ale na základě komparace a benchmarku v daném odvětví: „Právě na základě rozdílností průmyslů musíme srovnávat skupiny firem, které jsou si podobné. Vezmeme-li třeba v potaz například Shell, tak jeho ESG kritéria srovnáváme s Total, Exxon a BP, abychom dostali reálný obrázek o tom, jak daná společnost funguje. Nelze ji srovnávat s firmou, která se věnuje úplně něčemu jinému.“
„Pro Komerční banku je udržitelnost jednou z klíčových oblastí v jejím dalším rozvoji. Vedle interních aktivit, jako jsou snižování spotřeby energií, vody či omezování plastového odpadu, se zaměřujeme na poskytování udržitelných produktů, zelené poradenství a další formy podpory z této oblasti. Velmi proto oceňuji, že společnost Amundi, jako správce investičních fondů KB, klientům možnost zodpovědných investic nabízí,“ říká Jitka Haubová, členka představenstva KB odpovědná za provoz.
Závěrem můžeme říct, že i když má veřejnost z odpovědných investic dobrý dojem, tak nálepce ESG dobře nerozumí a neumí si na ní vytvořit koherentní názor, který by zapadal do kontextu s širší společenskou a průmyslovou změnou, která se odehrává na politickém a byznysovém poli po celém světě. Jak zmínili zástupci Komerční banky a Amundi, tak jejich úkolem je hlavně edukace lidí o výhodách ESG investic, které podle nich budou hrát v budoucích letech prim.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy