Když se dnes řekne Amazon, co se vám vybaví? Hala plná regálů s balíčky e-shopu, nebo hala plná serverů? Možná bude záležet na vašem věku, nebo profesi, dokonce se vám možná i vybaví Jeff Bezos, který létá do vesmíru. Amazon dnes není zdaleka jen firmou, která rozesílá balíky, byť se v této souvislosti mluví i o moderních technologiích donášky „až do domu“ s pomocí dronů. Podobně už dávno není „Cloud“ v IT sprosté slovo, hlavně v souvislosti s bezpečností vašich dat. Stejně tak není tím, co si mnoho běžných uživatelů vybaví: vzdálené úložiště souborů, kdesi v hlubinách internetu.
Už jste možná slyšeli o firmě AWS neboli Amazon Web Services, Inc. Cloudové služby, které nad vašimi daty dokáží nejen držet ochrannou ruku vysoké dostupnosti a zálohy, ale též s nimi pracovat. Právě v tom je jeho síla. AWS je dnes na špici v rychle se rozvíjejícím oboru tzv. „cloud-computingu“, tedy vzdáleném zpracování dat, provozu aplikací – softwaru jako služby (SaaS – Software-as-a-Service).
Všichni, kdo pracují v IT a především ti, co to platí, dobře ví, že dnešní nároky na infrastrukturu (nemáme na mysli to, na čem čtete tento článek) jsou nejen velké, co do výkonu, ale především financí. Proto se vyplatí raději zaplatit někomu, kdo má kapacitu, jejíž velikost je těžké, pro běžné uživatele, si představit.
AWS takové kapacity rozhodně má. Díky tomu není problém „pustit“ na vaše obchodní data umělou inteligenci, aby zmapovala chování vašich zákazníků a měřila efektivitu obchodního oddělení. Není problém využít služeb AWS, aby digitalizoval rutinní procesy a ušetřil peníze za zaměstnance, nebo jim naopak dal prostor pro jejich hlavní činnost. To je zpravidla ta, která vám vydělává peníze a nezdržuje od práce.
Nejdůležitějším zlomem ve vývoji cloudu a vzdáleného přístupu bylo zrychlení přenosu dat přes mobilní sítě. Ten zásadní moment přišel až s rozvojem LTE/4G. Teprve zrychlení mobilní komunikace (nebylo třeba už být připojený na Wifi, která je jen „někde“, nebo dokonce kabelem) přinesl raketový vzestup cloudových služeb. Zkrátka z „obyčejného“ úložiště s velkým „diskem“ se stalo zcela nové odvětví. Podobně tomu je i s aplikacemi. Už není třeba mít nainstalované vše na notebooku, ale mnohé se odehrává daleko od nás.
Když se podíváme na zákazníky AWS podle příjmů, které Bezosovi a jeho firmě přinášejí, najdeme na prvním místě Wallmart Inc., druhým je přirozeně (i když trochu překvapivě) Amozon.com Inc., třetí příčku má Apple, „bramborovou“ medaili Volkswagen AG, ale už by nás mohlo překvapit, že desátým je samotný Microsoft.
Není to však jen Amazon. Podobně to je u dalších gigantů, jakými je Google a jeho „G-suite“, nebo chcete-li „Google Workspace“ a samozřejmě Microsoft. Ti nabízejí nejen Goodle Drive, nebo One Drive a Office 365, ale i celou řadu dalších služeb.
Zcela samostatnou kapitolou je pak bezpečnost, kterou jsme „naťukli“ na začátku. Ta bývala v dobách minulých nejčastějším argumentem, proč se cpaly servery do tajemných místností, kde byla zima a změti kabelů rozumělo pár „vyvolených“ zaměstnanců firmy.
AWS společně s Verizone expanduje v oblasti „edge computingu“
S rozvojem 5G sítí se mění nejen rychlost, ale především celá architektura sítí. Tam kde je vysokorychlostní mobilní síť dostupná už neplatí, že se data přenáší mezi koncovým zařízením a serverem, na kterém „běží“ software. Cesta se stále zkracuje.
Vše se přesouvá na hranici sítě, tedy co nejblíže koncovému uživateli. To dalo vzniknout platformě AWS Wavelength, která rozšiřuje služby úložiště dat a výpočetní výkon na samou hranici 5G sítí provozovaných právě Verizone 5G.
V praxi to znamená, že díky partnerství mezi mobilním operátorem Verizone, 5G síti a AWS Wavelength (trvá od Srpna 2020), se 75% populace v USA dostalo na „pouhých“ 150 mil od tzv. Wavelength Zone.
Verizon 5G Edge s Wavelenght Zone od AWS je aktuálně k dispozici v 19 lokalitách: Atlanta, Boston, Charlotte, Chicago, Dallas, Denver, Detroit, Houston, Las Vegas, Los Angeles, Miami, Minneapolis, Nashville, New York City, Phoenix, San Francisco Bay Area, Seattle, Tampa a Washington DC.
Co to má za výhodu z pohledu uživatele a programátora? Programátor může díky tomu využít stejnou infrastrukturu AWS, služby a rozhraní virtuálně jako jakékoliv datacentrum.
Pro zákazníka to má efekt minimální vzdálenosti (skutečně na míle nebo kilometry), tedy ultrarychlé odezvy a cesty, kterou musí data urazit. To významně redukuje „chyby“ nebo tzv. latenci, jež souvisí s výměnou dat mezi data centrem a koncovým zařízením.
Aplikace, které jsou náročné na rychlost přenosu dat tak dostávají zcela nový rozměr. To lze využít u Virtuální Reality (zapomeňte už na vektorovou nevzhlednou grafiku), distribuci videí a jejich analýzu, nebo u autonomních aut.
„S pokračující expanzí naší mobilní výpočetní infrastruktury umožňujeme vývojářům vytvářet aplikace, které vylepšují zážitky uživatelů tím, že přesouvají data a zpracování prováděné aplikacemi a službami na okraj bezdrátové sítě Verizon a blíže ke koncovému zařízení uživatele,“ řekla generální ředitelka Verizon Business Tami Erwin. „Tím, že nabízíme veřejný i soukromý MEC (mobile edge computing), dáváme firmám maximální možnost volby. To může změnit způsob, jakým mohou společnosti využívat prediktivní analytiku, což jim umožní zlepšit provozní efektivitu, zmírnit rizika a zvýšit příjmy.“
George Elissaios, ředitel a generální manažer správy klíčových produktů AWS EC2 ve společnosti AWS, dodal: „S rychlým rozšířením AWS Wavelength Zones po celých USA může ještě více vývojářů rychleji inovovat a nasazovat výkonné cloudové aplikace na hranici – s ultranízkou latencí, velkou šířkou pásma a vysokým výkonem pro tyto aplikace. Jsme nadšeni, že můžeme spolupracovat se společností Verizon, abychom přinesli služby AWS na „okraj sítě“ Verizon 5G v USA, abychom pomohli našim zákazníkům transformovat zkušenosti spotřebitelů.“
USA představují obrovský trh. EU nakonec taky a snad se brzy dočkáme i u nás.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy