Ropa 21. století, i tak někteří mluví o polovodičích. Z polovodičů (čipů) se za posledních několik let stala strategická surovina a světové velmoci se předhánějí v budování kapacit v jejich výrobě. Bez čipů se neobejde dnes takřka nic a nejde jen o mobilní telefony nebo automobily, ale také o nejpokročilejší zbraňové systémy. V tomto kontextu roste význam polovodičových společností a s tím i jejich hodnota. Dnes se podíváme na největšího výrobce čipů na světě, aktuálně 11. nejhodnotnější společnost světa, tchajwanskou TSMC.
TSMC byla založena v roce 1987 a už od svého začátku se živila zakázkovou výrobou čipů. Jedná se o takzvaný „Foundry“ model. Společnost nenavrhuje žádné své vlastní čipy a žádné neprodává pod svojí značkou, ale na druhou stranu poskytuje výrobní kapacity „Fabless“ firmám, které čipy navrhují a prodávají. Foundry společnosti investují do vývoje technologií mechanické výroby čipů, Fabless společnosti investují do vývoje konečných produktů. TSMC je největším Foundry výrobcem a po založení začal rychle růst. Šest let po svém založení, tedy v roce 1993, vstoupila společnost na tchajwanskou burzu a v roce 1997 se stala první tchajwanskou společností na NYSE. Už od svého zrodu byla TSMC lídrem trhu a na tom se nic nezměnilo do dnes.
Pro zákazníky Foundry společností je důležité, jaké portfolio výrobků si o společnosti mohou objednat. Různá zařízení potřebují různě výkonné čipy. Nejnovější 5G telefon potřebuje větší výkon než bezdrátová klávesnice a pro výkon čipů je důležitá hustota tranzistorů, které na jeden čip dokážete nacpat. Polovodičové firmy používají pro popis přesnosti jejich výroby označení s nanometry. TSMC tak nabízí svým klientům výrobu 90nm, 65nm, 28nm, 7nm nebo 5nm. Čím menší číslo na škále, tím větší přesnost výroby, tím více tranzistorů na milimetr čtvereční a tím větší efektivita a výkon čipu. Pro představu, TSMC aktuálně produkuje nejvíce čipů technologií 7nm (asi 35 % výroby) a při tomto postupu se na 1 milimetr čtvereční vejde neuvěřitelných 90–102 milionů tranzistorů. Další generace 5nm, kterou TSMC spustila ve čtvrtém kvartálu roku 2020, dokáže na 1 milimetr nacpat 130–230 milionů tranzistorů. Výroba pomocí 3nm procesu bude dostupná v roce 2023 a Intel už podal zprávy o vývoji 2nm generace, kterou chce spustit v roce 2025. TSMC je v technologickém pokroku pionýrem trhu, pravidelně investuje až 9 % svých tržeb do vývoje a výzkumu nových výrobních řešení.
Kapacita výroby polovodičových firem se měří na množství takzvaných „wafferů“, což jsou tenké většinou 30 centimetrové silikonové disky, na které se mimořádně technologicky náročným procesem „budují“ spoje a tranzistory. Výsledné čipy na jednom disku jsou velké podle každé další zakázky, ale velikost „wafferů“ spojuje celý polovodičový průmysl. Na jeden takový disk o průměru 30 centimetrů se mohou vejít stovky až tisíce konečných čipů. TSMC má výrobní kapacitu 13 milionů těchto silikonových disků ročně a je světovým lídrem před Samsungem. TSMC má 13 továren na výrobu čipů, 10 jich je na Tchajwanu, dvě v Číně a jedna v USA. To se ale brzo změní, protože TSMC se dohodla s americkou vládou na výstavbě nové továrny v americkém Phoenixu za 12 miliard dolarů. Ta je sice na poměry malá s měsíční výrobou 20 tisíc wafferů, ale dle dohody s americkou vládou by v lokaci v Phoenixu mělo vzniknout až 6 podobných továren a celková investice by měla dosáhnout 35 miliard dolarů.
Pro TSMC je severní Amerika naprosto klíčový trh, který představuje zhruba 60 % jejího odbytu. Jenom Apple představuje pro TSMC 25 % příjmů. 10 největších zákazníků TSMC představuje 70 % příjmů, a to je jedno z možných rizik společnosti, která je závislá na úspěchu několika mála svých klientů. Nicméně bariéry vstupu na polovodičový trh jsou tak obrovské, že drtivá většina výrobců jakéhokoliv hardwaru upřednostní outsourcing čipů právě k některým z Foundry gigantů. A TSMC je dodavatelem s širokou nabídkou produktů, podle společnosti se v roce 2020 vyrábělo 11 617 různých produktů za pomocí 281 rozličných technologií.

Hospodaření společnosti
TSMC v roce 2020 měla už 11. rekordní rok, co se týče příjmů, když utržila necelých 48 miliard dolarů. To představuje 25 % nárust oproti roku 2019. Stejně jako největší konkurent Samsung, i TSMC v roce 2019 klesla ziskovost kvůli nižším cenám čipů, ale tu se podařilo rychle dostat zpět a čistý zisk v roce 2020 byl 17,6 miliard dolarů, což je nárust o 57 % oproti 2019. Provozní marže TSMC je jedna z nejlepších v polovodičovém průmyslu s hodnotou 42,3 %. Ta za posledních 5 let neklesla pod 35 %. Největší konkurent Samsung operuje s 15 % provozní marží to ale kvůli tomu, že Samsung má mnohem více divizí a výrobků a tolik se nespecializuje.
V posledních třech letech můžeme sledovat zvětšení firemního dluhu. Poměr dluhu k aktivům společnosti se z hladiny 19,74 % z roku 2018 vyšplhal na 32,97 % v roce 2020. To můžeme přisoudit novým investicím, které společnost oznámila. Ve vztahu k vlastnímu kapitálu je zadlužení na 50 %, kde vlastní kapitál představuje především nerozdělný zisk. Silný skok v zadlužení je sázkou na stále rostoucí poptávku po čipech, která by se ve světle 5G, internetu věcí a globálního internetu neměla snižovat.
Akcie

Stejně jako konkurenci v polovodičovém byznysu se cena akcií TSMC během pandemie znásobila. Z před pandemické ceny okolo 8 a 9 dolarů se ceny vyhoupla na 21 dolarů. V roce 2020 TSMC vyplácela dividendu 36 centů na akcii a výnos na jednu akcii činil 71 amerických centů, což představovalo nárust o 50 % oproti roku 2019.
TSMC je silná a hospodářsky zodpovědná společnost napojená na největší vlády a společnosti světa. Zdá se, že bez TSMC by se dnešní svět přestal hýbat a představuje tak jeden z unikátů na světovém trhu, na kterém jsou závislé tisíce společností. Za necelých 35 let existence dokázala TSMC nashromáždit obrovské know-how na trhu s obrovskými technologickými a kapitálovými nároky. V dalších letech musí rozšířit kapacity, zajistit dostatek materiálů pro náročnou výrobu a pak bude útočit na TOP10 nejhodnotnějších firem na světě.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy