Samsung Electronics je světový gigant, aktuálně 14. nejhodnotnější společnost světa. Do konglomerátu patří stovky dceřiných a desítky přidružených firem, které působí od pojišťovnictví, přes stavebnictví a hoteliérství až po prodej světoznámých značek spotřební elektroniky. Příběh Samsungu začal v roce 1938, kdy zakladatel Lee Byung-chui založil obchodní společnost, která obchodovala se sušenými rybami a nudlemi. Dnes najdete stopy Samsungu všude, kam se podíváte.
Milníkem pro společnost, která se v té době zabývala potravinářstvím, papírnictvím, chemikáliemi a retailem, byl konec 60. let, kdy tehdejší vedení začalo investovat do vývoje technologií a jejich prvním produktem byla černo-bílá televize. Postupně se začaly otevírat další divize zaměřené na elektromechaniku, telekomunikace a polovodiče a na konci 70. let se společnost rozdělila na 5 firem, které jsou na sobě dnes nezávislé. Samsung tak dostal technologie do centra svého zájmu.
Dnešní Samsung se skládá ze 241 dceřiných společností a 59 přidružených společností. Společnost jako taková se rozděluje do 4 hlavních divizí, na které se teď podíváme:
Consumer Electronics (CE) divize
Produkty CE divize jsou jakákoliv spotřební elektronické zařízení kromě telefonů a tabletů. Do kategorie patří ledničky, pračky, klimatizace, monitory, ale hlavně televize, které jsou pro společnost v této divizi klíčové. Samsung má na světovém trhu zhruba 30 % podíl v prodeji televizí a je lídrem na trhu už 15 za sebou jdoucích let. Samsung je na trhu televizí pionýrem nových technologií a bude tomu tak i nadále, nicméně v posledním roce podíl aktiv této divize k celkovým aktivům společnosti klesl. Dle mého názoru si Samsung si udrží prim v televizích, ale nebude zásadně rozvíjet další větve této divize. Spotřební elektronika představovala asi 20 % obratu společnosti a v roce 2020 generovala 42 miliard dolarů.
IT & Mobile Communications (IM) divize
IM divize je největší divizí Samsungu (pokud nepočítáme Device Solutions divizi, která se štěpí na dvě pod divize). Prodej mobilních telefonů v Samsungu frčí a společnost kontinuálně zvyšuje aktiva divize k celkovým aktivům společnosti. Samsung, který drží zhruba 27,5 % trhu, těsně před Applem, v roce 2019 představil první 5G chytrý telefon, což mu dává určitý technologický náskok. Za rok 2021 by se světově mělo prodat kolem 1,47 miliardy telefonů a Samsung bude čerpat z přístupu k technologiím, které produkují jeho ostatní divize. V roce 2020 IM divize představovala zhruba 42 % obratu společnosti a přinesla přes 84 miliard dolarů.
Device Solutions (DS) divize
Tato divize se dále dělí na dvě pod divize Display Panel (DP) a Semiconductor.
Display Panel divize
Samsung v této divizi vyrábí displeje pro všechny různé typy spotřebitelské elektroniky. Světově má na tomto trhu lví 43 % podíl a je naprostým fenoménem. Svoje LCD a OLED displeje, které jako první představil v roce 2007, dodává i konkurenčním Apple, Sony nebo Dell. V rámci celé firmy představuje DP divize 13 % obratu a v roce 2020 přinesla zhruba 26 miliard dolarů.
Semiconductor divize
S divizí Semiconductor se dostáváme k budoucnosti Samsungu. Společnost vyrábí vlastní paměťové desky, procesory a obrazové sensory a také vyrábí na zakázku čipy pro většinu svých konkurentů. Aktuálně Samsung drží asi 20 % podíl na světovém trhu a zaostává za lídrem TSMC, který má kolem 50 %, ale další konkurenti už kontrolují pouze jednotky procent. Samsung bude do budoucna na svoji Semiconductor divizi sázet nejvíce. Svědčí o tom i to, že 90 % kapitálových výdajů v roce 2020 šlo právě do této divize. Aktuálně pro Samsung představuje 31 % obratu a v roce 2020 generovala přes 65 miliard dolarů.
Harman divize
Nejmenší divize Samsungu, která vyrábí audio systémy a digitální kokpity pro automobilový průmysl. Harman spolupracuje s AUDI, BMW, Fiat, Volkswagen nebo Toyota a na trhu má zhruba 14 % podíl. Mezi jeho nejznámější značky patří JBL nebo AKG. Pro Samsung představuje 4 % obratu a v roce 2020 divize generovala zhruba 9 miliard dolarů.
Pozorné oči zpozorovaly, že součet procent obratu přesahuje 100 %, 10 % obratu Samsung reportuje jako příjmy, které generovaly divize mezi sebou.
Hospodaření společnosti
Rekordními roky pro Samsung byly 2017 a 2018, kdy společnost měla provozní zisk 50 a 53 miliard dolarů a čistý zisk ve výši 39 a 40 miliard dolarů. V roce 2019 pak Samsung zaznamenal skoro poloviční propad v zisku a pomalu se dostává zpět. V roce 2020 měla společnost provozní zisk 30,5 miliard dolarů a čistý zisk 22 miliard. Při příjmech 200 miliard, tak společnost operuje na provozní marži 15 %. Apple operuje s 25 % provozní marží a TSMC se drží nad 40 %, obě firmy jsou ale více zaměřené a konkurují Samsungu jen v některých divizích.
Z pohledu zadlužení se jedná o velmi zdravou společnost. Dluh vůči vlastnímu kapitálu za posledních 5 let nepřekročil 40 % a i když celkový objem dluhu kontinuálně roste, tak roste i vlastní kapitál. Jedná se o společnost, která svůj růst financuje silnými hospodářskými výsledky, 98 % vlastního kapitálu v roce 2020, tedy zhruba 233 miliard dolarů, představoval nerozdělený zisk. Zkrátka řečeno, Samsung stojí na pevných nohách.
Akcie
Cena akcie Samsungu byla v roce 2020 tlačena čipovou krizí a Samsung bude dále investovat a upevňovat svoji pozici v tomto důležitém segmentu. Ale s cenami čipů se zvýšila i cena materiálů a ziskovost v prvním kvartálu nesplnila očekávání. Optimismus investorů budí především investiční strategie Samsungu a fakt, že společnost dává 9 % ze svých příjmů do technologického výzkumu. Nikdo tedy nemusí mít strach, že by zrovna Samsungu někde ujel vlak.
Samsung je ve výborné pozici, aby dále těžil ze synergií, které jeho divize nabízejí. Čipy a displeje už sám vyrábí a užitkuje je na trhu s mobilními telefony, kde je světově na prvním místě. Velká část konkurence je na Samsungu závislá a tato závislost se bude dále prohlubovat.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy