Zemřel bývalý ministr zahraničí USA Colin Powell
Colin Powell byl jednou z ústředních postav americké mezinárodní politiky uplynulých několika dekád. Podle jeho slov byl vždy vojákem. Jeho armádní kariéra začala v roce 1958 a v 60. letech sloužil dvě období ve Vietnamu, v roce 1979 to dotáhl až na brigádního generála. V roce 1987 byl jako první Afroameričan jmenován jako hlavní poradce prezidenta Reagana pro národní bezpečnost a po nástupu George Bushe staršího byl jmenován do role tajemníka Bílého domu a byl jedním z hlavních prezidentových poradců při válce v zálivu a nejdůležitější mediální tváří Bílého domu, co se týkalo vývoje konfliktu: „Prvně ji odřízneme a pak ji zabijeme.“ Vyjádřil se slavně o postupu Američanů vůči irácké armádě, která v té době útočila na Kuwait.
V roce 1993 Powell skončil v armádě, v roce 1996 byl zvažován i jako kandidát na prezidenta, ale tuto pozici odmítl. Další nominaci dostal v roce 2000, ale odmítl podruhé a podpořil George Bushe mladšího, který ho po svém zvolení jmenoval ministrem zahraničních věcí. Powell prosazoval mírová řešení konfliktů, to se ovšem změnilo po útocích 11. září 2001, kdy americký diplomat číslo jedna dostal za úkol shromáždit mezinárodní podporu na válku proti terorismu. Jedním z jeho nejznámějších počinů je ovšem zlomový proslov na půdě OSN, kde v únoru 2003 prezentoval důkazy o tom, že režim Saddáma Husajna v Iráku vyvíjí zbraně hromadného ničení. O tři týdny později byla zahájena invaze do Iráku, avšak vyšetřovatelé později žádné důkazy o zbraních hromadného ničení v Iráku nenašli. „Teď toho lituji, protože informace, co jsem měl byly špatné. Ovšemže, že toho lituji.“ Vyjádřil se ke svému projevu později, ten mu ale byl do konce života vyčítán jako jeho hlavní politická chyba, kdy se stal štítem pro americkou invazi. Powell ukončil svoji kariéru ve státní správě v roce 2005. Po jeho rezignaci pracoval jako strategický poradce pro venture capital společnost Kleiner Perkins a založil několik programů na podporu vzdělávání dětí a mladistvých.
Colin Powell byl jedním z nejoblíbenějších politiků své doby, který si sebou vždy nesl vojenskou disciplínu a neměl žádné veřejné skandály. Byl v centru dění světových událostí, které formovaly mapu demografických sil na začátku století a formují ji do dnešního dne. Pro konzervativce a republikány zůstane patriotem (i přes opakované podporování demokratických kandidátů na prezidenta) a pro liberály a pacifisty bude pravděpodobně dalším symbolem americké válečné mašinerie.
Velká Británie přichází s 10 miliardami liber na zelenou infrastrukturu
Britové shání hotovost a investiční summit v Londýně pořádaný britskou vládou je největší akcí podobného typu od jejich odchodu z EU. Akce se zúčastní asi přes 200 zástupců největších světových finančních institucí a na programu pro světovou finanční smetánku je i návštěva královny. To vše kvůli tomu, že na ostrovech potřebují hotovost na zelené projekty, a aby byli investoři namotivováni britská vláda už při zahájení summitu oznámila investice v řádech miliard liber. Největší z nich je 6 miliardové investice do offshore (umístěné na moři) větrné elektrárny od Iberdrola, další investice se týkají extrakce a ukládání oxidu uhličitého z atmosféry a dekabornizaci odpadního průmyslu. Na úvod summitu premiér Boris Johnson vyzýval soukromý sektor k zapojení se do veřejných projektů a netradičně oslovil přítomné dolary v místnosti: „Urgentně potřebujeme vládní zásah, ale musíme také mobilizovat trhy, musíme přilákat i soukromý sektor. Vy v této místnosti můžete uvolnit biliony dolarů, abych byl přesný, tak mám informaci, že v této místnosti je zastoupeno 24 bilionů dolarů, a tak bych každému z těch dolarů chtěl říct: v Británii jste velmi vítaní.“
Mezi hosty jsou šéfové bank a investičních společností JPMorgan Chase, Blackrock nebo Barclays, ale pozvání neodmítl ani Bill Gates, který už oznámil partnerství s britskou vládou v hodnotě 400 milionů liber, které bude mít za úkol investovat do technologií spojených s vodíkovými pohony a zelenou aviatikou.
Ruská plynová hra pokračuje
Minulý týden jsme informovali o diplomatickém napětí kvůli dodávkám ruského plynu do EU, kde díky malým zásobám hrozí velmi studená zima. Jak se ukázalo v pondělí, Gazprom zamluvil jen 35 % extra kapacity, které mu byla nabídnuta od polského operátora na trase z Yamalu do Evropy a přes ukrajinský plynovod nezamluvil žádnou dodatečnou kapacitu. Data také ukázala, že export Gazpromu do Evropy v první půlce října klesl oproti stejnému období v říjnu. Prezident Putin se opakovaně vyjadřuje, že Rusko je připraveno dodat do Evropy více plynu, jak se ale tento týden jasně ukázalo, dodá ho jen přes Nord Stream 2, který stále nebyl posvěcen německým regulátorem. Vydírání tak pokračuje.
Byznys technologických gigantů v ohrožení
V minulých měsících a letech se proti obrům amerického technologického průmyslu začaly rojit stížnosti a žaloby kvůli potlačování konkurence a vytváření prostředí, které poskytuje velmi jednoduché synergie pro další vlastní produkty. Soudy a vlády se zabývaly jednotlivými případy a často jim chyběl právní základ, o který by svá rozhodnutí opřely. My jsme vás informovali o několika takových případech například ve Francii nebo v Jižní Koreji, která byla první zemí na světě, která zakázala Apple a Google, aby upřednostňovala vlastní platební metody na jejich platformách. Podobná rozhodnutí vydala i čínská vláda při svém tažení proti jejich technologickým firmám, ale tam se nejednalo o strukturální legislativu, ale spíše o účelová nařízení pro jednotlivé firmy.
Bylo jen otázkou času, kdy se k podobnému kroku odhodlají zákonodárci i v USA, odkud berou Apple, Alphabet, Amazon a Facebook největší část svých tržeb. V pondělí skupina 12 senátorů z obou stran představila návrh zákona, který by zakazoval firmám, aby na svých platformách upřednostňovaly vlastní produkty, což je standardní praxí pro všechna velká jména v průmyslu. Amazon upřednostňuje ve vyhledávání zboží, které sám vyrábí. Google používá pro služby spojené s lokací své Google Maps. Apple nedovoluje platby jinak než přes jejich platební bránu. Pokud by tento zákon prošel znamenalo by to pro výše zmíněné firmy velkou zátěž, co se týče změny algoritmů, regulace a ztráty tržeb. Amazon nenechal investory na své vyjádření dlouho čekat: „Tento zákon by poškodil zákazníky a více než 500 tisíc malých a středních amerických podniků, které přes Amazon prodávají.“ Google dodal, že by tento zákon ohrozil poskytování služeb zdarma a se stejným zabezpečením.
Iniciativu vede hlavní protikorupční bojovnice a minnesotská senátorka Amy Klobuchar, která zahájila jednání několika dalších návrhů, které mají zlepšit konkurenční prostředí na trhu, ale zatím pouze jeden prošel senátem, a to návrh o zvýšení poplatků federální vládě za procesy spojené s největšími mergery.
Linkedin končí v Číně
Po 7 letech Microsoft stahuje svoji síť LinkedIn z Číny a stává se tak poslední velkou západní sociální sítí, která zavírá dveře za Pekingem. Důvodem jsou stále rostoucí regulatorní nároky čínského internetového sektoru. LinkedIn byl donedávna označován za vzor pro ostatní sociální sítě, který se naučil v Číně fungovat, ačkoliv to znamenalo cenzuru některého obsahu, aby příliš neprovokoval čínskou vládu. Už v březnu se nový uživatelé v Číně na síť nemohli registrovat, v květnu byl LinkedIn byl obviněn z nelegálního sběru dat o svých uživatelích. LinkedIn se však ze země nestahuje úplně, ale nabídne stránku s pracovními nabídkami zvanou InJobs, která nebude nabízet žádné další prvky sociálních sítí a sdílení.
Q3 tržby LVMH vzrostly o 20 %
Nejhodnotnější evropská firma LVMH silně zaznamenala velmi silný kvartál, když její tržby oproti druhému kvartálu vzrostly o 20 % na 17,9 miliard dolarů. Největšími tahouny se ukázaly značky Luis Vuitton a Dior, které vedly celou oděvní divizi, která představuje téměř polovinu příjmů celé skupiny. Tržby v tomto odvětví byly dokonce o 38 % výše, než byly před pandemií v roce 2019. CFO skupiny Jean-Jacques Guiony dále v prohlášení uklidňoval investory, že skupina nemá problémy s jejím dodavatelským řetězcem, protože většina jejího zboží se vyrábí v Evropě a rostoucí náklady na transport dokážou pokrýt dostatečně velké marže. V dalším čtvrtletí se chce firma soustředit především na rebranding nedávno akvizované šperkařské firmy Tiffany a pomocí spoluprací s celebritami jako je Beyonce nebo Jay-Z ji přiblížit mladšímu publiku.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy