Akciové trhy jsou v posledních týdnech skloňovány v mnoha diskuzích. I proto jsme se rozhodli zeptat odborníků, jak vnímají rozklolísanost akciových trhů oni.
Jan Maňák, ředitel obchodu pro ČR a Slovensko BNP Paribas Asset Management
Čím blíže je firma nebo celý trh rusko-ukrajinskému konfliktu, tím spíš budou dopady na firmy binární. Asi je zatím příliš brzo odepsat některé investice jako zcela ztracené, někteří kandidáti jsou evidentní a to jsou firmy a aktiva vydaná přímo subjekty na trzích obou zemí ve válečném stavu. Ruský trh je od 28/2 zavřený, aktiva nelze ocenit. Pokud trh otevře, ruská národní banka zakázala obchodníkům přijímat prodejní pokyny od neruských subjektů, takže zahraniční fondy stejně nebudou smět prodávat ruské akcie. V delším horizontu, pokud bude zůstávat u moci Vladimír Putin, vztahy mezi Ruskem a západem zůstanou na bodu mrazu a investoři v ruských aktivech budou rukojmí, pravděpodobnost odpisu prakticky celé investice by byla vysoce pravděpodobná. Lepší variantou by byla změna režimu v Rusku, která by dávala možnost určitému narovnání ve vztazích Ruska se západem, potom by se některé firmy mohly postupně zotavit z velké části ztrát.
Nicméně odhodlání Evropy ukončit energetickou závislost na Rusku asi žádný možný scénář nenaruší, lze předpokládat, že to bude mít dopady na ocenění Gazpromu, Lukoilu a dalších energetických gigantů.
O čem se příliš nemluví, jsou ukrajinské dluhopisy. Ukrajina byla poměrně významný emitent obligací hlavně v tvrdých měnách. Ty se v současnosti oceňují na cca. 40% nominální hodnoty, v závislosti na době do splatnosti. Tam existuje několik scénářů, buď se Ukrajina ubrání a dostane masivní pomoc, díky které dluhopisy bude schopná splatit. Trhy jsou pragmatické a přemýšlí i o scénáři, že by Ukrajina kapitulovala a pak by záleželo, jak by se k předválečným závazkům postavil vítěz – buď by závazky přijal za své a v rámci snahy normalizovat vztahy se západem by ukrajinské dluhopisy uhradil nebo by se od nich naopak distancoval a věřitelé investici plně odepíšou. Dodávám, scénáře modelující porážku a obsazení Ukrajiny v posledních dnech klesají na pravděpodobnosti. Nicméně je to dobrá ukázka binárního modelu, kdy scénáře s velkou částí počítají se splacením 100% nebo 0% a jen malá pravděpodobnost zůstává na řešení v širokém pásmu mezi oběma extrémy.
Jinak dlouhodobě očekávám, že konflikt pomůže obrannému průmyslu jako celku, pomůže energetickým firmám ve zbytku světa (bude třeba nahradit ruský výpadek ropy) ale jsem přesvědčený, že pomůže i firmám z oblasti obnovitelné energetiky, protože odklon od uhlíkové energetiky pomůže splnit i nový cíl snížení energetické závislosti na Rusku. Zároveň se nedomnívám, že otázka klimatické změny je tím zcela vyřešena, je pouze dočasně přehlušena akutnější událostí.
Myslím, že je zatím příliš brzo považovat většinu investic za zcela ztracených, protože konflikt je stále v rané fázi a zásadní posun v politické oblasti nebo na bojišti může zásadně změnit pohled na tu kterou investici či investiční příležitost. Čím déle konflikt bude trvat, tím horší budou dopady na celkovou makroekonomickou situaci – na jedné straně růst inflace prostřednictvím vyšších cen většiny komodit (energie, zemědělské komodity i některé průmyslové kovy) a na druhé straně uvidíme negativní dopady na růst. Proto centrální bankéři urychleně studují kapitoly o stagflaci v makroekonomických učebnicích.
Jiří Pech, manažer investic Broker Trustu
Všeobecně považujeme kolísání trhů za příležitost pro začátek pravidelné investice a případně i doplňování investic o jednorázové vklady k již existující investici. Zpravidla doporučujeme, aby měli poradci s klienty dopředu domluvené scénáře, co dělat v případě poklesu a ideálně být na tyto poklesy připraven s částí hotovosti.
Pokud bychom byli jen trochu optimisté a vyloučili scénář, že válka na Ukrajině skončí 3. světovou anebo nukleární zimou, vidíme jako perspektivní odvětví zdravotnictví, technologie a v neposlední řadě energetiku, a to jak tu tradiční (která bude profitovat ze současných vysokých cen komodit), tak tu novou, která bude pravděpodobně profitovat ze snahy o přeměnu energetické sítě na samostatnější a udržitelnější bez závislosti na Rusku. Asi se nedá říci, že by bylo potřeba se v nějakém sektoru smířit se ztrátami, ale regionální pozice v rámci ruských akcií by pravděpodobně bylo dobré odepsat a ztráty akceptovat. Je však potřeba říci, že Rusko bylo zastoupené v nějaké míře i v mnoha portfoliích tzv. emerging markets fondů, kde je nezbytné se podívat na jeho váhu v portfoliu a podle toho se případně zachovat a strukturu fondového portfolia upravit.
Jan Šimek, ředitel komunikace a PR SAB servis
Jsme servisní firma a naší přidanou hodnotou není analýza akciových trhů. V této oblasti věříme našim produktovým partnerům – investičním společnostem. Obecně se domníváme, že ani poradce by neměl spekulovat, neustále takticky upravovat portfolio, protože dříve nebo později se ve svém úsudku splete a poškodí klienta. Jeho role je mnohem důležitější. Poznat klienta – jeho cíle, sklon k riziku – a přiblížit mu investice. Nastavit silně diverzifikované portfolio, které odpovídá klientovu profilu a být s ním, aby klient vydržel emočně náročná období, jako je například to současné. Aby dodržel investiční horizont a nespekuloval. Taktické úpravy portfolia by měl řídit portfoliomanažer aktivně řízených fondů a ne poradce. O konečném zhodnocení více než samotná výkonnost portfolia rozhoduje chování investora. V tom je kouzlo a největší přidaná hodnota poradce. Je průvodcem ne portfoliomanažerem!
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy