Roky 2020 i 2021 byly poznamenány řadou událostí, z nichž některé již měly reálný dopad na realitní trh v Čechách. A nejedná se jen o trh s rezidenčním bydlením. Některé změny, zejména růst úrokových sazeb, svůj dopad na realitní trh teprve ukáže. Je ale jasné, že dříve nebo později bude mít silný dopad na valuace nemovitostí a to zejména těch, které se oceňují výnosovou metodou. Řeč je tedy převážně o komerčních nemovitostech, které jsou v držení realitních fondů. I přesto, že některé realitní fondy nejspíše nečekají nejsvětlejší zítřky, tak se dnes podíváme do minulosti na to, jak si vedly realitní fondy s přítokem kapitálu v loňském roce.
ČS Nemovitostní
Do největšího a nejstaršího českého realitního retailového fondu ČS Nemovitostní přiteklo v roce 2021 pouhých 397 milionů korun. Tedy pouhých v porovnání s tím, na jaké přítoky byl tento realitní fond zvyklý v minulosti. Na tomto realitním fondu se podepsala krize způsobená pandemií viru covid-19 již v roce 2020, kdy během dvou měsíců v březnu a dubnu 2020 odteklo z tohoto fondu celkem 893 milionů korun. Za rok 2020 se zvýšil fondový kapitál tohoto fondu o 1,27 miliardy korun. To je o třetinu méně než v roce 2019, kdy do tohoto fondu doteklo od investorů přes 3 miliardy korun. I přesto, že ČS Nemovitostní zažil i v roce 2021 měsíce, kdy byl příliv kapitálu do fondu záporný, tak stále zůstává jednoznačně největším realitním fondem u nás. I přes probíhající pandemii nakoupil v roce 2021 tento fond několik nových nemovitostí do svého portfolia. Mezi nimi například Panattoni Park Tychy 1 a 2, které se nacházejí Polsku a Centrum Bořislavka, což je administrativní centrum v Praze.
Za první měsíc letošního roku do tohoto fondu zatím přiteklo od investorů dalších 50,8 milionů korun.
ZFP realitní fond
Druhý největší realitní fond ZFP Realitní byl na tom s raisem kapitálu od investorů podstatně lépe než ČS Nemovitostní. Za celý rok 2021 dokázal od investorů nasbírat 931 milionů korun, tedy zhruba 78 milionů korun měsíčně. Je to určitě lepší výsledek než v roce 2020, kdy vlivem událostí na trhu, do tohoto fondu přiteklo něco málo přes 530 milionů korun. Na rozdíl od největšího realitního fondu, nezažil ZFP realitní takový masivní úbytek kapitálu, nejhoršími měsíci byly pro něj březen 2020 a květen 2021, kdy v těchto měsících z fondu odteklo něco málo přes 20 milionů korun.
I tento fond v roce 2021 prováděl akvizice. Jeho portfolio se rozrostlo o stavební pozemky v Triblavině na Slovensku a administrativní budovu Woloska ve Varšavě.
Během prvních dvou měsíců letošního roku do tohoto fondu přiteklo 57 milionů korun.
Investika
Komu se opravdu daří raisovat kapitál bez ohledu na to, co se kolem něho děje, je realitní fond Investika. V roce 2020, kdy většina fondů minimálně s přítokem kapitálu poklesla, tak Investika nasbírala od svých investorů přes 1,59 miliardy korun. V loňském roce se jí podařilo shromáždit dalších 2,4 miliardy korun, tedy v průměru 197 milionů korun měsíčně. V roce 2021 tak naraisoval tento fond přibližně stejně jako v roce 2019. Na rozdíl od svých dvou největších konkurentů se tento fond ani v jednom měsíci v roce 2020 a 2021 nedostal s přítokem kapitálu do mínusu. Nejhorším měsícem pro tento fond byl květen 2020, kdy ze svého průměru 165 milionů korun měsíčně padl s přítokem kapitálu na 56 milionů korun. Naopak v prosince 2021 dokázal přilákat celkem 321 milionů korun.
Investika v loňském roce rozšířila své portfolium pouze o jednu novou nemovitost, a to kancelářskou budovu Szyperská v Poznani v Polsku.
Během ledna letošního roku do Investiky doteklo dokonce 353 milionů korun nového fondového kapitálu.
Czech Real Estate Investment Fund
Do realitního fondu Czech Real Estate Investment Fund, kterému se běžně na trhu říká zkratkou CREIF, doteklo v uplynulém roce celkem 276 milionů korun. Tento fond je s výběrem kapitálu od investorů od roku 2019 v poklesu. Zatímco v roce 2019 do tohoto fondu doteklo 1,8 miliardy korun, tak v covidovém roce 2020 poklesl výběr kapitálu na 513 milionů korun a v loňském roce do tohoto fondu doteklo dokonce o necelou polovinu méně.
Tento fond měl několik málo měsíců během roku 2020 a 2021, kdy odtok kapitálu převýšil přítok. Jednalo se o měsíce listopad 2020, kdy z fondu odteklo 30 milionů korun, následoval prosinec 2020, kdy odteklo 33,5 milionů korun a červenec 2021, kdy odteklo dalších 21 milionů korun.
Na poli akvizic se tomuto fondu ale dařilo. V roce 2021 dokonce rozšířil své portfolio zejména retailových nemovitostí o 5 nemovitostí v Polsku. Celkem tak v současné době vlastní 42 nemovitostí v ČR a dalších 5 v Polsku.
Během ledna letošního roku doteklo do tohoto fondu dalších 61 milionů korun.
Conseq Realitní fond
Pomalu ale jistě šlape na paty fondu CREIF ve velikosti fondového kapitálu i druhý nejstarší realitní fond Conseq realitní. Ten během pandemie chytil druhý dech a dokázal během roku 2020 a 2021 narůst z hodnoty fondového kapitálu 2,8 miliardy korun na současných 5,1 miliardy korun. Takže zatímco v roce 2020 do fondu za celý rok doteklo pouze 70 milionů korun, tak v loňském roce se fondový kapitál navýšil o necelé dvě miliardy korun.
I tento fond během roku 2021 nakoupil nové nemovitosti, a to retailový park Poděbradská a OC Opatovská. Obě nemovitosti se nacházejí v Praze.
Trigea
Realitní fond Trigea od finanční skupiny Partners dokázal během své tříleté existence posbírat fondový kapitál ve výši 3,75 miliardy korun. Nemovitostní fond Trigea rozšířil během uplynulého roku portfolio další nemovitosti, mezi nimi Retailový park v Ostravě, Retail park Haná Olomouc nebo administrativní centrum Explora Business Centre.
Tomuto realitnímu fondu se velmi dobře daří sběr kapitálu. Během loňského roku do tohoto fondu přiteklo 2,1 miliardy korun, tedy skoro 180 milionů korun měsíčně. V roce 2020 to bylo 792 milionů korun. Nejúspěšnějším měsíce, z hlediska přítoku kapitálu, byl červenec 2021, kdy do fondu doteklo přes 300 milionů korun.
Raiffeisen realitní fond
Realitní fond z dílny Raiffeisenbank, který vznikl v roce 2017 dokázal během poměrně krátké doby své existence narůst s fondovým kapitálem na objem necelých 3 miliardy korun. I tento fond v roce 2021 rozšiřoval své portfolio nemovitostí, a to o logistické centrum v Praze a Park Porubka v Ostravě.
Realita realitní fond
Komu se naopak v posledních dvou letech příliš nedařilo je realitní fond Realita. Z tohoto realitního fondu během loňského roku odteklo 140 milionů korun. Rok předtím dalších 60 milionů korun. Tento fond býval pátým největším fondem na trhu, nicméně ho v posledních dvou letech přeskočil ve výši fondového kapitálu nejen Conseq Realitní, ale i dva novější fondy jako je Trigea a Raiffeisen realitní fond. V současné době se tak tento realitní fond pohybuje s fondovým kapitálem někde okolo 2,03 miliardy korun. Během letošního ledna se tomuto fondu podařilo získat kapitál od investorů ve výši 20 mil. Kč.
Ostatní realitní fondy
Ve sběru kapitálu se více méně dařilo i ostatním realitním fondům na českém trhu. Realitní fond ZDR Public během roku 2021 narostl na fondový kapitál 1,18 miliardy korun, a to i přesto, že byl založený na konci roku 2019. Realitní fond NEMO překonal hranici 1,3 miliardy korun fondového kapitálu a během roku 2021 do něho doteklo přes 253 milionů korun. Realitní fond Creditas Nemovitostní I., který rovněž vznikl na konci roku 2019 se pohyboval v závěru roku pod 500 miliony korun fondového kapitálu. Během uplynulého roku se nabídka retailových realitních fondů rozrostla i o nový fond jménem Future X. Tento fond, který se zaměřuje na investice do rezidenčního bydlení v Praze zatím sesbíral něco přes 115 milionů korun ke konci roku 2021.
Přítoky a odtoky kapitálu vybraných realitních fondů – roční srovnání:
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy