Zeptali jsme se odborníků, co si myslí o vývoji úrokových sazeb a jaké fixace v současné době sjednávají u úvěrů.
Jak dlouhé v současné době sjednáváte fixace u hypotečních úvěrů? Co čekáte, že se bude dít s úrokovými sazbami v dlouhém horizontu například 5-10 let? Nepostihne podle vašeho názoru dlužníky hypotečních úvěrů prudké navýšení splátek při případném dlouhodobém růstu úrokových sazeb?
Radovan Gajdoš, Oblastní ředitel 4fin
V současné době doporučuji rozhodně delší fixace. Minimálně pětileté, ale spíše delší na 8 až 10 let. Obecně se vždy v období nízkých úrokových sazeb doporučují dlouhé fixace. A dle všeho jsme pravděpodobně na dně úrokových sazeb. Vždy ale záleží na konkrétním případu. Například pokud klient plánuje nemovitost prodat, či hypoteční úvěr předčasně splatit, tak není potřeba platit přirážku za delší fixaci, kterou má většina bank. Ne vždy je to ale pravidlo. Například Sberbank poskytuje stejnou sazbu na 5, 7 i 10 let.
Ondřej Marek, výkonný ředitel ve společnosti Stone & belter
V současné době sjednáváme delší fixace u hypotečních úvěrů. Přibližně 95% klientů volí fixace 5 – 10 let. Klienti, kteří očekávají realizaci mimořádných splátek hypotéky a chtějí co nejnižší sazbu preferují fixaci 5 let. Další stejně početná skupina klientů volí fixaci 7 nebo 8 let. Přibližně čtvrtina klientů volí fixaci 10 let.
Nemyslím si, že by dlužníky postihlo prudké navýšení splátek při případné dlouhodobém růstu úrokových sazeb. V tomto roce jsme očekávali pozvolný menší růst sazeb o několik desetin, což se již začíná dít.
Pokud se ptáte přímo na horizont 10 let, tak kde budou sazby za tak dlouho dobu není možné stanovit. Co však můžeme říct s určitou mírou pravděpodobnosti, v jakém pásmu se sazby budou pohybovat. Pokud se podíváme na vývoj sazeb průměrné úrokové sazby hypoték v posledních 15ti letech, tak nejvyšší hodnota byla na úrovni 5,50% p.a. nejnižší kolem 1,75% p.a.
Od roku 2002 vidíme dlouhodobý trend klesajících úrokových sazeb, kde jsou samozřejmě také výkyvy směrem nahoru. Reálně můžeme očekávat pohyb sazeb mezi 2% a 4% v příštích 10ti letech. Rád si tento názor přečtu za 10 let 🙂
Řekněme si modelový případ, kdy u průměrné hypotéky 3 mil. Kč na 30 let, která je dnes za 2,0% p.a. dojde k nárůstu po 10ti letech na 4,0% p.a. Je potřeba si uvědomit časovou hodnotu peněz, i když se jedná o výrazný nárůst sazby, tak se splátka v našem modelovém případě zvýší nominálně o cca 3.000 Kč. Je reálné, že se klientovi, který dnes žádá o hypotéku 3 mil. Kč zvýší mzda nebo příjem z podnikání o 3.000 Kč měsíčně za 10 let? Takové navýšení je nejen reálné, ale téměř jisté. Z praxe mi to jen potvrzuje, že u 2/3 klientů se kterými dlouhodobě spolupracujeme, se setkáváme s tím, že po 3 až 5ti letech mají k dispozici volné prostředky a zajímají se o mimořádnou splátku.
Radim Fichtner, privátní realitní poradce RealityDílna.cz
V dnešní době sjednáváme hlavně 5-7 leté fixace úroku. Předpokládáme mírný nárůst úroku v budoucích letech a věříme, že v období za 5-7 let budou úrokové sazby okolo 2% p.a.. Věřím, že v ČR nenastane Hypoteční krize a dlouhodobé a výrazné zvýšení úroků. Pokud by tato situace přeci jen nastala, tak se v prvé řadě dotkne klientů, kteří si nevytvořili finanční rezervu a samozřejmě i lidí/domácností, kterým se dlouhodobě snížili příjmy.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
1 Komentáře
… osobne si nemyslim ze sve situace, ze bych po 10 letech kdy se teoreticky zveda urokova sazba na 2nasobek, mel financni rezervu na mimoradny vklad u sve hypoteky. Penize nemohu vkladat na mimoradne splatky, protoze mame i jine vydaje ktere jsme drive nemeli a jsou vyssi nez se dalo predpokladat (2 deti na skolach, internaty, cestovani do 2 zamestnani individualne autem protoze neni jina moznost, k tomu i dnes necekane vydaje za energie a vyhled ze bude i huř) Nemohu si dovolit vlozit mimoradnou splatku, musim mit stale nejakou jistinu pro pripad necekane udalosti v domacnosti, nestaci mit 1 plat na uctu. Soucasna krize v pandemii me v tom pouze utvrdila.
Mimoradne vklady si asi muze dovolit nekdo kdo ma nadstandartni prijem, protoze pri dnesnich cenach nemovitosti a objemu financi ktere s ena kazde bydleni pujcuji nejsme sami kdo resi stejny problem. Ledaze by to byl problem pouze na Morave a ne v Praze…