Zeptali jsme se odborníků, zda zaznamenali problémy se získáváním kapitálu od investorů v právě probíhající celosvětové pandemii.
Jak se vám daří získávat kapitál od investorů do finančních instrumentů uprostřed koronavirové krize?
Jan Maňák, ředitel obchodu pro ČR a Slovensko BNP Paribas Asset Management
Záleží jak do jakých instrumentů. Nabízíme tu přes 100 fondů a situace se liší oblast od oblasti a strategie od strategie. Likvidity je rozhodně dostatek, v posledních měsících je spíš obtížné najít smysluplnou třídu aktiv, než investory, kteří by do ní chtěli investovat. Banky snížily výnosy na depozitních účtech i na termínových vkladech blízko nuly a investoři hledají, jak se s minimem rizika aspoň přiblížit k inflaci. V běžné distribuci v ČR máme dostatek kvalitních fondů, často zajištěných do české koruny, které si získaly široký okruh bankéřů, poradců i investorů a jejich AUM k mé radosti roste. Uprostřed covidové krize jsme spustili nový a inovativní produkt, tematický akciový long – short, do CZK zajištěné třídy tečou v poslední době cca 2 miliony korun denně a dělá mi velkou radost. Velká část nových investic teče do tematických fondů jako je fond vodního hospodářství, fond přelomových technologií nebo do celé řady našich small capových strategií.
Naopak konzervativnější dluhopisové fondy jsou na okraji zájmu a je to logické vzhledem k nízkému výnosu, který nabízí. Nemá cenu konkurovat ECB na trzích, které si centrální bankéř vybral pro podporu ekonomky. Jejich místo v portfoliích postupně zabírají likvidní alternativy, které mají větší šanci obstát v prostředí rostoucích úrokových sazeb.
Firmě se daří také globálně. Určitě pomáhá, že máme před trhem určitý náskok v oblasti integrace udržitelnosti a již polovině roku 2020 jsme měli nějaký stupeň ESG integrace do správy všech fondů hlavní fondové rodiny BNP Paribas Funds (bývalý Parvest).
I celosvětově se asi nejvíc dařilo zeleným environmentálním strategiím, mezi nimi fond BNP Paribas Energy Transition, který vstoupil do roku 2020 s majetkem 140 milionů EUR a aktuálně i přes probíhající korekci v tomto segmentu zelených akcií spravuje přes 3,1 miliardy eur. Tenhle fond změnil v roce 2019 zaměření a trefil se do poptávky, která o rok později vtrhla na trh. Nicméně máme v nabídce fond, který je spravován 16 let stále stejně a přesto v loňském roce obrátil sestupný trend: fond BNP Paribas Global Convertible se léta smršťoval, do loňského roku vstoupil s 640 miliony USD a aktuálně spravuje téměř dvojnásobek.
Co mě ale doslova šokovalo na našich celosvětových číslech, byl čistý přítok 25 miliard euro v oblasti fondů peněžního trhu. Je jasné, že likvidity je na trhu dost, když tolik peněz směřovalo do třídy aktiv, která s jistotou letos prodělá mezi 0,4-0,6% v EUR. O ztrátě kupní síly nemluvě. V podstatě pro to nemám ekonomické vysvětlení, bylo by třeba jít klient po klientovi a zjistit jejich motivaci a také jak dlouho fond chtějí držet.
Celkově firma jako celek čelila v roce 2020 prakticky identickým odkupům, jako v roce 2019, což je další informace, která mě překvapila. Již od jara 2020 vidím důvod v bezprecedentní rychlosti nástupu Covidu, kdy většina investorů (individuálních i institucionálních) nestačila reagovat na prudký propad trhů a koncem února nebo počátkem března 2020 už nechtěli realizovat vysoké ztráty. Skutečný optimismus se na trhy vrátil až ve druhé polovině roku s rostoucí pravděpodobností vítězství Joe Bidena v US prezidentských volbách a také s celosvětovým růstem peněžní zásoby v oběhu.
Richard Siuda, ředitel externího prodeje a člen představenstva Conseq Investment Management
V průběhu loňského roku ani na počátku letošního nezaznamenáváme výraznější výkyvy v zájmu investorů o naše služby a investiční produkty, nové investice – jak jednorázové, tak pravidelné – jsou velmi podobné, jako byly v před covidovém období. Samozřejmě vyšší volatilita na trzích nahrávala i vyšší aktivitě investorů, když někteří se snaží hledat v loňských hvězdách (zejména technologický sektor) budoucí vítěze a svá stávající aktiva realokují tímto směrem, zatímco někteří investoři přemýšlí přesně obráceně a tento typ investic spíše prodávají a realizují dříve dosažené zisky.
Dále také pokračuje trend rostoucí obliby alternativních aktiv, zejména nemovitostních fondů, příp. private equity investic (např. sledujeme vyšší zájem o Conseq Venture Debt zaměřující se na financování rostoucích firem). Ale celkově se jedná o pokračování již dříve nastoupených trendů, než že by docházelo ke změnám přímo zapřičiněným covidovou situací.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy