Zeptali jsme se odborníků, jak v současné době řeší konzervativní portfolia svých klientů.
Jak v současné době řešíte konzervativní portfolia vašich klientů a na jaké zhodnocení s nimi cílíte?
Richard Siuda, ředitel externího prodeje a člen představenstva Conseq Investment Management
Situace v této části portfolia je samozřejmě velmi složitá vzhledem k nulovým úrokovým sazbám a extrémně nízkým (někdy i záporným) výnosům státních dluhopisů. Jedna část odpovědi je tak o tom, jak komunikujeme s klienty – musíme jasně deklarovat, že konzervativní investice mohou být dobrou alternativou ke spořícímu účtu nebo termínovanému vkladu s nulovou úrokovou sazbou, ale že nelze čekat žádné zázraky. Nulové úrokové sazby nás provázejí – s krátkou přestávkou od roku 2018 do května 2020 – už od listopadu 2012, tedy více než 8 let. Během této doby dosahovaly naše fondy zaměřené na korunové dluhopisy výnosů v rozmezí 1 – 2 % p.a. (podle konkrétního zaměření fondu), což za dané situace považujeme za dobrý výsledek.
Druhá část odpovědi je o tom, jak můžeme pracovat s portfolii dluhopisových fondů – snažíme se mít krátkou duraci (průměrnou dobu do splatnosti držených dluhopisů), nekupovat zejména dlouhodobé státní dluhopisy a naopak vyhledávat zajímavé příležitosti na poli dluhopisů firemních. Přičemž musíme být velmi opatrní ohledně kreditního rizika, tj. jednak provádět důkladnou kreditní analýzu, za druhé striktně dodržovat co nejširší diverzifikaci, tj. nemít velkou expozici na jednoho emitenta. Konkrétně v našich portfoliích se držíme interního limitu max. 2 % na jednoho emitenta.
Nakonec ještě malý dovětek, že hledat výnos se u konzervativních portfolií snažíme i v oblasti altenativních aktiv, tj. např. v nemovitostních fondech. Ale oproti některým jiným investičním společnostem, které se snaží realitní fondy tlačit jako většinovou složku portfolia, my jsme v tomto opatrnější (třeba s ohledem na nižší likviditu realitních investic) a vždy tuto složku doporučujeme spíše jako doplnění než jako základ.
Jan Maňák, ředitel obchodu pro ČR a Slovensko BNP Paribas Asset Management
Hyperaktivita centrálních bank během poslední dekády sebrala investorům bezpečný přístav a pandemie COVIDu tuto situaci pouze vyhrotila. Říká se tomu finanční represe a znamená to nominální úrokové sazby hluboko pod aktuální inflací. Primárním cílem centrálních bank je oživení ekonomické aktivity a také ulehčení stale většího dluhového břemene svým vládám. Tato ultrauvolněná politika má a bude mít své náklady. Mezi ně patří přerozdělení bohatství od spořínků směrem k dlužníkům, investorům a majitelům aktiv.
V době, kdy průměrný kvalitní eurový korporátní dluhopis nese cca 0,40% při splatnosti zhruba za 5 let je potřeba akceptovat dodatečné riziko. Konvenční a bezrizikové produkty prostě nic nenesou, protože si je ráda koupí evropská centrální banka a vytlačí trhu kupce, kteří se rozhodují podle výnosu.
Vhodný produkt musí umět řídit (tlumit) svou volatilitu a místo sázky na konvenční výnosovou křivku a rozumnou rizikovou přirážku hledat alternativní zdroj příjmu.
Pro klienty, bankéře, poradce s podobným zadáním mám v nabídce fond, které uvedené obstojně splňuje. Konkrétní fond je vystavěný na bázi konvertibilních dluhopisů, ale veřím že s velkou invencí je možné podobný fond vystavět v jakékoliv běžné třídě aktiv.
Důležité, aby fond cíloval celkový výnos a byl dostatečně flexibilní, benchmarkové fondy jsou výkonnostně spjaté s určitým indexem a výnosové a rizikové parametry jsou ovlivněné chováním příslušného indexu.
Vysvětlím na příkladě, jak může i v takto náročném nízkovýnosovém prostředí investiční nástroj fungovat. Konkrétní kond investuje do konvertibilních (směnitelných, hybridních) dluhopisů. To jsou dluhopisy, u kterých má jejich držitel právo v určitém okamžiku se rozhodnout, jestli si přeje vyplacení jistiny v hotovosti, nebo v akciích předem stanoveným kurzem. Pro omezení kolísání fondu je ovšem důležité, že portfolio manažer zajišťuje významnou část rizika, které v sobě konvertibilní dluhopisy skrývají. Je to trochu náročná disciplína: koupíte konvertibilní dluhopis, což je vlastně klasický dluhopis obohacený o akciovou opci, a při zajištění se zbavujete rizika, které v sobě nese právě tahle opční vlastnost. Je mi jasné, že tento postup odrazuje každého fandu Warrena Buffeta a jeho doporučení, investovat pouze do toho, čemu rozumíte.
Celému procesu se říká konvertibilní arbitráž. A co je jejím účelem? Cílem je využít i jen krátkodobého špatného nacenění na trhu konvertibilních dluhopisů, například v situaci, kdy se podkladová akcie pohne směrem vzhůru, ale cena konvertibilního dluhopisu na to ještě nestačila reagovat. V tu chvíli může portfolio manažer konvertibilní dluhopis nakoupit a zajistit prodejem instrumentu, který je již oceněný správně. Výhoda je, že taková příležitost pro arbitráž čas od času na trhu vzniká a je nezávislá na tom, kdy se aktuálně pohybují úrokové sazby nebo rizikové přirážky. Trhy prostě nejsou tak efektivní, jak praví teorie.
Zní to složitě, fond tu máme k dispozici přes 3 roky a objemově relativně stagnuje. Nicměné loňský rok přinesl unikátní crash test, jak si tedy fond vedl na jaře 2020?
V období mezi 9/3 a 24/3 fond poklesl o 2,31%, což podpovídá cca 1/3 poklesu těch nejkvalitnějších evropských korporátních dluhopisů. Ztrátu fond smazal za začátku června, kdy dosáhl nových maxim. Celkově za celý rok 2020 fond připsal 4,53%. Jako bonus fond udržel při každodenním ocenění portfolia rizikový index SRRI 2.
Jsem přesvědčený, že to je mimořádný fond, zejména mezi regulovanými podílovými fondy, které se na českém trhu nabízí, který vybírá to nejlepší ze světa alternativních fondů (strategie je bezesporu alternativní; fond spadá do kategorie tzv. likvidních alternativ) a zároveň má technické parametry běžných podílových fondů – je možné jej nakupovat v malých objemech, každý den nakoupit či prodat. Cíluje výnos okolo 2-3% ročně a tím cílí na aktuální přání mnoha, tedy bez velkého rizika dobře zaparkovat koruny, eura či dolary se šancí získat aspoň zhodnocení na úrovni inflace.
Jan Šimek, ředitel komunikace a investiční specialista SAB servis s.r.o.
Jsme “neviditelná serviska”, konkrétní přístup a řešení volí daná poradenská firma a její poradce, kteří s námi spolupracují. Jsme přesvědčeni, že rozumí klientovi výrazně lépe než my. Snažíme se tedy dávat jen obecná doporučení. Podle nás má konzervativní klient především slyšet možná nepříjemnou pravdu, že na krátké bezpečné peníze není na trhu nikdo zvědavý, že jich je přebytek. Tomu pak odpovídá nízké zhodnocení. Tohle potřebuje investor slyšet, je totiž v pořádku mít konzervativní portfolio, ale musím vědět, co “obětuji”. Pokud chci bezpečí a likviditu, obětuji výnos. Bohužel na trhu spousta poradců nahradilo málo výnosné termínované vklady a fondy peněžního trhu mnohem výnosnějšími ale rizikovějšími dluhopisy a nemovitostní fondy. To jsou však do konzervativního portfolia nevhodná řešení, protože nerespektují klientův požadavek na bezpečnost!
Martin Kovář, školitel investic ve společnostech 4fin a Broker Trust
Sestavit diverzifikované portfolio, které by klientovi něco vyneslo je nesnadný úkol. Nástrojů pro konzervativní investory, nejen díky politice centrálních bank, dost ubylo. Když to zjednoduším, tak státům dnes pomalu platíte za to, abyste jim mohli půjčit. Státní dluhopisy, co něco vynášejí, emitují státy, kde zpravidla bydlet nechcete a v měně v které nechce mít úspory 🙂 Firemní dluhopisy v investičním stupni mají výnos velmi malý a ve spekulativním stupni je to velmi odvážné a jednotlivé firemní emise bez ratingu jsou dnes trochu minové pole. Takže vylučovací metodou zbývají nemovitosti, ale i tam je potřeba podívat se nejen na kvalitu nájemníků ale i na kreativitu při oceňovaní nemovitostí.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy