Zeptali jsme se odborníků na trhu, jaký je jejich pohled na investice do zlata a zda si zlato udrží pozici předního alternativního aktiva i v kontextu nárůstu zájmu o kryptoměny?
Jaký je váš pohled na zlato? Dokáže si udržet svou pozici předního alternativního aktiva v kontextu nárůstu zájmu o kryptoměny?
Jan Maňák, ředitel obchodu pro ČR a Slovensko BNP Paribas Asset Management
Uvědomuju si, že v posledních měsících měly ceny zlata a hlavních virtuálních měn negativní korelaci a to asi k podobné úvaze svádí. Ale pořád si myslím, že riziko významnějšího vytlačení zlata z portfolií nehrozí v řádech minimálně mnoha desítek let a pravděpodobně nikdy.
1) Zatímco zlato se používá několik tisíc let, kryptoměny jsou stale velmi mladé – I ty nejstarší fungují 12 let. Předpokládám, že aktiva v nějaké digitální formě tu s námi zůstanou, zlato si však svou dominantní pozici do velké miry udrží.
2) Zhruba polovina světové výroby zlata končí v průmyslu – ve šperkařství, v elektronice. Cena zlata je do určité míry samoregulační – pokud cena klesne pod mezní náklady na těžbu, těžba se zpomalí a přebytek poptávky tlačí cenu žlutého kovu vzhůru. Navíc průmyslová poptávka je stabilizující prvek.
3) Zlato mělo podobnou kupní sílu v Mezopotámii, stejně jako nyní, je to prokazatelně dobrý uchovatel kupní síly, byť na velmi dlouhém investičním horizontu. Cena kryptoměn je velmi kolísavá, celý koncept je příliš mladý. Kolísavost je v přímém rozporu s potřebou uchování hodnoty. Stále hrozí, že kvůli regulatornímu zásahu i ve vzdálené jurisdikci ztratí investoři většinu hodnoty investice.
4) Zlato je běžným aktivem mezi centrálními bankami, včetně té české, to jsou velmi konzervativní instituce, případná výměna zlata za virtuální měny by trvala minimálně desítky let a pravděpodobně nikdy nebude stoprocentní. Centrální banky hýbou dnešními trhy, jejich poptávka je zásadní i pro zlato – nepodceňujte tento faktor. Navíc, virtuální měny do určité míry ohrožují pozici centrálních bank jako jediné monetární autority v dané jurisdikci. Nakoupit bitcoin do devizových rezerv by byl krok, kterým by centrální banka nepřímo zpochybnila vlastní mandát. Proto si myslím, že si nezávislé virtuální měny budou hledat cestu do rezervních portfolií centrálních bank hodně dlouho.
5) Hloubka trhu se zlatem je neporovnatelně větší, na jedné straně jsou producenti, na druhé straně kupci jak pro průmyslové, tak pro investiční účely. Rusko je schopné nákupy zlata jeho cenu krátkodobě stabilizovat, ale riziko dlouhodobé systematické manipulace je velmi nízké. Proti tomu velká část vydaných virtuálních měn je koncentrovaná u malého množství držitelů, cena virtuálních měn je daná jen tím, jestli dominantní vlastníci upřednostní krátkodobé zájmy (a prodají) nebo dlouhodobé (a drží). Naprosto netuším, proč se kryptoměny chovají jak se chovají a obávám se, že to celé může být jen výsledek dlouhodobé systematické manipulace.
6) Se zlatem jsou spojeny emoce, pocit hmatatelného aktiva, pokud nejste technologický nadšenec, virtuální peněženka zlato nenahradí.
7) Zlato je chemicky jedno, kryptoměn jsou desetitisíce, byť drtivá většina tržní kapitalizace je koncentrovaná do zhruba desítky měn. Nikde není psáno, že dnešní leader, bitcoin, bude mít významnou pozici ve světě kryptoměn za pár let. Závislost hodnoty BTC na tweetech jednoho jediného muže je varující.
8) Předpokládám, že úřady zjistily, že s fenoménem kryptoměn nemohou bojovat a tak se pokusí si ho ohnout ve svůj prospěch, například vydáním vládních kryptoměn, například pevně svázaných kurzem s běžnou měnou. Nicméně taková oficiální kryptoměna, pravděpodobně kontrolovaná vládou, nebude mít žádnou přitažlivost pro většinu dnešních investorů do virtuálních měn. Nebude mít spekulativní potenciál a nebude nabízet anonymitu dnešních kryptoměn a bude díky navázání kurzu na běžnou měnu čelit stejným inflačním rizikům. Ale ještě dlouho může trvat, než zjistíme, která kryptoměna má dlouhodobý potenciál doplnit zlato v portfoliích světových investorů. Touhle nejistotou investoři do zlata netrpí.
Richard Siuda, ředitel externího prodeje a člen představenstva Conseq Investment Management
Já obecně nemám rád aktiva, která nenesou žádný průběžný výnos. Akcie nese dividendu, dluhopis kupón, účet v bance úroky, nemovitost nájem – u každého z těchto aktiv se můžu rozhodnout, zda je pro mě daný výnos atraktivní, případně jaké je riziko, že se mi tento výnos v budoucnu bude měnit. U zlata, stejně jako obecně u komodit, umění nebo kryptoměn, žádnou takovouto kotvu nemám. Nemám žádný odrazový můstek, ze kterého bych mohl směřovat k určení nějaké vnitřní hodnoty. Proto ani nemůžu mít názor na to, jestli je dnes zlato levné nebo drahé.
Můžu samozřejmě pracovat s tím, kolik je peněz v oběhu a tedy že výrazná monetární expanze, kterou dnes centrální banky předvádějí (bezprecedentní tisk peněz, když za rok 2020 centrální banky “natiskly” 9 bil. USD – dřívější rekord byl 3 bil. USD v roce 2008), povede k růstu ceny zlata (na omezené množství zlata připadá vyšší objem peněz). Na druhou stranu ale nevím, na kolik se už tento faktor v ceně neprojevil a jestli nepřicházím pozdě. V roce 2011, kdy cena zlata stoupala ze 1.400 na 1.900 USD se taky spousta lidí předháněla v predikcích, kdy zlato prorazí hranici 2tis dolarů, potom 3tis dolarů…aby potom cena spadla skoro na polovinu a zpět na úroveň 1.400 USD se dostala až v polovině roku 2019, tedy po 8 letech, na 1.900 USD jsme dnes, tedy po 10 letech. Další vývoj zlata si tedy netroufám odhadovat a investovat do něj určitě nebudu, je to pro mě příliš riziková věc. Co se týče srovnáním s bitcoinem, myslím si, že zlato a bitcoin mají úplně rozdílné cílové skupiny a proto si nemyslím, že by bitcoin nějak zásadně narušoval pozici zlata.
Jan Šimek, ředitel komunikace a investiční specialista SAB servis s.r.o.
Zlato a kryptoměny jsou sice oboje alternativami k akciím a dluhopisům, ale výrazně se zatím liší ve volatilitě. Ta je u zlata mnohem menší než u kryptoměn. Dalo by se tedy u racionálních investorů očekávat, že investoři do zlata jsou výrazně konzervativnější než investoři do kryptoměn, z nichž mnoho má spíše spekulativní motiv. Dokud se volatilita u kryptoměn výrazně nestabilizuje, nebude konkurence mezi těmito dvěma aktivy vysoká. Naopak, spíše mohou investoři jedno druhým doplňovat, aby snížili celkové riziko portfolia nebo zvýšili výnos. Myslím si, že kryptoměny ještě čeká dlouhá cesta a také určité vystřízlivění, než se jejich cena stabilizuje a bude přijatelnou alternativou pro širší investiční veřejnost. Navíc jde i o fenomén “odpoutání se” od hmoty, což je jistě přirozenější pro mladší generace, takže očekávám, že půjde i o čas, než nastupující generace nahradí tu současnou. Pro nastupující generaci bude zřejmě mnohem jednodušší ztotožnit se s takovým typem vlastnictví, které nabízí kryptoměny.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy