Samsung odhalil záměr rekordních investic
V následujících pěti letech Samsung má v úmyslu do strategických polovodičových odvětví investovat neuvěřitelných 356 mld. USD. Cíl korejského giganta je jasný: stát se jedničkou v oblasti výroby polovodičů, bioframaceutických a dalších technologií nové generace. Gigant z Jižní Koreje v úterý uvedl, že investice do roku 2026 by měly zajistit Samsungu dlouhodobý růst ve strategických oblastech, jako jsou čipy, a zároveň přislíbil agresivní investice do biofarmaceutického sektoru. Je-li řeč o strategických sektorech v high-tech elektronice, má Samsung na mysli nejen čipy obecně, ale i umělou inteligenci a telekomunikace.
Samsung Electronics – drahokam v celé skupině a největší světový výrobce paměťových čipů, neuvedl sice rozpis čísel, ačkoli zmínil, že 80 % investic bude uskutečněno v Jižní Koreji. V uvedeném oznámení nejsou též zahrnuty investice do baterií pro elektromobilitu, která by měla být dalším výrazným tahounem růstu firmy.
Samsung se tak snaží zmenšit náskok tchajwanského TSMC a odhalit plány na výrobu 3 nm technologie.
Čipy, které hodlá jihokorejský výrobce přivést na trh budou vyvíjeny pro superpočítače, roboty, umělou inteligenci, čipy od obrazových snímačů s vysokým rozlišením až po čipy, které umožňují komunikaci v rámci standardu 6G a nízkoenergetické aplikační procesory. Právě 6G je pro Samsung příležitost pro technologie, které jsou až 50 krát rychlejší než, 5G. S masivním investováním je spojen jeden zásadní dopad na trhu práce, který představuje až 1 milion pracovních míst včetně zaměstnanců dodavatelů Samsungu. Jihokorejský gigant tak bude muset sehnat 80 tisíc lidí.
Bez zajímavosti nejsou ani čilé kontakty Samsungu s administrativou amerického prezidenta Bidena, která se snaží přetahovat s Čínou. To vše se děje na pozadí velkých nejistot způsobených vážně narušenými dodavatelskými řetězci a válkou na Ukrajině. Bidenovy první kroky při návštěvě Jižní Koreje vedly právě do Samsungu a doprovázel ho kontroverzní Lee Jae-yong, který už je „doma“ z kriminálu – byť jen na kauci/podmínku.
Porovnáme-li snahy EU o návrat na pole výroby čipů, je otázka, zda bude sedmadvacítka schopná takovýmto masivním investicím konkurovat. Navíc se zdá, že nejužším hrdlem při podobných snahách může být právě nedostatek lidských zdrojů. Pokud se totiž mluví o 80 tisících nových pracovních místech, nejedná se o jen pouhé „dělníky“, ale o vzdělané inženýry. Taková čísla mohou znamenat „celosvětový“ nedostatek vysoce kvalifikované pracovní síly.
Samsung má aktuálně kapitalizaci 353 mld. USD a obchoduje se jen za cca 1,3 násobek book value a cca násobek svého zisku. Rozhodně tak není drahou firmou.
Broadcom si chce zajistit cestu k datacentrům a experti se obávají o inovace
Broadcom vyrábí řadu čipů používaných v produktech od mobilních telefonů po telekomunikační sítě. Akvizice společnosti VMware by jí umožnila přístup k datovým centrům, kde je technologie VMware základem pro cloudové zákazníky. VMware je partnerem Amazon Cloud Services, což je současný leader v oblasti cloudových řešení.
Generální ředitel Broadcomu Hock Tan, malajsko-americký miliardář, je rozhodně schopným podnikatelem a dokázal to právě v Broadcomu, který převzal v roce 2006. Pravidelné akvizice pomohly proměnit firmu v monstrum v hodnotě více než 214 miliard dolarů. Takovým nejodvážnějším krokem bylo pokusit se koupit výrobce mobilních čipů Qualcomm za 103 miliard dolarů v roce 2017. To však zablokoval americký prezident Donald Trump kvůli obavám, že to dá Číně navrch v mobilní komunikaci. Nepochybně šlo i o obavy ryze bezpečnostního charakteru.
Po neúspěšném pokusu s Qualcommem, Tan přesunul sídlo společnosti do San Jose ze Singapuru. Následně posílil svou softwarovou divizi koupí CA Technologies za 18,9 miliardy USD a bezpečnostní divize Symantecu za 10,7 miliardy USD. „Akvizice VMware by téměř ztrojnásobila velikost softwarového segmentu společnosti Broadcom a zároveň by celkový softwarový mix tvořil téměř 50 %,“ napsali analytici Bernstein. Michael Dell je největším investorem VMware se 40% podílem poté, co byla společnost loni vyčleněna z Dell Technologies. Soukromá investiční společnost Silver Lake, která již dříve investovala do Broadcomu, je druhým největším akcionářem VMware s 10% podílem.Experti však vyjadřují některé pochybnosti nad možným obchodem. Dokonce někteří šli až tak daleko, že prohlásili: Cisco, IBM a Red Hat, Intel nebo jiný síťový prodejce, který se snaží rozšířit svou softwarovou roli, by mohl být vhodnějším vlastníkem VMware, ale žádný z nich zatím nereagoval.
Na serveru Networkworld.com vyjádřil obavy Keith Townsend (The CTO Advisor): „Transakce by mohla být pro Broadcom finančně zdravá, ale to samé nelze říct o inovacích.“ „Pro Broadcom je to solidní investice z pohledu akcionářů. Mohou lépe plnit finanční cíle,“ řekl Townsend. „Inovace a integrace softwaru však nejsou silnou stránkou Broadcomu. Myslím, že to prokázaly výsledky po akvizici CA a Symantecu. Například u Symantecu se mluvilo o tom, že šifrování a ochrana dat se přímo do čipů Broadcomu. Od akvizice jsme nic neviděli ani neslyšeli,” řekl Townsend. Daniel Newman, zakládající partner a hlavní analytik Futurum Research, napsal na blog, že „dohoda z pohledu zákazníka a technologie se setkala s určitými obavami, protože Broadcom podcenil své „post-akviziční“ strategie u předchozích „sázek“ na software. “Sice se mluví o tom, že by se Broadcom mohl stát dalším výrobcem, podobně jako Apple s procesory M1, tzv. „system-on-a-chip-design“, avšak je dobré dodat, že Apple „vymazlení“ této technologie stálo léta vývoje a miliardy prodaných iPhonů.
Poptávka podnikových řešení táhne ZOOM nahoru
Zoom Video Communications Inc v pondělí zvýšilo svou celoroční upravenou prognózu zisku a vsadilo na silnou poptávku ze strany velkých podniků v hybridním pracovním prostředí, díky čemuž akcie společnosti vzrostly o 15 %. Tržby od platících podnikových zákazníků společnosti Zoom vzrostly v prvním čtvrtletí o 31 %, což představuje 52 % celkových příjmů, uvedla společnost. “Očekáváme, že příjmy od podnikových zákazníků budou tvořit postupem času stále vyšší procento celkových příjmů,” řekla finanční ředitelka Kelly Steckelbergová v rozhovoru s analytiky.
Společnost uvedla, že upravená provozní marže vzrostla ve čtvrtletí končícím 30. dubna o 37,2 Stalo se tak především díky zaměření Zoomu na kontaktní centra zákaznických služeb, cloudové volání a analytické firmy. Zoom nedávno oznámil akvizici společnosti Solvvy, startupu zaměřeného na umělou inteligencí, a spustil Zoom IQ, nástroj pro analýzu hovorů určený obchodním oddělením. Společnost se nabídkou analytických nástrojů, které umožňují automatizovanou komunikaci, snaží získat náskok před konkurencí. Technologie umožňuje například odpovídat na rutinní otázky bez nutnosti, aby tak činil člověk.
Společnost však oznámila, že tržby v prvním čtvrtletí vzrostly o 12 % na 1,07 miliardy USD, což je na druhou stranu její historicky nejpomalejší růst. V posledních několika čtvrtletích se poptávka po platformě společnosti zpomalila, protože jednoduše lockdowny v souvislosti s COVIDem-19 jsou pryč a v oboru je silná konkurence ze strany MS Teams společnosti Microsoft, WebEx společnosti Cisco nebo Meet společnosti Google. Přesto firma se sídlem v San Franciscu vykázala za první čtvrtletí zisk, který překonal očekávání a předpovídal zisky pro aktuální čtvrtletí nad odhady.
Akcie společnosti Zoom, miláčka pandemie, se propadly o 85 % od doby, kdy dosáhly rekordního maxima v roce 2020.
Koňská dávka vitamínů v podobě investice má pomoci telemedicíně a eHealth v EU
Velké změny vyvolané pandemií COVID-19 – včetně miliard EUR investovaných do modernizace zdravotní péče, národních regulačních iniciativ a navrhované legislativy EU pro platformy „European Health Data Space“ – činí z regionu jeden z nejatraktivnějších a nejdynamičtějších trhů světa v oblasti digitalizace zdravotnictví. „Letošním epicentrem digitálního zdraví je evropská konference a výstava zdraví HIMSS 2022, která se bude konat 14. až 16. června v Helsinkách, kde se nemocnice, vlády a inovátoři budou zabývat poskytováním služeb zdravotní péče nové generace,“ řekl Armin Scheuer, viceprezident a Výkonný ředitel EMEA ve asociaci HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society).
HIMSS22 Europe nabídne přednášky od více než 120 zdravotnických expertů a výstavu řešení zdravotnických technologií pro řešení problémů tohoto odvětví. “EU investuje 673 miliard EUR jako součást tzv. nástroje pro „Oživení a odolnost“, přičemž tyto miliardy jsou vyhrazeny na transformaci digitálního zdraví. Navrhovaná legislativa je důležitým krokem k tomu, aby se digitální zdraví stalo ústředním pilířem zdravotnických systémů v celé EU, a různé iniciativy na HIMSS22 Europe mají za cíl vdechnout evropskému záměru život. Zásadním problémem, který však brzdí rozvoj telemedicíny v ČR je právě chybějící legislativa a samozřejmě situace ve zdravotních pojišťovnách.
V těchto ohledech zaostáváme za Francií nebo Německem už několik let. Ve Francii znají telemedicínu v zákonech už více jak 15 let. Těžko říct, zda nástup telemedicíny brzdí právě nechuť zdravotních pojišťoven, nebo právě neexistence zákona o elektronizaci zdravotnictví. Nicméně jediné „telemedicínské“ technologie, které se v ČR dočkáte je „videohovor“ s lékařem a to ještě za poměrně specifických podmínek. „Video konzultaci lze u svého praktického lékaře, lékaře-specialisty, psychologa či logopeda využít z důvodu změny zdravotního stavu, u kterého není nutné navštívit jej osobně, např. při běžném virovém nachlazení s kašlem a rýmou. Navíc díky tomu nedojde k vzájemné nákaze pacientů v čekárně. Na kameru můžete lékaři ukázat třeba vyrážku na kůži, zánět spojivek, ječné zrno a mnohé jiné příznaky. Ošetřující lékař rozhodne o dalším postupu,“ popisuje výhody telemedicíny revizní lékař VoZP Ladislav Hadravský. Přinejmenším podivné je, že takový úkon nelze použít jako náhradu preventivní prohlídky nebo náhradu telefonické konzultace. Dokonce ani k objednání na vyšetření či oznámení výsledku vyšetření. Zřejmě je Bellův přístroj jistější formou komunikace.
Při bližším pohledu na to, co je třeba udělat, aby takový výkon pojišťovna uznala a bylo jej možno zapsat do zdravotnické dokumentace, je jasné, že u nás jen tak s moderními technologiemi do styku nepřijdeme. Naproti tomu ve světě jsou investice do digitálních technologií rozhodně velkou příležitostí, což dokazuje například AstraZeneca. Ta se spojila se společností HUMA, která provozuje aplikace v režimu „Software as a Medical Device“ (SaMD) zacílené na několik terapeutických oblastí a budou společně partnery, kteří urychlí přijetí decentralizovaných klinických studií. Ty budou stavět na osvědčených technologiích Huma, které již slouží první digitální péči více než 1,8 milionu aktivních pacientů ve více než 3 000 nemocnicích a klinikách.
Špatný týden pro Teslu a Elona
Vyřazení z indexů S&P s ESG tematikou odstartovalo negativní vývoj hodnoty akcií Tesla v posledním týdnu. Tesla je aktuálně kapitalizací na 650 mld. USD, což je samozřejmě stále nesmyslná hodnota, ale od počátku roku je to pokles o více než 400 mld. USD. Jen za poslední týden ztratily akcie Tesla 17,5 %. Od začátku roku je to pak 40 % hodnoty. Musk za poslední týden opět budil pozornost. Potkal se s brazilským prezidentem Bolsonarem, musel odmítat obvinění ze sexuálního harašení v private jetu, pohanil celý koncept ESG, rozhádal se s Bílým domem, naštval demokraty a řekl, že bude volit republikány. Mezitím se čeká, jak to dopadne s Twitterem.
Propady na technologických titulech
Propady za poslední týden:
Apple – 6 %
Alphabet – 9 %
Amazon -10 %
Meta Platforms -10,5 %
NVIDIA -11 %
Cisco -13,5 %
Broadcomm -13,8 %
Intel – 6 %
Qualcomm – 8 %
Toto rozhodně nebyl dobrý týden pro informační technologie z pohledu tržní kapitalizace.
Zvyšování sazeb v Eurozóně? Zatím žádné drama
Podle šéfky Christine Lagardeové se dá očekávat, že v září by základní sazba ECB mohla jít na 0,5 %. Od března 2016 jsou evropské sazby na rovné nule, takže by to nějaká menší změna byla. Eurozóna si nemůže dovolit zas tolik divočit se sazbami, protože by se mohly otřásat rozvahy evropských finančních institucí plné evropských bondů.
Světové ekonomické fórum v Davosu vrcholí
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy