Update Válka na Ukrajině
- V pondělí se konala každoroční vojenská přehlídka na Rudém náměstí v Moskvě. Putin měl projev, který byl plný historických nesmyslů, ale v zásadě svět ničím nepřekvapil.
- Vojenský postup Ukrajinců komplikuje přítok plynu z Ruska do Evropy, který dosud tekl. Objem plynu, který tekl přes Ukrajinu je aktuálně na 72 milionech m3 za den. Pár dní zpět jsme byli na hodnotách přes 100 milionů, před měsícem ale i na 50 milionech m3. Propadem přítoku plynu byl zasažen plynovod Eustream vedoucí přes Slovensko.
- Americký kongres schválil balíček 40 mld. USD pomoci pro Ukrajinu. Schválení bylo celkem jednoznačné v poměru 368:57, přičemž všech 57 nesouhlasných hlasů bylo z republikánského tábora, kde hlavní argument byl zátěž pro amerického daňového poplatníka. 82leté Nancy Pelosiové, která šéfuje Kongresu a která nedávno navštívila Ukrajinu, se podařilo přesvědčit i velké množství republikánů, kterých je v kongresu celkem 208. Tedy řádově 70 % republikánů pomoc rovněž podpořilo. Takto vysoká pomoc je opravdu zásadní a mohla by přinést opravdu velký zvrat v dosavadním konfliktu opotřebovávací války pro ruské útočníky.
- Ukrajinci vojensky postupují na severovýchodě Ukrajiny, Rusové se soustředí na cíle na jihu Ukrajiny. Situace je velmi nepřehledná.
- Rusové ujistili opět svět o tom, že jaderné zbraně jsou v jejich vojenské doktríně. Pravděpodobné je použití spíše taktických jaderných zbraní. V USA je tématem velkých médií, jako je CNN, obava ze supersonické střely, která se dá přirovnat k obavám, které svého času způsobilo vypuštění Sputniku do vesmíru. Řada vojenských komentátorů se shoduje, že použití taktických jaderných zbraní je pravděpodobné. U strategických jaderných zbraní by to pro Rusko byla sebevražda. Nicméně Putin prostřednictvím svých státních médií ruské obyvatelstvo ujišťuje, že je odhodlán použít i tyto zbraně.
- Evropa vyjednává o úplné odstřižení od ruské ropy. Nepřekvapuje, že do tohoto vyjednávání opět hází vidle Viktor Orbán. Ten se dokonce dopustil velmi nešťastného výroku, že „Maďarům sebrali“ moře a tak nemůže dovážet LNG. Orbánova narážka na to, že Maďarsko po První světové válce přišlo o území, která spravovalo v rámci Rakouska-Uherska, jsou nacionalistickým výkřikem do tmy, který je podobně stupidní, jako kdyby si Češi nárokovali Kaliningrad, protože ho roku 1255 založil český král Přemysl Otakar II.
Bank of England také zvýšila úrokové sazby
Po americkém Fedu zvýšila úrokové sazby i Bank of England z 0,75 % na 1,00 %. Britská centrální banka očekává propad ekonomiky v roce 2023 v kombinaci s 10 % inflace. V reakci na to výnosy britských státních bondů vyrostli na 1,81 % ročně u 10 leté splatnosti. Tříměsíční IBOR je kolem 0,33, ale 5letá fixace už aktuálně stojí kolem 2,26 %, takže je jasné, že sazby se budou ještě zvyšovat. Špatná zpráva pro librové dlužníky a držitele dluhopisů.
Musk bude dočasným šéfem Twitteru po dokončení transakce
Až dojde ke closingu 44 mld. USD převzetí Twitteru ze strany Elona Muska, tak by se právě on měl stát šéfem této společnosti. Zajímavé je, kdo se podílí na tom, aby Muskovi pomohl financovat nákup Twitteru. Jsou to totiž velká jména světového kapitálu. Nejzajímavějším z nich je bezpochyby saúdský princ a podnikatel Alwaleed bin Talal, který byl zeťem předchozího krále a který patří mezi nejvýznamnější postavy arabského kapitalismu. Tento na Západě celkem dobře přijímaný investor byl pár let zpátky dost zpacifikován Mohamedem bin Salmánem, korunním princem a faktickým vládcem Saúdské Arábie. Ze 7 mld. USD, které má dosud Musk přislíbeno od finančních partnerů, je Alwaleed bin Talal se odhodlal přispět 1,9 mld. USD. Saúdové obecně nejsou příliš nadšení z toho, když o nich někdo píše, jak nemá. Ostatně saúdský disident Jamal Ahmad Khashoggi, který pracoval pro Washington Post jako novinář, skončil rozřezaný na saúdské ambasádě v Turecku. Jiný americký miliardář Jeff Bezos by zůstal nejbohatším mužem na světě s velkou pravděpodobností, kdyby mu saúdská tajná služba nehacknula mobil a nepustila ven fotky s jeho milenkou do bulváru. Vysloužil si to tím, že je majitelem právě Washington Post a dostal se do křížku s korunním princem. Alwaleed bin Talal ovšem má na Západě o dva řády lepší pověst než MbS. Ale i tak, je to Saud a příslušník saúdského královské rodiny a vlivný člen, ačkoliv jeho vliv určitě není zdaleka tak velký jako byl za krále Abdalláha. Dalším partnerem Muska má být podnikatelská celebrita Larry J.Elison, který je zakladatelem Oraclu. Dále pak Sequoia Capital, VyCapital nebo třeba Binance. Ano, ten Binance, který v Rusku spolupracuje s tajnými službami, aby jim poskytl informace o tom, kde mají účty s kryptoměnami opoziční politici.
Muskovo převzetí je možná dobré pro stávající akcionáře a management, ale jen blázen si může myslet, že se pod jeho vedením z Twitteru stane svobodné demokratické fórum. Tím už do značné míry dnes je, ale s největší pravděpodobností se stane daleko více kontrolovanou sociální sítí. Muskovo úsilí o Twitter stále nese s sebou obavu, že bude muset prodávat své akcie Tesly. Proto akcie Tesly i nadále ztrácely. Za poslední týden ztratily 12 % hodnoty. Od začátku roku už pak 24 %.
Tvrdý covid režim v Číně
Ačkoliv v Evropě jsme covidové starosti už téměř hodili za hlavu, tak v Číně to tak rozhodně není. Velká čínská města jako Šanghaj a Peking bojují s velmi tvrdými lockdowny. Šanghaj má aktuálně 6 týdnů trvající lockdown. Lidé v některých čtvrtích nejsou oprávněni vycházet z domovů a dokonce ani přijímat donášky. Řada lidí tak bojuje s nedostatkem zásob potravin a dalšího zboží. Řada šanghajských obyvatel toto zahraničním reportérům přirovnávala k vězení. Čínská ekonomika dostává pořádně zabrat restrikcemi. Meziročně například propadl prodej aut v Číně o 48 %.
Významné propady hodnoty na vybraných titulech i napříč trhem
Minulý týden přišla na akciový trh taková menší korekce, která postihla obrovské množství titulů. Schytaly to hlavně softwarové společnosti, mediální společnosti, online retailing, automobilky a řada dalších.
Třicítka největších akciových propadů za poslední týden:
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy