Obchodní bilance v listopadu v deficitu 25 mld. korun
Nejprve dovoz covidových propriet, následně dovoz energetických surovin a silná koruna vyplývající z vysokých úrokových sazeb a devizových intervencí poškozující export postupně přeměnily českou exportní ekonomiku v čistého importéra. Pohled na bilanci zahraničního obchodu ukazuje, že už je to dlouho, co jsme zaznamenali kvartál s kladnou obchodní bilancí. Jen v listopadu činil deficit zahraničního obchodu přes 25 mld. korun. V říjnu to bylo skoro 27 mld. korun. Poslední měsíc s kladnou bilancí byl leden 2022 s 6,2 mld. korun přebytkem. Od té doby samé záporné hodnoty v kumulativním součtu do listopadu za více než 199 mld. korun. Malá exportní otevřená ekonomika českého typu v takové situaci rozhodně nevzkvétá, protože jí ubývá cash plynoucí z provozu. Když k tomu připočteme fakt, že se výrazně omezily zahraniční investice, ziskové firmy se zahraničními vlastníky odvádějí dividendy do zahraničí a úplnému minimu českých firem proudí dividendy ze zahraničních investic, tak z toho plyne jednoduchý závěr. Chybí nám cash v podobě deviz. A to nejen na úrovni ČNB, která propálila hromadu devizových rezerv na USD i EUR, ale i na úrovni běžného obyvatelstva, firem a státu. To činí celou naši ekonomiku méně stabilní. Ideální stav je takový, že máme kladnou obchodní bilanci, investujeme doma pomocí peněz, které nám díky tomu přebývají. A když už nebudeme mít kam alokovat investice doma, tak je umístíme na zahraniční trh, aby i k nám chodily dividendy ze zahraničí. Do toho máme ale dost daleko bohužel.
Bilance státního rozpočtu k prosinci je děsivá
V roce 2022 skončil rozpočet státu předběžně kumulativním deficitem 360 mld. korun. Vláda měla schválený rozpočet na deficit na 375 mld. korun, takže z tohoto pohledu to sice dopadlo dobře, ale jinak je to pro Českou republiku naprostá katastrofa. Jedná se o třetí nejhorší bilanci státního rozpočtu v historii. Jen těsně zaostal rok 2022 za covidovým rokem 2020, který skončil deficitem 367 mld. korun. V roce 2021, který byl také extrémně zasažen covidem, jsme měli bilanci -420 mld. korun. Děsivé je to, že stát dosahuje takto vysokých deficitů navzdory tomu, jak mu vzrostly příjmy. V roce 2022 měl stát příjmy rekordních 1624 mld. korun, což je o 137 mld. korun víc než v roce 2021. A proti roku 2020 je to dokonce o 149 mld. korun víc. Přesto dosáhl rozpočet výdajů astronomických 1984 mld. korun. To je o 28 % víc než v roce 2019 a o 55 % víc proti roku 2017. Za deset let máme nárůst státních výdajů o více než 72 %. To představuje tempo růstu o 5,6 %. Selským rozumem z toho plyne, že pokud stejným tempem nerostou i příjmy státu, a zejména pak celkové HDP, tak se řítíme do průšvihu. Jenomže ČR zdaleka neroste HDP takovým tempem. V roce 2020 HDP klesalo, v roce 2021 se teprve navracelo na původní úroveň a v roce 2022 jsme ve třetím kvartále byly na tempo růstu 1,6 %.
Co z toho plyne? Nespoléhat na stát ve smyslu zabezpečení našich potřeb. V oblasti školství, zdravotnictví, energetiky a zejména zabezpečení na stáří. Státu docházejí obrovským tempem peníze a brzy bude nucen začít omezovat rozsah svých služeb. Berme to jako varování.
Technologičtí giganti propouští
Přibližně 6 % z celkového počtu 300 tisíc zaměstnanců bude propouštět jedna z nejhodnotnějších firem světa. S 18 tisíci zrušených míst tak vévodí žebříčku těch, co škrtají. K propouštění přistupuje i Meta platforms, která propustí 11 tisíc lidí. V jejím případě se jedná dokonce o 13 % zaměstnanců. Salesforce se chystá propustit 10 % zaměstnanců v celkovém počtu 8000 zrušených míst. Propouštět bude i Cisco, které propustí 4100 zaměstnanců (5 %). Relativně nejhorší bude situace v Twitteru, který nedávno ovládl Elon Musk, kde se bude propouštět až 50 % zaměstnanců o celkovém počtu 3700 vyhozených. Významně se budou zbavovat zaměstnanců i Peloton (20 %) a Better.com (1/3).
Zmizelý Jack Ma opouští Ant Group
Fintechový gigant Ant Group vlastnící Alipay, který založil zakladatel Alibaba Jack Ma, přišel o kontrolu ze strany svého zakladatele. Poté, co Jack Ma zcela zmizel z veřejného prostoru a byly rozptýleny obavy o tom, zda je vůbec naživu, se objevila informace, že podíl Jacka Ma v Ant Group klesl z 50 % na 6,2 %. Ant Group se měla stát největším IPO světa v listopadu 2020, ale sešlo z toho poté, co do toho hodila vidle společnosti čínská vláda, které se nelíbilo, že jí Jack Ma otevřeně kritizoval. Čínská centrální banka dokonce má udělit Ant Group pokutu ve výši 1 mld. USD. Tak jako tak to vypadá na konec Ant Group na kapitálových trzích a druhá Alibaba z něj pravděpodobně nebude.
Alibaba mezitím od začátku roku posílila na burze svou tržní kapitalizaci o skoro 22 % na 284 mld. USD. Mezi čínskými tech giganty nebyla výjimkou, extrémně narostly po předchozích pádech i Pinduoduo nebo JD.com a Baidu.
Čína vede jednání o spolupráci s Pfizer ohledně výroby generického léku na covid
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy