EXIM statistika cen dává zajímavý pohled na inflaci
Český statistický úřad zveřejnil statistiky vývoje cen exportu a importu. Tato statistika přináší důležité informace pro rozhodování o dalším měnovém vývoji v ČR.
Exportní ceny
Za standardních okolností je ČR převážně exportní ekonomikou, což ale poslední dobou neplatí. Ze zářijové statistiky vyplývá, že stroje a dopravní prostředky, což je jeden z hlavních vývozních artiklů ČR, vyvážíme meziročně jen o 2,4 % dráže než loni. Automobily v rámci této statistiky dokonce cenově rostly jen o 0,5 % ! Průmyslové spotřební zboží vyvážíme o cca 10 % dráž proti předchozímu roku. Celkem vývoz realizujeme v průměru s meziročním růstem cen v září o 14,3 %. V srpnu to ale bylo o 16,1 %.
Importní ceny
Zde je to výrazně horší. Dovozní ceny jako celek jsou v průměru v září o 20 % vyšší. Tedy dá se říct, že působí proinflačně dovoz do ČR. Zásadní je to především u minerálních paliv, kde je nárůst 118,6 %. Ještě v srpnu ale byl v této kategorii nárůst o 180 %. Zajímavá je i statistika, která říká, že dovezené automobily se dovezly o 3,0 %. Tedy je krásně vidět, že vyvážená auta na ceně prakticky nerostla a dovážená jsou naopak dražší. Jasný symbol o stavu české ekonomiky.
Ceny výrobců v říjnu mírně zpomalily ve svém růstu
Zemědělcům v srpnu ještě rostly náklady o 38,3 %, ale v říjnu už to bylo jen o 27,1 %. Klesá tempo růstu nákladů v rostlinné výrobě, ale naopak roste v živočišné. Výrazně klesly náklady u ovoce. Průmyslová výroba má meziroční nárůst nákladů o 24,1 %. Potravinářství je na nárůstu nákladů o 25,8 % v říjnu meziročně.
Naopak celkem zpomalil růst cen stavebních prací. Ten se v říjnu odhadoval na už jen 12 % růst. Služby rostly vesměs výrazně pod 10 % a některé (např. komunikace) vůbec nerostly ve svých nákladech. Zdražily se ale náklady těm, kteří se věnují propagaci. Což je pochopitelné, protože výrazně zdražil tisk.
ČNB udělila pokutu Podnikatelské družstevní záložně
Družstevní záložna Podnikatelská družstevní záložna obdržela pokutu od České národní banky za pochybení v oblasti vnitřních procesů. ČNB vytýká záložně velké množství nedostatků v oblasti řízení instituce. Jedná se zejména o procesy týkající se schvalování úvěrů a řízení úvěrového rizika jako takového, což je u takové instituce skutečně zásadní. Zahrnuje to absenci celé řady procesů, které se schvalováním a správou poskytnutých úvěrů souvisí. A to včetně zamezení střetu zájmů. Rovněž instituci vytýká, že nedostatečně řídila procesy v oblasti zamezování legalizace výnosů z trestné činnosti. Celková pokuta však byla celkem mírná a to jen 200 tisíc korun.
Jedná se totiž o celkem malinkou záložnu. Její bilanční suma byla na konci roku 2021 jen 257 milionů korun, přičemž 159 milionů měla v hotovosti vč. vkladů u centrální banky. Pouhých 52 milionů korun měla družstevní záložna rozpůjčováno za klienty (členy). Od klientů měla záložna vybráno něco kolem 130 milionů korun. Vlastní kapitál instituce se pohyboval kolem 75 milionů korun. Což naznačuje, že záložna není předlužená. Ostatně záložny obecně na papíře předlužené bývají málokdy díky principu členství. Jedná se o obchodně relativně neaktivní instituci. V loňském roce byla v lehké ztrátě. Letos bude na tom asi lépe díky úročení vkladů u ČNB.
Dá se očekávat, že kdyby se podobného pochybení dopustila nějaká větší záložna, byl by to zásadní problém. Ale u instituce, která má na poskytnutých úvěrech částku 52 milionů korun, to opravdu není téma zásadní.
Deutche bank žaluje vyhozený trader
Trader, na kterého banka svedla vinu za manipulaci se sazbou LIBOR, Matthew Connolly zažaloval svého bývalého zaměstnance o 150 milionů USD. Vadí mu, že na něj neprávem hodila veškerou vinu před regulatorními orgány i orgány činnými v trestním řízení, čímž mu měla prakticky zničit život. Celá kauza manipulace s LIBOR sazbou vedla v roce 2015 k odměnění bank na pokutách ve výši 9 mld. USD, přičemž 2,5 mld. USD připadlo na samotnou Deutche Bank. Sám Connoly byl odsouzen k 6 měsícům domácího vězení a pokutě 100 tisíc USD, přičemž ale mnohem zásadnější problém pro něj je fakt, že v podstatě přišel o možnost obživy jako otec dvou dětí. Connoly německou banku žaluje ve státě New York, stejně jako bývalý trader Citibank Rohan Ramchandani. Ten požaduje po svém bývalém zaměstnavateli částku 112 milionů USD.
Pokud by oba tradeři uspěli ve svých řízeních, je možnost, že budou v bankách padat ještě další hlavy. Zvláště pokud by se ukázalo, že jejich činnost v souvislosti s manipulací LIBOR byla systémovější a sahala do vyšších pater vedení bank.
Očekává se další zvýšení úrokových sazeb v USA
Trumpova opětovná kandidatura na prezidenta v roce 2024 je spíše taktickým manévrem
MbS má imunitu ve věci vraždy novináře Chášakdžího
Elisabeth Holmesová dostala více než 11 let natvrdo
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy