ECB opět zvýšila základní úrokovou sazbu až na 2,00 %
Evropská centrální banka opět navýšila své úrokové sazby. Jedná se o nárůst z hodnoty 1,25 %. Příčina růstu úrokových sazeb je jednoduchá – inflace v Eurozóně, která dosahuje 9,9 %.
Navýšení úrokových sazeb v Eurozóně je očekávaným krokem. Je to nicméně špatnou zprávou pro majitele českých euromarket nemovitostí. Tedy velkých komerčních center, které se obchodují na eurovém nemovitostním trhu, jako jsou významné kancelářské a retailové budovy. Tyto nemovitosti se dostávají pod obrovský valuační tlak směrem dolů kvůli růstu bezrizikové úrokové míry na eurovém trhu, což jsou německé státní bondy. Rozhodnutí madame Christine Lagardeové a spol tak bolí i v Praze významné majitele áčkových komerčních nemovitostí. Cena 5letého úrokového swapu na velkoobchodním trhu už dosahuje 2,75 %. A bude hůř…
Horší je, že řada těchto majitelů má v následujícím roce až dvou splatných hodně dluhopisových dluhů v CZK, k jejichž splacení bude potřebovat část portfolia prodávat nebo upisovat nové dluhy k rolování. Ani jeden z těchto úkolů nebude jednoduchý.
Ale v brožurách na fotkách zatím pořád vypadají nemovitosti dobře.
Zadlužení českého státu velmi výrazně stoupá v posledních letech
Zatímco v roce 2018 bylo české státní zadlužení ve výši 1 734 mld. korun, což odpovídalo 32,1 % HDP, tak na konci roku 2021 to bylo už 2 566 mld. korun a 42 % HDP České republiky. Tedy vládní dluh vyrostl za 3 roky 2019 až 2021 o 48 %. V roce 2020 dosáhl deficit vládních rozpočtů 5,8 % HDP přes 329 mld. korun a v roce 2021 pak 5,1 % HDP ve výši 311 mld. korun. Za prvních 9 měsíců roku 2022 bylo dosaženo deficitu 271 mld. korun. Dá se očekávat, že budeme atakovat hodnotu 3 000 mld. korun dluhu na konci roku 2022. V tomto směru ČR patří mezi státy velice rychle se zadlužující. Výnos 5letého státního bondu je aktuálně na 6,11 % p.a., 10letý pak na 5,96 %. Tzn. že cena nově vydaných bondů je velmi vysoká. V době, kdy jsou cizí zdroje drahé, se zadlužujeme nejrychlejším tempem. Ve vzduchu visí hrozba tzv. Dluhové brzdy. Ta se aplikuje v momentě, kdy vládní dluh dosáhne 55 % HDP. Jedná se o zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, který nutí vládu k radikálním úsporám a předložení úsporných opatření, aby dluh dále nerostl. Logika tohoto zákona vychází mj. i z toho, že tzv. Maasrichtská kritéria mají hodnotu povoleného zadlužení 60 % HDP. Bez plnění Maasrichtských kritérií by nebylo možné uvažovat o přijetí eura. Ale vzhledem k tomu, že přijetí eura nemá jednomyslnou podporu ani mezi veřejností ani politickými stranami a že velká část států Eurozóny sama Maasrichtská kritéria neplní, není debata o těchto kritériích tak intenzivní jako v časech minulých.
Každopádně bez ohledu na potenciální přijetí eura rozpočtové problémy zůstávají. ČR generuje strukturální rozpočtové deficity, za kterými nejsou významné investice ale především vysoké provozní náklady státu. Dříve či později nás tyto problémy doženou a budeme muset hledat řešení v podobě úspor či opět naskočit na dopink nízkých úrokových sazeb. Ovšem je mnohem pravděpodobnější, že bude potřeba sáhnout k úsporám, protože důvěra kapitálových trhů v český dluh není tak velká. Každopádně tento trend je třeba hrát jako jeden z hlavních makro strašáků v českém prostředí pro nadcházející roky. Zásadní hrozbu to představuje pro sektory závislé na státním rozpočtu. Ale i pro daňovou politiku vůči občanům a firmám v obecné rovině.
Rychlá výměna v Británii
Ještě nedávno spolu svedli souboj o post šéfa konzervativců po Borisovi Johnsonovi, kde Liz Trussová nad Rishi Sunakem zvítězila. V pozici britské premiérky ovšem Liz Trussová vydržela pouhých 19 dní. V čele konzervativců vydržela jen o trochu déle – 45 dnů. Trussová byla do čela britské vlády jmenována ještě Alžbětou II. krátce před jejím úmrtím. Trussová se rychle poroučela především z toho důvodu, že její vláda nebyla schopná důvěryhodně osvětlit svou hospodářskou politiku ve složité situaci. Důvěru finančních trhů její vláda zrovna nezískala, když výnos do splatnosti 5letého britského státního bondu vystoupal až na 4,7 %. Trussová svou pozici neustála před veřejným míněním ani před stranickými kolegy, což vedlo k tomu, že jí v její funkci vystřídal mladý premiér Rishi Sunak.
Rishi Sunak je rodák imigrantů indického původu ze Southhamptonu. Ovšem Sunak rozhodně nezaostává v tom, že by nepatřil do vyšších sfér britské společnosti. Je to absolvent Oxfordu a Stanfordské univerzity a především bývalý ministr financí, který má bohaté politické zkušenosti navzdory relativně nízkému věku (42 let). Před politickým angažmá si vyzkoušel korporátní kariéru v Goldman Sachs a od roku 2015 je poslancem v House of common. Na novém britském ministrovi je zajímavé i to, kdo je jeho manželka. Manželka Akshata Murtyová totiž vlastní 0,93 % obchodní podíl v indické burzovně obchodované společnosti Infosys, který má aktuálně hodnotu 721 mil USD. Otec Murtyové Narayana je zakladatelem Infosys a je považovaný za jednoho z nejbohatších lidí v Indii.
Rishi Sunak svým nástupem do Downing street kapitálové trhy trochu uklidnil. Ale vyhráno rozhodně ještě nemá. Britský státní dluh je kolem 105 % HDP, úrokové sazby jsou na 2,25 % a soudě podle cen úrokových swapů se čeká jejich další navýšení. 5letý státní bond v Británii je na 3,6 %, což například ve srovnání s Německem je téměř dvojnásobek, ačkoliv sazby v Británii jsou jen mírně vyšší než v Eurozóně. V Británii klesají meziročně retailové tržby a inflace přesahuje 10 %. Od Sunaka se dá očekávat především rozpočtová odpovědnost, v ostatních otázkách zastává spíše středové názory. Byl příznivcem Johnsona a Brexitu a pravou rukou bývalého premiéra Dominicem Cummingsem identifikován jako perspektivní stranický kádr. Ekonomická kvalifikace na straně nového premiéra je nepochybně lepší než u jeho předchůdců. Dá se očekávat, že si nový premiér moc dobře bude uvědomovat, jaký dopad budou jeho kroky mít na finanční a kapitálové trhy. A to nebylo úplným standardem v posledních letech.
Lázně Poděbrady mají akciový prospekt pro akcie
Lázně Poděbrady, a.s. je celkem úspěšnou společností. Za poslední tři roky udělala firma obrat řádově 1 mld. korun kumulativně. V roce 2021 měla firma 317 milionů korun, provozní výsledek hospodaření byl přes 60 milionů, čistý zisk pak přes 48 milionů. Tedy z pohledu ziskovosti se jedná o firmu s velmi slušnou ziskovostí na úrovni kolem 19 % provozního zisku z obratu. Firma na konci roku 2021 měla bilanční sumu kolem 994 milionů korun. Její vlastní kapitál byl 753 milionů korun. Cizí zdroje činily kolem 240 milionů korun. Firma má rovněž velice zdravé cashflow. Provozní cashflow dosáhlo v roce 2021 přes 176 milionů korun. Firma čistě proinvestovala přes 400 milionů jen za poslední tři roky. Tedy firma rozhodně v posledních letech má velmi slušné hospodářské výsledky. A to ve srovnání s ostatními lázeňskými provozovateli v ČR musíme hodnotit tyto výsledky jako skutečně velmi dobré. Jedná se o bohatou firmu, která má jen účetní hodnotu nemovitostí přes 668 milionů, přičemž se dá očekávat tržní hodnota i vyšší. Vlastní kapitál vznikl velice organickým a zdravým způsobem dominantně přes hospodářské výsledky. Lázně Poděbrady je nepochybně velmi hodnotná firma s tržní hodnotou P/B> 1. Bavíme se tedy řádově o miliardě+ v tržní hodnotě firmy.
Emitent Lázně Poděbrady se snaží upsat akcie v hodnotě 100 milionů korun. Tyto akcie by měly zvednout hodnotu základního kapitálu společnosti. Základní kapitál je před tímto navýšením 138 milionů korun. Na první pohled nedává příliš logiku, aby firma navýšila svůj základní kapitál na 248 milionů korun o 100 milionů, když její vlastní kapitál je 753 milionů. Ovšem z akciového prospektu vyplývá, že více než 5 % nabízených akcií může nabývat pouze ten, kdo vlastní více než 5 % stávajících akcií. A to je jedna jediná osoba, Jiří Odcházel, který má ve společnosti přes 82 % obchodní podíl. Dá se očekávat, že i on se bude účastnit tohoto navýšení. V konečném důsledku tak ještě může navýšit svůj vlastní podíl ve společnosti. Tam někde můžeme i hledat jeho motivaci pro celou tuto finanční operaci z pohledu majoritního vlastníka společnosti. Vedlejší benefit je ten, že do společnosti mohou přijít nové peníze pro její další rozvoj. Ale je jasné, že tento úpis akcií bude mít pevně pod kontrolou Jiří Odcházel.
Fond kvalifikovaných investorů J&T ARCH CONVERTIBLE vydá dluhopisy za 2 mld. CZK
Dluhopisy se splatností 2.listopadu 2032 vydává fond kvalifikovaných investorů J&T ARCH CONVERTIBLE. Jedná se o dluhopisy s proměnlivým úrokovým výnosem. Tento fond je velice mladý. Byl založen teprve v srpnu 2022. Spravuje ho investiční společnost J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOST. Fond je fondem kvalifikovaných investorů, do kterého lze investovat až od 1 milionu korun a více. Depozitářem je spřízněná osoba ATLANTIK finanční trhy, auditorem KPMG.
Investiční strategie čerstvě založeného fondu je v prospektu definována tak, že minimálně 90 % hodnoty majetku fondu musí být směřováno do cenných papírů a finančních aktiv, zatímco pod 10 % musí být fyzická aktiva jako nemovitosti, ostatní movité věci nebo dlouhodobý nehmotný majetek.
Fond vydáním dluhopisů až do výše 2 mld. korun evidentně sleduje cíl navýšení své finanční páky, aby při dosáhl vyššího relativního zhodnocení na vloženou ekvitu střadatelů v tomto fondu kvalifikovaných investorů.
Dluhopisový prospekt dosud není veřejný.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
1 Komentáře
U těch Lázní Poděbrady se zdá být účel zřejmý. Pan Odcházel má cca 83 %, město Poděbrady má 5 % a zbytek minoritní akcionáři. Letos společnost vyplatila dividendu cca 90 mil. Kč a hned krátce poté navyšuje základní kapitál o 100 mil. Kč. Prvního kola úpisu se mohou zúčastnit všichni akcionáři, ale lhůta je jen 2 týdny, takže mnoho akcií propadne do druhého kola, kde už budou nabídnuty dle rozhodnutí představenstva – získá je tedy pan Odcházel. Zatím to vypadá na rychlejší způsob, jak získat 90 % k vytěsnění ostatních, než je obvyklá cesta přes změnu podoby akcií.