Minulý týden se v ropném průmyslu zapsal do historie. Stakeholdeři světových ropných firem dali najevo, že musí přijít zelená změna. A tentokrát to nejsou protestující zástupy aktivistů na ulicích s barevnými transparenty, ale důležití investoři a státní soudy.
První taková změna se udála v americkém Exxonu. V minulosti dlouhodobě největší tamější společnosti se hlasovalo o složení představenstva a investoři vyjádřili důrazný nesouhlas s vedením firmy, která za svou konkurencí zaostává ve výnosnosti a v rychlosti, jakou se jí daří spouštět nové projekty s nízkou uhlíkovou stopou. Malé skupině akcionářů vedených investičním fondem Engine No.1, kteří ve 250 miliardové společnosti vlastní podíl ve výši pouhých 50 milionů dolarů, se podařil husarský kousek, když do představenstva prosadili dva své kandidáty Gregoryho Goff a Kaisu Hietalovou, a dali tak jasně najevo, že Exxon musí projít změnou, kterou prochází celý energetický průmysl. Je to jasná porážka pro CEO Darrena Woodse, který se zastával o znovuzvolení všech bývalých členů představenstva, ten se k hlasování vyjádřil slovy: „Dnes jsme slyšeli hlas investorů, kteří chtějí, abychom rychleji pokračovali s rozvojem nízko emisních projektů. Jsme v dobré pozici, abychom toho docílili.“ Malá skupina investorů by podobného kousku nedosáhla bez ostré PR kampaně a také bez silného hlasu BlackRock, který vlastní v Exxon 6,7 %. BlackRock hlasoval pro změnu, ale zároveň hlasoval i pro setrvání CEO Darrena Woodse, který tak dostal další mandát pro vedení společnosti. Dosazení nových členů představenstva je ale pro něj jasné varování, aby urychlil transformaci firmy.

Ve stejný den na druhé straně Atlantiku si druhý ropný gigant Shell také procházel nepříjemnou chvilkou. „Soud nařizuje Royal Dutch Shell, aby prostřednictvím svých korporátních nařízení redukovala svoje emise CO2 do roku 2030 o 45 %.“ Vynesla soudkyně Larisa Alwinová a přikázala tak Shell, aby urychlil svoji transformaci. Na začátku roku Shell představil nejambicióznější plán na redukci uhlíkové stopy mezi všemi ropnými společnostmi. Do roku 2023 měly emise klesnout o 6 %, dále o 20 % do roku 2030, o 45 % do roku 2035 a Shell měl být uhlíkově neutrální v roce 2050. To se ale nizozemskému soudu zdálo málo. Soudkyně kritizovala především nekonkrétní strategii firmy a Shell má tedy na od minulého týdne na krku soudní příkaz. Shell původně žalovala skupina environmentálních aktivistů v čele s Greenpeace a Přáteli Země, kteří dali dohromady přes 17 tisíc podpisů pro jejich petici proti Shell. Je to první podobný rozsudek na scéně ropného byznysu, který by mohl podnítit další světové aktivisty k soudním sporům. Ředitel nizozemské pobočky Přátel Země Donald Pols okomentoval rozsudek slovy: „Je to historická výhra, je to poprvé, kdy soud rozhodl, že velká společnost musí omezit svoje emise.“
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy